23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Paralel” Siyaset

Mustafa Kalabalık

06 Ekim 2015 tarihli yazısı

Kocaeli’ndeki gazete köşe yazarlığı çalışmalarıma, bir süre ara vermiştim.  Yazmaya ve okumaya alışanlar bilir. Bunları yapmadığı zaman insan kendisini eksik hissediyor. Gerçi, geçen zaman içinde yazmadım da değil. Şu sıralar üçüncü kitabımı tamamlamak üzere çalışmalarda bulunuyorum.

 

Bu eksikliğin yolu yeniden yazmaya başlamaktı elbette. Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ve sayın Hayrullah Demiray sağ olsunlar, beni tekrar sizlerle olmam için davet ettiler. Haftada bir de olsa, yeniden sizlerle olacağım için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum.

 

Yazılarımda şimdiye kadar olduğu gibi, ‘doğru bilinen yanlışları’ve ‘yanlış bilinen doğruları’ sizlerle paylaşabilmeyi ümit ediyorum.

* * *

 

Siyaset nedir diye sorduğumuzda, siyaset yaptığını(!) bile söyleyenlerin tariflerinde bile farklılık vardır.

 

Özünde siyasetin tarifi de, yapılma gerekçeleri de bellidir. İster yapsınlar, ister yapmasınlar. İster bu şartlara uysunlar, isterse uymasınlar..

 

Siyaset kurumu ve siyasetçiler, geçmişten beri belli ifadelerle kötülenen, hakir görülen kesimler olmasının baş sorumlusu da, moda tabiriyle “Paralel” Siyaset tanımı içinde yer alan siyasiler(!) oldu maalesef.

 

“Paralel Devlet”, “Paralel Örgüt” derken aslında “Paralel Siyaset” hiç dillendirilmedi galiba…    

 

Şahsi elde edilen mevki, makam ve imkanlar ile yaşamayı, dar bir çevreye fayda sağlamayı kendilerine şiar edinen az sayıda kişileri bu paralel siyaset içinde görmeliyiz aslında.

 

İnsan yetiştiremeyen, liyakat sahibi kişilerin önünü açmayan.., açamayan.., tıkayan.., siyasi basiret noksanı kişiler…

 

Erich Fromm; “Yaşam yaratabilmek, güçsüz insanda bulunmayan bir takım nitelikler gerektirir. Yaşamı yok etmek içinse –şiddete başvurmak- yeter.. Yaratamayan insan yok etmek ister…” derken de, sanırım paralel siyaset içinde kendilerine yer bulan güçsüz ve yaratıcı olamayanları tarif etmiş.

 

Aynı siyasi partiler içindekilere reva görülen tavırlar, vefasızlıklar, makamla gelen saygınlıklarına karşın, makamsızlıkla gösterilen saygısızlıklar…

 

Bu konu çok su götürür. İleriki yazılarımda ayrıntılı şekilde yer vermeye çalışacağım. 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem