18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eski valilik binası 41. yılında yıkılıyor

Hayrullah Demiray

06 Ağustos 2015 tarihli yazısı

1974 yılından bu yana kullanıldı valilik binası. İçinde bulunduğumuz yıl bu binanın 41. Yılı. İlginç bir rastlaşma oldu, yıkımı binanın 41. Yaşına denk geldi.

Yapılan plana göre iki hafta sürecek yıkım. Ardından park ve yeraltına otopark yapılacak. Tramvay güzergahı da bu alandan geçecek.
Park ve tramvay konusuna bir diğeceğim yok güzel düşünülmüş. Hatta uzun zaman tartışma konusu olan Uğur Mumcu Parkı'nın alanıda valilik binasının yerine yapılacak yeni park ile genişleyecektir. Tabi bu noktada yeni yapılan parkın adı konulurken mevcut Uğur Mumcu Parkı silinip yerine yeni bir isim bulunursa yeni bir tartışmanında fitili ateşlenmiş olacak.
İsim konusunu bekleyip göreceğiz. Benim daha çok dikkatimi çeken şey bu denli merkezi ve ulaşım yollarının dar olduğu bir alana otopark yapmak akıllıca mı?
Özelliklede Büyükşehir Belediyesi'nin arkasında bulunan Ncity'e ait otopark alanı dururken. Bu kadar yakın mesafede 2 adet otoparka ihtiyaç var mı?
Yakın mesafedeki diğer otoparklara bakalım. Hemen asayişin yanında bir adet, gazetemizinde bulunduğu Cebesoy sokakta 2 adet otopark mevcut.
Biraz daha ileri gittiğinizde eski lojmanların yıkıldığı alanda da bir otopark var.
Yani valilik binası alanına yapılması planlanan otopark haricinde yaklaşık 100 metre mesafede toplamda 5 tane otopark var.
Bence bu kadar otopark dururken halen bu alana otopark yapmak akıllıca değil.
Bununda yanında otopark yaptığınızda bölgedeki tüm araçlar bu otoparkları tercih etmiyor. Genelde yol kenarları tercih ediliyor ve trafiği de katleden şey tamda bu.
Bu alanda ücretsiz olan tek otopark Büyükşehir Belediyesi'nin arkasında. Onu da son dönem hastalık haline gelen miskinlikten ötürü vatandaşlarımız pek tercih etmiyor.
Normal şartlarda belediyelerin bu otoparkları şehrin içinden çıkarması ve şehir içinde yapılan hatalı parkları istisnasız cezalandırması gerekmekte.
Şehir içi olabildiğince araçsızlaştırılmalı. Belki bu yönde yeraltına yapılacak bir otoparkın faydalı olacağı düşünülmüş olabilir ancak bunun yetmediğini Belsa alanında görüyoruz. Belsa'nın altında bulunan dev otoparka rağmen trafik düzenlenebilmiş değil.
Burada ihtiyaç olan şey otopark sayısının artması değil vatandaşın bilinçlenmesidir. İnsanlar elinden gelse arabalarını oturdukları evin yada çalıştıkları ofisin içine sokmak istercesine park yeri arama telaşına düşmekte.
Biraz yürümekten bir şey olmaz.
Eski valilik alanınınsa park ve tramvay projesinin üzerine bir projeye daha ihtiyacı yok.
Otopark bugüne kadar hiçbir trafik sorununu çözmedi, yapılacak yeni otoparkta çözemeyecek.
Hepimiz göreceğiz.
Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem