23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, yeni bir Menderes bulmalı!

Mustafa Kalabalık

09 Kasım 2015 tarihli yazısı

Geçen hafta yapılan 26. dönem milletvekili seçim sonuçları, bildiğimiz gibi anket ve araştırma şirketleriyle birlikte birçok kesimin tahminlerini çöpe attı.

 

Aslında çöpe atan, seçmen, yani “Milli İrade” oldu…

 

Önümüzdeki dönemde, başta 4. kez tek başına iktidar yetkisi alan AK Parti olmak üzere, CHP, MHP ve HDP bu sonuçları nasıl analiz edecekler, kendilerine milli irade tarafından verilen mesajı nasıl okuyacaklar göreceğiz..

 

Sadece bu dört siyasi parti mi?

 

Elbette ki hayır!

 

Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Doğru Yol Partisi’nce de mesajlar iyi okunmalı.

 

Bildiğimiz gibi bu siyasi partilerimiz bir şekilde siyasi iktidarda yer almış partilerimizdi.

 

Geçmişten gelen “siyasi partiler mezarlığı” tanımı hakkında fazla söze gerek yok ama seçime giren diğer partileri bu sebeple ayırıyorum. Bu mezarlığa giren partiler de var, etrafında dolaşan da… 

 

Uzun yıllar “Böl”, “Parçala” “Yönet” ile gücü zayıflatılan sağ görüşlü seçmen kesimleri, DP, ANAP ve 2002’den itibaren de AK Parti ile “BPY Sistemi”ne kafa tuttular.

 

DP ve ANAP farklı koşullarda ortaya çıkan partiler. Ortak noktaları ise öncelikle kafa tutanın aslında partilerinin politikaları ve siyasi akıllarından ziyade, sandıklara giderek dayatmalara kafa tutan liderleriyle birlikte mili iradeyi arkalarına almalarıydı..

 

Ancak AK Parti’yi her iki partiden ayıran temel zenginlik, “BPY Sistemi”ni bizzat siyaset sahnesindeki alternatif güçler, isimler ve lider adaylarını akıllıca bünyelerine katmalarıydı.

 

HAS Parti ve Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, DP ve Süleyman Soylu, 1 Kasım öncesi de MHP ve Tuğrul Türkeş. Bu tabloya, (kimi görüşlere göre) bir de her kritik dönemde AK Parti’ye destek veren MHP ve Devlet Bahçeli gerçeğini ekleyebiliriz sanırım..

 

Sonuç olarak, “sağ” seçmen AK Parti çatısı altında buluştu.

 

Peki “sol” seçmen ne yaptı?     

 

Aslına bakarsanız, 1946’dan itibaren yapılan tüm seçimler ve sandık sonuçları, Türkiye gerçeğinde sol görüşlülerin %30 oranlarında olduğunu hatırlatarak, CHP’nin %26 ile “sol” seçmenin de CHP çatısı altında buluştuğunu gösteriyor.

 

Bazı kesimler ve hatta bizzat sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi iktidar olamamakla başarısız bulurken, Türkiye’nin “sol” seçmen gerçeğini düşündüğümüzde, 1 Kasım seçimlerinde oy sayısının ve milletvekili sayısının da artması sebebiyle başarılı sayılmalıdır..

 

O halde, tek başına siyasi iktidarı elde edebilmesi için CHP ne yapmalı derseniz!   

 

Sanırım CHP, Türk siyasetine ve kendisine yeni bir Menderes bulmalı!

 

Ya da “Başkanlık Sistemi” ile birlikte “Cumhuriyetçiler” ve “Demokratlar” olmak üzere iki kutuplu bir siyaset yaşamına alışmalı…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem