18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gölcük olayının en tehlikeli yanı

16 Kasım 2015 tarihli yazısı

Cuma akşamı Gölcük’ten başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan bir soygun ve rehine krizine tanık olduk.

Kocaeli genel itibariyle böyle haberlerle anılan bir şehir değildir lakin dünyada ve Türkiye’de de genel olarak yaşanan sıradaşı olaylar, sanırım Kocaeli’ye de böyle sirayet etmiş oldu.

Öncelikle, soygun sırasında gösterdikleri titiz çalışma ve yapılan operasyonun başarısı için emniyet yetkililerini tebrik etmek isterim.

Zira, pek çok emniyet mensubu, belki de filmleri aratmayan bu soygun ve rehine kriziyle hayatlarında ilk defa karşılaştılar.

Ama operasyonun baştan sona başarılı bir şeklide yönetilmesinde hepsinin büyük payı var.

En güzel sonuç, mağdur durumdaki insanların, rehinelerin, burunları kanamadan kurtarılmış olmaları.

Tabi ilgi çekici şeyler de var.

Soyguncu öyle bir planla bankaya giriyor ki, üzerine taktığı bir düzeneğe bomba süsü vererek, kara çarşafı ve konuşmalarında, Arapça ve Türkçe’yi karıştırmasıyla, kendisini Suriyeli bir mülteci gibi gösteriyor.

Bence bu çok önemli bir husus.

Şu iki sebepten önemli:

1 Soyguncu kendisine, kara çarşaf giyinip, Arapça konuşmasıyla, üzerinde taşıdığı bombayla, dünyada var olan islami terör korkusunu kalkan olarak kullanmayı planlıyor

2 Son yıllarda savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli mültecilerin dramını, masum insanların yaşadığı trajediyi, bilinçli bir şekilde biz çevredekilerin üzerinde hafifletici bir durum, bir dramın sonucu yaşanan hezeyan gibi yansıtarak, bir algı operasyonu yapıyor.

Yani, dünyada yaşanan her gelişme, birbirini benzer şekillerde tekrar eden terörist olaylar, bir şekilde suç işlemeye meyilli ya da suç işlemek zorunda kalan insaları da direkt etkiliyor.

Terörizm, medya üzerinden, suç işlemeyi ve suçun işleniş şeklini değiştiriyor.

İnsanlar, intihar bombacılığından, bomba düzeneğinin nasıl hazırlanacağına, bir olayın karşı tarafta hangi yöntemlerle nasıl bir algı yaratacağının hesabından, nasıl vicdanlara hitap edileceğine kadar, pek çok suç olayını farkında olmadan öğreniyor ya da bizzat takip ederek uyguluyor.

Terörizmin, insanlar üzerinde korku yaratarak sonuç alma hedefinin yanında, bir de yöntemlerinin taklit edilmesiyle, suça teşvik eden bir sonucu olduğunu da bu şekilde görmüş oluyoruz.

Algı yaratmanın, toplumlar üzerinde oluşturduğu etkinin, daha yerel bazda gruplar üzerindeki etkisine örnek bir garip soygun olayı yaşadığımız.

Farkında olmadan, ne kadar tehlikeli, ne kadar bulaşıcı bir hastalığın pençesinde yaşadığımızı bilmem herkes aynı şekilde görüyor mu?

Kendini Suriyeli, Arap, müslüman, bombacı yani tüm olası tehlikeleri üzerinde taşıyan bir soyguncu gibi tanıtan bu kişi, Gölcüklü bir tersane işçisi çıkıyor nihayetinde.

Dostları, iş arkadaşları ne kadar uysal ve içimizden biri olduğunu anlatıyor.

Geride, kaçarken pencereden atlayarak ayakları kırılan, çeşitli yerlerinden yaralanan, korku ve panik dolu anlar yaşayan rehine ve yakınları ile aldığı mermi yarası ile ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Arap terörist görünümlü,Gölcüklü bir tersane işçisi kaldı.

Bir de, bu yaşananların oluşturduğu yankılardan etkilenerek, olası eylemleri için not alan suça meyilli profillere örnek bir hikaye.

En garibime gideni ise, yaralı olarak ele geçirilen soyguncunun konulduğu ambulansın önünü kesen bazı vatandaşların, polisten onu burada bırakmalarını istemelerinin dehşetengiz ısrarı.

Düşünsenize, kendine müslüman Arap bir terörist süsü vermiş Gölcüklü ağır yaralı bir soyguncuyu, linç etmek isteyen bir grup vatandaş.

Neyseki, çoğunluğu sağduyulu Gölcüklülerin ve emniyetin araya girmesiyle, daha kötü bir olayın yaşanması engellendi.

Dedim ya, bir garip soygun hikayesiydi yaşadığımız.

Bombanın gerçek olmadığı, soygunun yaşanmadığı, rehinelerin kendiliğinden kaçarak yaralandığı ve ahaliden bir grubun, kimsenin ölmediği olayda belki de bir ölüm çıkarma refleksiyle çok ama çok garip bir hikayeydi.

Neresinden bakarsanız bakın, emniyet mensuplarını tekrar,tekrar kutlamak gerekiyor.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem