21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ZAMLAR CANIMIZDAN BEZDİRDİ

Hayrullah Demiray

05 Nisan 2012 tarihli yazısı

 

Hükümetin yapmış olduğu bazı çalışmaları bazen doğru buluyorum.

Bazen de yapılan çalışmalarla ilgili eleştirilmesi gereken konularda da eleştiride bulunuyorum.

Ama son dönemlerde dikkatimi çekiyor, bir taraftan yapılan ve halkın faydasına olduğuna inandığım bir kanun ya da yasa çıkarıldığında o tartışmalar sürerken diğer taraftan milletin cebinden bir şeyler adeta uçup gidiyor.

Son günlerde elektrik, doğalgaz ve benzine yapılan yüksek zamlar bunlara birer örnek. Zaten insanlarımız ağır vergiler altında adeta ezilirken birde evinde ve iş yerinde kullandığı doğalgaz, elektrik ve her gün kullanmak zorunda olduğu akaryakıt ürünlerine de dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar çok para ödemekteler.

Bunun bir çözümü olmalı. Bu kadar ağır yükün altında ezilen esnaf, sanatkâr, memur, işçi hiç fark etmiyor.

Herkesin ortak bir derdi var çünkü. Esnaf ve iş adamları işçi çalıştırırken kalifiye eleman çalıştıramıyor. Çünkü bugün asgari ücretle çalışan bir işçiden bile yaklaşık 375 TL civarında bir pirim ödemesi söz konusu. Bu pirimi asgari ücret alan bir işçi için ödeniyor, daha profesyonel işçi çalıştırıldığında aldığı ücrete göre bu daha yüksek oluyor. Bundan ötürü ağır vergilerin ve yapılan zamların bir sonu olması gerekmektedir.

Daha verimli bir ülke olmak istiyorsak her çıkarılan kanun ve yasaların arkasından gelen her zam haberi artık adeta hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Elbette ülkemizin kalkınması için herkes üzerine düşen görevleri yerine getirecek. Ama burada hükümetin üzerine düşen önemli görevler olduğuna da inanıyorum.

Bu konuda hep söylenir ya ‘’ödediğiniz vergiler yol su elektrik olarak geri dönecek’’ diye. Ödediğimiz vergiler çok pahalı bir şekilde geri dönüyor. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanılıyor olmamız bunun bir göstergesidir.

Türkiye Ekonomisi hem büyüme gösterirken bir yandan da halkın bu kadar eziliyor olması küçük ve orta ölçekli işletmeleri etkiliyor. Çünkü devletin vermiş olduğu gerçek anlamda önemli destekler de var. Bu desteklerin birçoğundan yine Türkiye'nin önde gelen firmalarının yararlanıyor olması yani zenginin daha zengin olma kuralı hiç değişmemiş oluyor. Gariban esnaf ya da işveren aynı şekilde yoluna devam ediyor.

Son yıllarda Hükümetin bu kadar zam yapmasının yanında işverene yönelik desteklerde artmış, toplumun her kesimine aslında yardım ve desteğini de arttırmış durumda.  Ama bu desteklerden yine en çok yararlanan büyük firmaların olması da işin ayrı bir yönü.

Bu kadar yüksek oranda ve sürekli olarak zam yapılıyor olması insanlarımızı da bir anlamda tedirgin ediyor. Çünkü yılın çetin geçeceği ile ilgili fısıltı haberleri 2012'ye girmeden ortalıkta dolaşıyordu. Bunu adeta yaşananlar doğrular nitelikte. İnsanlarımız bu konuda Hükümetin ticareti rahatlatacak adımlar atmasını bekliyor.

Zira son dönemlerde işsizlik azalıyor. Buna paralel olarak Hükümetin atacağı adımlar neticesinde büyümenin de daha hızlı bir şekilde yükseleceği, işsizliğinde buna paralel olarak düşeceği düşünülüyor. Aksi takdirde ticaret hızlı bir şekilde düşüşe geçecek ve birçok firma zor duruma düşecektir.

Bu konuda Hükümet yetkililerinden önemli adımlar bekliyoruz.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem