16 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP, SP ve HDP’de öne çıkanlar

28 Ekim 2015 tarihli yazısı

Hafta başındaki yazımda, seçimde son haftaya girilirken, AK Parti ve CHP ile onların milletvekili adaylarının performanslarıyla ilgili bir değerlendirme yazısı kaleme almıştım.

Tamamen objektif bir şekilde, adilane bir bakışla yazmaya çalışarak, seçimleri yakından takip eden bir gazetecinin gözünden, adayların ve parti liderlerinin seçim sürecine  dikiz aynasından bakmalarını amaçladığımı söylemiştim.

Yine aynı maksatla bugün MHP başta olmak üzere, diğer partilerin ve milletvekili adaylarının seçim sürecinde bıraktığı izlenime değineceğim.

İlimizdeki üçüncü parti konumunda olan Milliyetçi Hareket Partisi’nde de, seçim bölgesi olarak yoğunluğun Gebze’ye kaydırıldığını söylemek mümkün.

Hatta bu konuda 4 tane Gebze adayları olduğunu lanse edecek kadar iddialı davrandılar.

Zaten bir Gebze adayı konumunda olan, MHP’nin 7 Haziran seçimlerindeki en talihsiz adayı Lütfü Türkkan, 7 Haziran’daki gibi yine büyük bir mücadeleye girişti.

Lütfü Türkkan’ın seçim çalışmalarındaki yüksek temposu, tüm partilerin milletvekili adayları arasında kesinlikle ilk üçe girecek denli yüksekti.

Aslında ben Türkkan’ı 7 Haziran’a göre temposu biraz daha düşmüş olarak görsem de, yine genel içinde Türkkan bir yıldız performansını gösterdi.

Bu kez belki yağ dağıtarak, her köşe başından çıkan afişleriyle, düzenlediği  konserlerle gündeme gelmedi ancak, temposu hep yüksekti.

Aslında bu kez ona yardımcı olan hatta çabası Türkkan’ın bile önüne geçen genç isimlerden Ahmet Yeşil, tartışmasız bu seçim döneminin en öne çıkan ismi oldu.

Yeşil’le gazetemizi ziyaretinde tanıştık.

Gerçekten azminin yanında, sahada gösterdiği çaba takdire şayan.

Bir de, basına servis ettiği haberlerde, hiç ”binlerden” aşağıya düşmeyen iddialı icraatları unutulmaz.

Örneğin; “2 bin 500 kişinin elini sıktı”, “100 bin broşür dağıtacak” haberleri bunlardan bazıları...

Belki bu seçim döneminde meclise gidemeyebilir ancak önümüzdeki dönemlerde MHP’nin önemli isimlerinden biri olmaya aday.

MHP bu kez, özellikle de HDP’ye kaptırdıkları için daha büyük bir acı duyduklarını gizlemedikleri o bir vekil için, bu kez daha iddialı.

Hatta MHP’nin kadın adaylarından - ki seçim döneminin en çalışkan iki kadın adayından biri- olan Derya Çavdar’la da konuşmamızda, “Başkasına kaybetseydik üzülürdük ama HDP’ye kaybedince kahrolduk” sözleri yeterince açıklayıcı olacaktır sanırım.

Bir de MHP’nin İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen’i anmadan olmaz.

Dilmen’i ya Yürüyüş Yolu’nda bir standın önünde broşür dağıtırken ya da bir milletvekili ile birlikte programlarda görmediğim gün yoktu.

Saffet Sancaklı için söylenebilecek tek şey ise, sahada koşmayı sevmediği olur herhalde.

Zaten futbol oynarken de sahada, bugünkünden fazla koşmazdı hatırlarsanız.

Şaka bir yana, Kocaeli ile hemhal olmayan, vatandaşla yatıp kalkmayan milletvekili adaylarının, hangi partiden olursa olsun bizi mecliste temsil etmesini içime sindiremiyorum.

Seçim döneminde ortalarda görünmeyen bir vekil adayının, seçildikten sonra nasıl olacağını varın siz düşünün.

En nihayetinde MHP’de seçim sürecinin yıldızı kimdir dersek, ben Türkkan ve Ahmet Yeşil’i gösteririm.

HDP için söylenecek pek fazla bir şey yok.

Onlar zaten, Genel Merkez nezdindeki politikalarla daha çok varolmaya çalışıyorlar.

Bununla birlikte bir süreliğine de olsa Bakanlık yapmış olan Ali Haydar Konca’nın içinde bulunduğu programlar da yok değildi. Konca zaten onlar adına sürecin tek yıldızı.

Saadet Partisi’ni de es geçmemek lazım.

Nurettin Çelik ve Ahmet Özen başta olmak üzere, 80 bin oyla meclise gideceğiz söylemi üzerinden yürüttükleri politika gerçekten dahiyane.

Anayasa Mahkemesi, eğer 80 bin oy alıp başvururlarsa, ne karar verir bilinmez ama başta AK Parti olmak üzere, diğer partiler üzerinde stres yarattıkları bir gerçek.

Saadet’te Çelik ve Özen, bir mücadele örneği gösterdiler demek abartılı olmaz.

Benim seçim sürecine ilişkin, adaylar ve partiler üzerine görüşlerim böyle.

Cuma günü seçim süreci analizimi ve beklentilerimi yazmaya çalışacağım.

Cuma’ya görüşmek üzere...

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem