18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kadınlar da böyle siyaset yaparsa

06 Kasım 2015 tarihli yazısı

“Haydi buyur, buradan yak”diye bir deyim vardır ya hani...

İşte öylesine garip bir duruma şahit oluyoruz...

1 Kasım seçimlerinde,Değirmendere Turgut Özal İlkokulu’nda karşılaşan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal ile Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Adayı Derya Çavdar’ın tartışmasını duymuş olmalısınız.

Çünkü bu iki değerli kadın siyasetçi, belki seçim gerginliğinden olsa gerek, yakalarındaki rozetten ötürü gereksiz bir tartışmanın içine girerek, yakışıksız bir duruma neden olmuşlardı.

Seçim günü yasak olduğu için, Çavdar’ın yakasındaki MHP rozetini çıkartmasını isteyen Yolcubal’a, Çavdar’da yakasındaki Atatürk rozetini çıkarmasını söylemiş...

Sonra bir, sen kim oluyorsun, bana karışamazsın vakası...

Hatta iddialara göre, sözlü şiddetin ardından, fiziksel şiddet kullanılması...

Seçimlerin ardından dün CHP’li Yolcubal basını toplayıp bir seçim değerlendirmesi yaparken, bu konuya da değinerek, MHP’li Çavdar ve yanındakileri, kendisine sözlü ve fiili şiddette bulunmakla itham etti.

Ardından MHP’de boş durmadı ve topa giren MHP İl Kadın Kolları Başkanı Özge Keçeci, CHP’ye ve ismini vermeden Yolcubal’a ağır sözler sarfetti.

Her iki açıklamayı da okuduğumda, şaşkınlığımı gizleyemedim açıkçası...

Kadına şiddetin her gün konuşulduğu, hemen her gün bir kadın ölümü ya da şiddete maruz kalmış bir kadın haberinin duyulduğu Türkiye’de, herkese örnek olması gereken üç kadının içine düştüğü bu kavgayı aklım bir türlü almıyor...

Biz erkeklerin, eril toplum yapısından mütevellit, hamuruna karışmış olan beylik laflarına, ağalık taslamalarına alışıktık ancak okumuş, yazmış kadınların hanım ağası gibi ortalarda konuşmalarına doğrusu pek alışkın değiliz.

Partilerinin 1 Kasım seçimlerinde aldığı ağır yenilgiden dolayı mı, bugün başka bir hedef üzerinden birbirini suçlama gayreti içerisindeler yoksa şahsi bir mesele mi, doğrusu anlayamadım?

Seçim öncesi misafir edip, bizzat kadına yönelik şiddet hususunda hassasiyetini dinlediğim Derya Çavdar’ın, böyle bir olayın tarafı olması doğrusu çok garibime gidiyor.

Yolcubal’ın da, çağdaşlaşmanın önünü açan Atatürk’ün partisi olmasıyla övündüğü CHP’li bir kadın olarak, medeni bir uzlaşı çabası yerine tartışmayı körüklemesini mi yakışıksız bulayım, yoksa CHP’nin İl Kadın Kolları Başkanı olarak halkın kendilerini aldattığını ifaden suçlamalarına mı takılayım bilemedim?

Ya Çavdar’ın, Yolcubal’ı seviye olarak kaale almadığını gösterircesine topa girerek, Yolcubal ve CHP’yi samimiyetsizlik ve kibirle suçlayan ağır ithamların sahibi Özge Keçeci’ye ne denilebilir ki?

Yaka rozetleri yüzünden, neredeyse saç-başa kavga edecek duruma gelen kadın siyasetçilerin yer aldığı Türk siyasi hayatının bu iki güzide partisine, hiç yakışıyor mu bu görüntüler?

Anne, siyasetçi, başkan, milletvekili rollerine sahip ama herşeyden önce birer kadın olan bu üç isim de, bence hem topluma, hem de kendi partililerine kötü örnek oluyor.

Siz hiç bir AK Partili kadından, bu tür açıklamalar ya da davranışlar duydunuz ya da gördünüz mü bilmiyorum...

Ama AK Parti’nin seçim başarısının içindeki en büyük payın, ev ev gezip, kadın seçmene tek tek ulaşan, onları dinleyen ve dertlerini anlatan AK Partili kadınların olduğunu çok iyi biliyorum.

Eminim MHP ve CHP’li kadınlar da, biz de ev ev gezdik diyeceklerdir.

Ben gezmediklerini söylemiyorum...

Ama girdikleri evlerde de, medya önündeki gibi davranıyor, bir diğer kadına gider yapıyor, milleti suçluyorlarsa, keşke hiç gitmeselermiş derim.

Toplum önüne çıkmış, bir yerlere aday olmuş, çağdaşlık, demokrasi, insan hakları diye konuşan kadınların, bu şekilde davranmaya hakları yok.

Bu kadın siyasetçilerin yaptıkları, kadınlara ayıp.

Bence, bulundukları yerlerde olmalarına da gerek yok.

Onlar, kadına şiddete karşı olmasalar da olur.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem