22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir belediye başkanımız sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na okuyucularımdan gelen talep

Adnan Gümüşer

16 Ekim 2015 tarihli yazısı

Okuyucularımızın talepleri doğrultusunda hareket etmek ve gelen talepleri ilgili yerlere ulaştırmak bizlerin en önde gelen görevleri arasında bulunuyor.

Türkiye’de kent içi ulaşalım deyince aklımıza İstanbul gelir. İstanbul’da ulaşım; 1869 yılında Dersaadet tramvay şirketi adıyla kurulan ve tünel tesisleri inşaatıyla başlar.1871 de bu şirket 4 hatta taşımacılığa başlar. Otobüsle toplu ulaşım ise Beyazıt-Karaköy arasında Renault-Scanya marka otobüsü ile devam eder. Şimdi İstanbul Belediyesi bu otobüslerin ilk aslını yapıp nostaljik olarak hizmete sunmak üzere. İETT olarak adlandırılan şirket 1942’ de 9 adet, 1955’ te 16 adet, 1960’ta 525 adet otobüsle hizmet etmiştir.  1830 da ilk toplu taşıma örneği kayıklarla yapıldı.1831 de kiralık faytonlar görüldü.1908 yılında ilk özel arabalar görülmeye başladı. 1959 da Sirkeci-Kadıköy arabalı vapur hattı açıldı. 1988 de  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe açıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işlettiği 200 sefer sayılı otobüslerin işlevi günden güne artmaktadır. Aynı zamanda saklı kalan ve duyurulamayan güzel bir hizmet. Günde gidiş ve geliş olmak üzere 70 sefer ve ayda yaklaşık 210 sefer düzenlenmektedir. Bununla beraber günlük İzmit’ten İstanbul’a 34x100 olmak üzere yaklaşık 3400 kişiyi götürdüğü ve İstanbul’dan İzmit’e 36x100 olmak üzere 3600 kişiyi İzmit’e taşıdığı Büyükşehir’in internet sitesinde anlaşılmaktadır. Yani günlük 7.000-10.000 kişiye hizmet etmektedir. Bu Orta Anadolu’da bir ilçeyi bir yerden bir yere götürüp getirmek gibi büyük ve zorluklarla dolu  bir görev. Ücretsiz internet hizmeti vermesi, fiyatının uygun olması, sabah 5.30’da başlayıp akşam 12.00’a kadar hizmetin devam etmesi takdir edilecek bir olay.  Bu güzel hizmet ve çalışma için ilgililere buradan teşekkür etmek gerekiyor.Yalnız bazı okuyucularımdan gelen talepleri buradan Başkan Sayın İbrahim KARAOSMANOĞLU ve Ulaşımdan sorumlu Daire Başkanı Sayın Mustafa Altay’a İletmek istiyorum.

Bu taleplere kulak verirler mi bilemem ama istenen aslında zor olmayan ve kaliteyi artırabilecek uygun talepler olarak gözüküyor. Çünkü otobüsler çok kalabalık ve insanlar tıklım tıklım. Bu hizmeti almak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle kartal Anadolu imam hatip lisesinde okuyan öğrencilerden talepler var. Bu öğrenciler, okula gitmek için eskiden olduğu gibi otobüsün 2 durak daha gelebilmesini yada ilerlemesini ve eskiden olduğu gibi Carrefour AVM (alışveriş merkezine) kadar otobüs hattının uzatılmasını istiyorlar.

Okuyucularımın genel olarak talebi şunlardan oluşuyor.

1)Seferlerin yoğunluk saatine göre artırılması.

2)Hattın eskiden olduğu gibi Carrifour Alışveriş merkezine kadar ulaştırılması

3)Otobüslerin kalkış saatine özellikle İstanbul yönünde uyulması

4)Kartı olmadan binenlere daha pahalıya kart/bilet satılmaması

Kuşkusuz bu talepler yapılabilecek ve kolayca yerine getirilebilecek istekler. Zor olmayacak ve fazlada fedakarlık gerektirmeyecek taleplerdir.

En kısa zamanda Büyükşehir’in bu talepleri yerine getirmesi dileğiyle.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Ulaşım Dairesi Başkanına çalışmalarında başarılar dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr