23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Biz insanlık yapıyoruz, onlar düşmanlık

Hayrullah Demiray

12 Nisan 2012 tarihli yazısı

Suriye'de yaşanan insanlık dramı, dünyanın gözleri önünde devam ediyor ve insanlar  bunu sessizce seyrediyor . Dünyanın süper güç denen ülkeleri hiçbir şey yapmıyor yada yapamıyor. Kendi halkına zulmeden, kaçanlara kurşun sıkmaya devam eden,  zalim bir yönetim sergileyen Beşer Esed dünyanın gözünün içine bakarak sanki alay ediyor. Rusya, Çin ve İran üçlüsünün destek verdiği Suriye yönetimi hesapta 10 Nisan'da çatışmaları durduracaktı. Durmak yerine yeni bahanelerle zulmüne devam ediyor.

Rusya ile Çin'in verdiği destek zaten biliniyor ama İran'ın verdiği desteğin altında başka bir çıkar yatıyor. İran dost ülke olarak bilinse ya da söylense de, her dönem bize karşı bir husumet beslediği de böyle zamanlar da gün yüzüne çıkmış oluyor.

Son yıllarda ülkemizin ortaya koymuş olduğu istikrar ve dünya üzerindeki etkisi, Ortadoğu'da süper güç ve denge unsuru olma yolunda ilerlemesi, İran'ın bizi istememesi için doğal sebeplerdendir.Bu duruma alışmış olmamız gerekir diye düşünüyorum. Esas mesele Suriye'nin bizim sınırımıza doğru ateş etmesi ve hem kendi insanını, hem de bizim vatandaşlarımıza zarar vermesi nasıl bir cesaret ve mantık örneğidir, gerçekten anlamakta zorluk çekiyoruz.

Dünya bizim  iyi niyetimizi her zaman kullanıyor, fazla taviz veriyoruz. Yıllarca komşumuz Yunanistan'ın bize yapmadığı düşmanlık kalmadı. Hatırlarsanız ülke alev alev yanarken ilk biz yardıma koştuk. Şimdi de Suriye'de yangın var, yardım istediler, koşuyoruz. Bu bizim insanlığımız ona diyecek yok. Onlar bize her türlü kötülüğü ederken, bizim onlara yardımcı olmamız biraz insanın garibine gidiyor ve düşündürüyor.

Ben bu durumu sindiremiyorum. Aç ve açıkta kalana yatacak yer vermek , aş isteyene ekmek uzatmak, muhtaca yardımcı olmak bizim görevimiz. Zalime yardım etmek görevlerimiz arasında asla olmamalı diye düşünüyorum. Bazılarınızın yanlış düşündüğümü söyleyeceğini, bazılarınızın da bana katılacağınızı düşünüyorum.

Yıllar boyunca  hep böyle olmadı mı? İsrail bize hiç dost olmadı fakat bizler ve yöneticilerimiz birçok ihaleleri vererek onları güçlendirdi. Verdiğimiz paralar kötülük olarak geri döndü ve dönmeye devam ediyor.Kuzey Irak'ta bölgesel kürt yönetimlerinin başkanları bizim verdiğimiz pasaportlarla dünyayı dolaştı. PKK'ya en büyük desteği de onlar verdi.

Ne yana bakarsanız bakın hep kendi kendimizi tabir-i caizse kazıklamışız. Bugün bunların acılarını ve sıkıntılarını çekiyoruz. İnsanlık yapalım ama anlayana yapalım. Bu kim olursa olsun biz hep şu atasözünden örnekle hareket edelim: '' İyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir...''

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem