18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçim sürecinin “yıldızları” kimler oldu?

26 Ekim 2015 tarihli yazısı

Seçimde son düzlüğe girilirken, partiler ve milletvekili adaylarının kozlarını oynayacakları son bir haftanın içerisindeyiz.

Ben bugün, partilerin ve bazı milletvekili adaylarının performansını değerlendirmek istedim.

Tabi bunları objektif bir şekilde, adilane bir bakışla yapmaya çalıştım.

Amacım seçmeni etkilemek değil, seçimleri yakından takip eden bir gazetecinin gözünden, adayların ve parti liderlerinin dikiz aynasından bakmalarına yardımcı olmak daha çok.

İktidar partisinden başlarsak eğer, son haftaya gelene kadar yapılan çalışmalarda ağırlığın, net bir şekilde Gebze’ye verildiğini söylemek mümkün.

Özellikle Bakan Fikri Işık’la başlayan “Gebzelilik” söylemi, listeler açıklandığında AK Parti Gebze’de yaşanan kısa süreli şok ve şaşkınlığı bertaraf etmeye yönelikti.

Muhalefetin de bu konunun üzerine eğilmesiyle, AK Parti durduk yere kendi kendine açtığı yeni bir sorunla uğraşmak zorunda kaldı.

Öyle ki bu yüzden , neredeyse açıklanan vaadlerin çoğu, ilgisi olsun ya da olmasın, Gebze’de açıklanmaya çalışıldı.

Bakın Işık neredeyse her gün, Gebze’de programlara katıldı.

Gebze adayı gibi lanse edilen Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın, bölgeyi temsil edecek yeterlilikte olmadığını kabul edercesine, bütün milletvekili adayları, SKM tarafından yapılan programlarla Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’na yönlendirildi.

Bakan Fikri Işık’ın dışında, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dahi, bölgeyi Yaman’la kotaramayacakları endişesiyle Gebze bölgesine çıkarma yaptı.

Hatta İzmit’te yapılacak miting dahi, Gebzelilerin gönlünü almak için, Gebze’ye alındı.

Yani AK Parti, en sıkı koşması gereken zamanda kendi ayağına koskoca bir ilçeyi bağlayarak, bir anlamda kendi hızını kesti.

Enerjisini daha farklı çalışmalara yöneltebilecekken, listeleri oluşturanların iyi yönetemediği bir süreci toparlamakla uğraştı.

Bence en çok koşanlar Bakan Işık, Başkan Karaosmanoğlu , Sami Çakır ve Mehmet Akif Yılmaz olurken, hanım adaylar neredeyse hiç ortada gözükmedi.

Radiye Sezer Katırcıoğlu ve hastalığı nedeniyele evinde dinlenen Müge Olşen pek görünmezken, Zeki Aygün, İlyas Şeker ve Halit Çokan kendilerine verilen programlarla idare etti.

Belki de hem sıralaması, hem de bölgesi nedeniyle en çok mücadele etmesi gereken isim olan Cemil Yaman ise, açıkçası “bu mücadeleyi tam olarak gösterdi, 7’inci vekil için tuttuğunu koparan bir görüntü verdi” demek çok doğru olmaz.

Çünkü diğer partilerde en kritik sıralamalarda olan CHP’li Turan Dumlu, MHP’li Lütfü Türkkan ve hatta Ahmet Yeşil, yüzde on barajını aşamasalar bile, ortaya koydukları bir iddia ile gece gündüz çalışan SP’lilerin birinci sırasından 11’inci sırasına kadar herkes, genel başkanlarını kente getiren BBP’li Duyar ve Kürt oyları konusunda Yaman’ın en büyük rakibi olan HDP’lilerin mücadelelerine bakınca, bu yorumu yapmak adilane görünüyor.

Bence AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerindeki yıldızı kesinlikle Fikri Işık oldu. En büyük şansı ise Karaosmanoğlu gibi bir ismin hala Büyükşehir Belediyesi Başkanı olması. Tabi Sami Çakır ve Mehmet Akif Yılmaz’ın mücadelesi de unutulmayacaktır.

CHP’ye baktığımızda ise, özellikle AK Parti’nin Gebze konusunda verdiği  açığı iyi değerlendirerek, ağırlık merkezi olarak burayı seçtiklerini ama gayet heterojen bir dağılım sağlayarak diğer seçim bölgelerinde de iddialı bir çalışma yaptıklarını söylemek mümkün.

AK Partili hanımların aksine 1.sıra adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in verdiği mücadele, gerçekten dikkat çekiciydi.

En ücra köylere giderek yaptığı çalışmalar, hatta vatandaşların kirlilik şikayetlerini yerinde görmek için paçaları sıvayıp, dere yataklarına kadar inmesi, bu seçimde verdiği mücadeleyi net bir şekilde ortaya koydu.

Yine Haydar Akar ve Tahsin Tarhan’ı, hemen hemen hergün farklı bir yerde görmek mümkündü.

Sadece her yerde olmak yetmez tabi,gündemi de belirlemek lazım.

Akar ve Tarhan’ı, yine her yeri dolaşan AK Partili adaylardan ayıran en büyük fark da bu oldu.

AK Parti’de, bir numara Bakan Fikri Işık dışında kimse, gündem oluşturamadı.

Işık bence bu konuda İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’dan da yeterli desteği göremedi.

Ama CHP, Akar ile Değirmendere Taş Ocağı konusunu hem yerel gündeme oturttu, hem de mecliste dile getirerek ulusal medyaya taşıdı.

Tarhan özellikle terör örgütü IŞİD’e katılımlar konusunda, ulusal medyanın dikkatini çeken bir gündem oluşturdu.

Çeşitli kanallarda ve ulusal gazetelerde, bu konuyu işledi.

Örneğin hala iktidar partisinden, bu konuyla ilgili tek bir açıklama gelmedi.

Yine CHP’li 4’üncü sıra adayı Turan Dumlu, her gün bir program planlayarak halkla direkt temas etmeye çalışıyor.

Verdiği mücadele azımsanamayacak kadar ortada. Belki vitesi 5 değil ama 4’üncü vitesin altına da inmedi.

Yine sürpriz isimlerden Utkan Güneş, partisine büyük katkı veriyor.

Kendisiyle henüz tanışmadık ancak gördüğüm kadarıyla verdiği mücadele takdire değer.

Seçim sürecinde son bir haftaya girilirken, CHP’de seçim çalışmalarının yıldızı bana göre Tarhan başta olmak üzere, ilk dört sıra denilebilir.

Çünkü süreçte bir de il başkanı ve il yönetimi değişikliği gibi, ciddi bir problemle karşılaşmalarına rağmen, adayların tecrübesi ve süreci iyi yönetmeleri ile seçim çalışmalarında olumsuz bir durum yaşanmadı.

Bütün partilerle ilgili görüşlerin bir yazıya sığmayacağı muhakkak.

O yüzden, MHP ve diğer partilerle ilgili görüşlerimi, Çarşamba günü aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem