23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Güneydoğuda demografik yapı değişiyor

Adnan Gümüşer

09 Ekim 2015 tarihli yazısı

 

Toplumun kendine göre temel ihtiyaçları vardır. Bu temel ihtiyaçlara işlevsel gereklilik denir. Yaşayan her toplumda belli başlı altı işlevsel gereklilik olduğu söylenebilir. Bunlar;

1-Savunma

2-İletişim

3-Üretim

4-Bölüşüm

5-Üye Yenileme

6-Sosyal Kontrol

Toplumun sayılan ihtiyaçları önemlidir ve karşılanması gerekir. Karşılanmadığında çeşidine göre marazlar doğar. Toplumsal ihtiyaçların en dikkat çekicisi ve güncel olanı üye yenilemedir. Üye yenileme işlevi toplumun geleceği ile ilgili belirleyici etkisi bu sebepten tartışılmıyor. Üye yenileme toplumsal hareketlerde göze çarpan ve grafik olarak dikey yönde etkileyen bir husustur. Bazen ölümle, bazen doğumla bazen de savaş ve bölgesel tehditlerle bu durum değişkenlik arz edebilmektedir. Sayılanların neticesinde sayısal değişiklik oluyor. Tarih değişiyor. Şartlar olgunlaşıyor.

Ölüm insanın kaçınılmaz kaderidir. Takdiri ilahidir.  Ölümle birlikte göç eden/azalan  üyeler olur. Bu üyelerin yerine yenisi konmalıdır. Bu miktar toplum lineerizasyonu  için karşı nüfusun veya mücadele edilen nüfusun en az bir katı kadar olmalıdır. Daha yeni ve çokta eski olmayan, Cumhurbaşkanımız en az 3 çocuk getirin/Allahtan dileyin derken ki çağrısı belki de bu öngörü ve ferasetle söylendi.

Üye yenileme gereksinimi en kolay aile yapısı ile karşılanır. Aile yapısı da sağlam, işlevsel, madden ve manen doyurucu olmalıdır. Üye yenileme yollarından birisi doğumdur. Bu ihtiyaç doğumla karşılanır. Tarihte zoraki olarak başka toplulukların esir edilmesiyle, savaşlarla, istilalarla ve nüfus azlığı çeken yerlere göç yoluyla yeni üyeler ülkelere katılmış/davet edilmiş, demografik yapı revize edilmiş işgücü ve nüfus artışı sağlanmıştır. Nitekim Resullulah(a.s.) Yahudilerin uslu durmamaları, yanlış yapmaları ve entrikalarına devam etmeleri sebebiyle  Yahudi kabilesi beni kaynuka'yı  Medine’den  sürmemiş miydi.

Toplumsal birlik kuşaktan kuşağa aktarılarak devam ettirilir. Bu aktarımla yeni kuşak, toplumsal birliği ve dayanışmayı öğrenmiş olur. İdeolojilerin temel görevi belli davranış biçimlerini ve hareketleri haklılaştırmaktır. Toplumsal düzeyde belirli kararların alınması ve uygulanması başlı başına bir ihtiyaçtır. Bu işlev toplumsal bütünlüğü koruyacak etkinlikte olursa çıkarı ve isteği değişik olan toplum üyeleri arasındaki farklılıklar çatışmaya dönüşmeden çözülür. Uzlaşıla bilinir. Toplum dağılma sürecini rahatça atlatır. Herkes kaçak elektrik kullanmak istemiyor. Bunu isteyen ve gerçekleştiren kesim bir elin parmaklarından da azdır.

Güneydoğuda nüfus değişiyor. Demografik yapı bozuluyor. Orada yaşayanlar göçe zorlanıyorlar. Devleti her zaman yanlarında görmek istiyorlar. Bu yapı tamamen bozulmadan tedbir alınmalı. İnsanlar oralardan göç ettirilmemeli ve vatanını milletini seven insanlığı seven Allah ve Peygamberi tanıyan insan kitlelerinin oluşturulması şart oldu. İskan politikası günümüz ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmelidir. Bize evladı fatihanlar gerekiyor.

Kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr