17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kur-an'ın seçmeli ders olmasından kim rahatsız

Hayrullah Demiray

07 Nisan 2012 tarihli yazısı

Yıllardan beri savunduğum bir şey var. Herkes özgürce istediğini söyleyebilecek ve istediği şekilde de yaşama hakkına sahip olacak bu ülkenin, her bireyi bu ülke için önemlidir.

Kimse düşüncesinden davranışından yaşayışından dolayı horlanmayacaktır. İşte tam bu noktada ülkenin demokratikleşmesiyle alakalı bir şey ama bazıları bunu ya yanlış algılıyor ya da yanlış algılamak işine geliyor.

Bu ülkede herkes sıkıntı çekti, çekiyor. Daha önceki gün vesayet yönetimiyle yeni yüzleşmeye ve hesaplaşmaya başladık. Daha bundan sonra inşallah daha güzel günler göreceğiz. Biz görmesek te evlatlarımız ya da nasip olursa torunlarımız görecek.

İşte bu vesayet yönetiminin uzantılarının hayatımıza sokmuş olduğu 8 yıllık kesintisiz eğitimden de kurtulduk. Halkın istediği bir sistem geldi. Bu düzenlemenin içerisinde bir madde daha vardı oda halkının % 99‘ unun Müslüman olduğu bir ülkede yaşayan insanlar olarak dinlerinin gereği olan Kuran-i Kerim ve Peygamberimizin hayatını öğrenme talepleri gerçekleşirken diğer yandan bazı ahmaklar ortaya çıktı. ‘’Vay efendim siz Kuran-ı seçmeli ders olarak koyarsanız Alevilerde kendi dinlerini öğrenme talepleri olur’’ dediler.

Bizim bilmediğimiz Alevilerin başka kutsal kitabı mı var?  Ya bunlar Aleviliği bilmiyor ya da işkembe i Kübra’dan atıyorlar. Çünkü Önder olarak kabul ettikleri Hz. Ali(R.A) nin hayatını biraz okusalar anlayacak ve görecekler. Müslümanların aslanı Allahın kılıcı O mübarek insan peygamberimiz (S.A.S) damadı ve çocukları Hz. Hasan İle Hüseyin de yine canlarını verirken yine Kuran-ı kerim başuçlarında yanlarında ve kalplerinde Kuran, iman ve peygamber sevgisi olduğunu birileri unutuyor.

Her zaman söylüyorum Alevilik eğer ki Hz. Ali’ yi seven demekse ben herkesten daha çok Ali efendimizi seviyorum. Çünkü onun hayatını biraz okumalarını tavsiye ediyorum. Ama herkesin kendi işine geldiği gibi değil şeffaf bir biçimde okumadan bahsediyorum.

Geçtiğimiz günlerde televizyonda yine bir açık oturumda ahmak olan biri bunu söyleyince beynimde fırtınalar koptu. Alevilikten anladığı da yok bence beyhude konuştuklarını sallıyor, düşünmeden söylediğinin nereye gideceğini bilmeden. Ama bence bu ülkede yaşayan sunisi de alevisi de bunlara itibar etmeyecektir.

Çünkü Kuran-ı Kerim kutsal kitabımızdır. Bunu da birileri kendine göre yorumlamaya kalkmasın. Tarihimize baktığımızda bu tür provokatörlerin yüzünden onca acılar yaşamışız. Artık bunlara itimat edilmemeli ve herkes istediği gibi düşünsün ama bilmediği konuda da konuşmasın önce araştırsın sonra söylesin.

Bu insanlarımızın artık gereksiz yere kimsenin ayrıştırmaya ve acı çektirmeye hakkı yok bunların yaptıkları Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor. İslam da esasında Alevilik sunilik diye bir şey yoktur bunlar sonradan ortaya çıkmış kavramlardır. Biraz olsun İslam tarihine bakarsak bunu zaten görmüş olacağız. Esas olan Allaha iman etmek ve peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) onun kulu ve elçisi olduğunu inanmak ve tasdik etmek.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem