21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vesayet yönetimi hesap verecek

Hayrullah Demiray

06 Nisan 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye şimdiye kadar çok badireler atlattı ama 32 yıl önce 1980 Darbesinin izlerini ve acılarını hala silmekle uğraşıyor. Demokratik anlamda en büyük darbeyi bu ülkeye vuran, herkese birçok acılar yaşatan, askeri vesayetin ülkemize yerleşmesine sebep olan darbeci zihniyeti yargılama aşamasına bile gelmesi bence demokrasi adına atılmış en iyi adımlardan ve belki de en çok sevindiren adımlardır.

Bugüne gelindiğin de herkes hatırlayacaktır. O günlerden bugünlere aslında kolay gelinmedi. Ülkede seçilmiş olan hükümeti alaşağı edenlerin bir kaçı, bugün hayatta alaşağı edilenlerinde birçoğu hayatta. Ama kendilerine bu haksızlığı yapanlardan belki sembolik olduğunu ifade ediyorlar ki bunun böyle olmadığı da görülecek. Çünkü bu ülkede hiç kimsenin 12 Eylül Darbecilerini yargılayamayacağı da söyleniyordu. Ama bu ülkede hala Demokrasi ve Adaletin olduğunu unutan işlerine geldiğinde hatırlayan ve o tarihten kalma zihniyette insanların var olduğunu ve Darbelerden medet umanların olduğunu da unutmamak gerekir.

Şimdi hep birlikte izleyip göreceğiz sonuç ne olacak ama sonuç ne olursa olsun bu ülkede demokrasinin yerleşmesi için atılan adımlar sonuç verecek ve Adaletin var olduğunu bir şeyler yapanın bir gün yanına kar kalmayacağını mutlaka görmemiz için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl referandum yapılmış ve içerisinde 12 Eylül darbecilerinin de yargılana bilmesi için Anayasanın 26 Maddesi değiştirilmişti. Buna birçok siyasi parti hayır derken, İktidar Partisi ve bazı partilerde evet demişti. Halkın göstermiş olduğu sağduyu sayesinde bu referandum gerçekleşti. Sonunda yine demokrasi kazandı. Bugüne gelindiğinde bundan herkesin faydalanıyor olması demokrasinin güzelliğini ortaya koyuyor.

Belki de evet diyenlerin 12 Eylülle ilgili bir işi olmadı. Ama o zihniyetin zarar verdikleri hayır dediği halde bugün onun semeresini çeken bir kesim var. Böyle bir durumda en azından bu konuların konuşuluyor bile olması gerçekten ülkemiz açısından nerelerden nerelere geldiğimizin bir kanıtıdır.

Türkiye öyle süreçlerden geçti ki, bu günlere gelinceye kadar aslında çok şeyler yaşadık ve hala dimdik ayaktayız buda ülke insanının sağduyusu ve ülkesine olan bağlılığından kaynaklanıyor.

Bu ülkede bir şeyler olmasını istemeyen güçler ve odaklara karşın ülkesi ve Milletinin bölünmez bütünlüğünü koruyan kollayan ve ülkesi için gerektiğinde canını feda etmekten çekinmeyen çok insan var.

Artık bu vesayetlerin ortadan kalkmasıyla azınlığın çoğunluğa karşı tahakkümü de ortadan kalkmış oldu. Bu süreçten sonrası artık iş adaletin işi ve Türkiye çok şükür ki bugünleri de gördü. Adeta dün Ankara adliyesi önünde bir bayram havası vardı. Belki bu dava bu haliyle kalması durumunda ne olur onu bilemeyiz. Ama hukukun her şeyin üstünde olduğunu unutmamak gerekir. Bu davaya Başbakanlık, CHP, MHP ve birçok sivil toplum kuruluşları müdahil oldu bekleyip göreceğiz.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem