23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti’li başkan da istifa etmeli

19 Ekim 2015 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde Kandıra Devlet Hastanesi’nde bir doktor ile bir siyasetçi arasında yaşananlar hepinizin malumudur sanırım.

Olay yerel basına yansıdıktan sonra, müthiş bir süratle önce ulusal basına, sonra da tüm Türkiye’ye yayıldı.

Konu bir taraftan son yıllarda sıkça duyduğumuz sağlık çalışanlarına şiddet temasını içerirken, bir yandan da siyasi bir baskı görüntüsü veriyor ilk bakışta.

Benim telefonlarıma dahi, çeşitli şehirlerde yaşayan arkadaşlarımdan “Doktora şiddet uygulayan, AKP’li başkan” haberleri içeren mesajlar geldi tüm hafta sonu.

Ben olayı haber alınca, vakanın muhataplarından AKP Kandıra İlçe Başkanı’na Yunus Özder’e ulaşıp, neler olduğunu sorma fırsatını bulmuştum daha ilk gün.

Ancak Özlem Nur Yıldız’a ulaşamamıştım.

Olayın nasıl olduğunu, neden çıktığını öğrenip, karşılıklı açıklamalar ışığında doğru bilgiyi paylaşmak niyetindeydim.

Ancak ben ulaşamasam da, daha sonra Özlem Hanım’ın açıklamalarını okuma fırsatı buldum.

Yeni doktor çıkan, henüz 1 aylık hekim Özlem Nur Yıldız istifa dilekçesi vermiş.

Gencecik bir hekimin, mesleğinin henüz birinci ayında, bir hasta yakını ile tartışıp mesleğini bırakmasına hem üzüldüm hem de şaşırdım.

Üzüldüm  çünkü; ülkemizin Özlem Hanım gibi yeni, genç beyinlere, hastaların acılarını dindirmek için eğitim almış, insanlara derman olmak için var olan yüce bir mesleği yapan insanlara ihtiyacı varken, genç yaşında, acı bir tecrübeyle mesleğini bırakma kararı alması gerçekten üzüntü verici...

Şaşırdım çünkü; bir doktorun en az altı yıl dirsek çürüterek ulaştığı bir mesleğe, karşısına çıkan daha ilk zorlukta sırtını dönmesi, insanlara yardım için çıktığı bu yolda, daha birinci aydan pes etmesi, onca zorluklara rağmen ettiği yemininin arkasında durarak bu mesleğe gönül vermiş yüzlerce hekim arkadaşına karşılık, zaten doğru düzgün doktoru olmayan bir ilçeye sırtını dönüp gitmesi, çok olağan bir durum gibi gelmiyor bana.

Özlem Nur Yıldız, Kandıra ve Kandıralılarla problemi olmadığını söyleyip, bir siyasi parti temsilcisinin kendisine saldırısı sonrası 30 gün  rapor aldığını ve istifa ettiğini söylemiş.

Açıkçası haberin ulusal basına yansıması ve telefonuma gelen mesajları da görünce, olayın adli bir vaka olmaktan çıkarak, muhatabının siyasi kimliğinin öne çıkarıldığı, yaklaşan seçimlere de yönelik maksatlı bir manipülasyona dönüştüğü izlenimine kapıldım.

Bir kadının ve bir doktorun, görevi başında sözlü saldırıya maruz kalması, hepimizi ayağa kaldırırken, durumun bir süre sonra siyasi de bir yön alması, olayın masumiyetine sanki gölge düşürdü.

Bu durum hem biz gazetecilerin hem de pek çok  meslekten insanımızın aslında görevini, ideolojik bilinçaltıyla adaletten şaşarak, subjektif bir şekilde yerine getirdiğine dair çarpıcı ve üzücü bir örnek olarak da ortaya koydu kendini.

Ne yazık ki, ideolojik saplantılarımız, hırs ve kinimiz, günlük hayatımızın, işimizin, benliğimizin bile önüne geçer oldu.

AKP İlçe Başkanı’nın, bir genç hekime, kadınlığı veya insanlığı üzerinden farketmeksizin, üstelik de temsil ettiği bir siyasi kimliği de dışa vurarak sözlü saldırısı, olay çıkarması kabul edilemez bir durum.

Hepimiz, evladımız söz konusu olduğunda, içimizdeki annelik, babalık içgüdüleriyle doğal halimizin dışında düşünebilirz.

Belki de gerçekten de tahrik edilip, kendimizi kaybedebilir, olağan dışı tepkiler de verebiliriz.

Ama bunu yaparken, siyasi ya da ticari kimliğimizi dile getirmeyiz diye düşünüyorum.

Yunus Özder’in bana ifade ettiği şekilde, doktor henüz bir aylık ve tecrübesiz de olsa, hekimin davranışları ukalalık da içerse, evladının durumu karşısında kendi psikolojisi de bozulsa Özder hatalıdır.

Kimse, ne olursa olsun, üstelik siyasi kimliğini de öne sürerek, kimseye sözlü ya da farklı bir şekilde saldırma hakkına sahip olamaz.

Evladı için kaygılanan baba, ne olursa olsun temsil ettiği makamı da düşünüp, onun için de kaygılanmalı.

Zaten etik olmaması bir yana, eğer siyasi kimliğini ortaya koyduğu bir olayda, bu durum partisi üzerinde siyasi bir baskı oluştursun ya da oluşturmasın, bence Yunus Özder’in de istifa etmesi gerekir.

Mesele haklı ya da haksız olma durumu değil.

Mesele, gerektiğinde siyasi kimliğini kendisi için kullanmayı bildiği gibi, gerektiğinde de kendi kimliğini  partisi için kullanmayı bilme gereğidir.

Üstelik öyle ya da böyle, genç bir doktorun da istifası taptaze ortada dururken.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem