21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çözüm süreci terör örgütünü güçlendirdi mi?

Hayrullah Demiray

03 Ağustos 2015 tarihli yazısı

Bazen özeleştiri yapmak gerekir.

İnsan olmamızın bir gereğidir, hata yapabiliriz.
Bazen yaptığımız hatalardan ders çıkarıp bir daha aynı hataları yapmamamız gerekir.
İşte bu bağlamda da Türkiye’de son yıllarda özellikle başımıza bela olan terör olayı ile ilgili herkes birçok hamle, bununla birlikte de bazı hatalar yaptı.
Son dönemlerde özellikle son birkaç yıldır bu konuda Ak Parti hükümeti ve devletin bir politikası haline gelen çözüm süreci de acaba bu hatalardan bir tanesi mi idi diye düşünmeye başladık.
Zira gerçekten de öncelikle şunu ifade etmek gerekir, bu süreç gerçekten iyi niyetle başlamış ve bu süreç başarıya ulaşması durumunda gerçektende Türkiye’nin önünün daha da açılacağı ve Türkiye gerçekten de daha ferah günler kavuşacağı bir gerçekti.
Lakin yıllardır bu ülke de iç ve dış düşmanlar bunu istemiyor.
İşte son geldiğimiz noktada da bunu bir kez daha görmüş olduk.
Çözüm süreci gerçektende Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olabilirdi ama birileri bunu farklı bir fırsata dönüştürmüş ve ülke içinde ve dışında daha güçlenmek için kullandıklarını görmekteyiz.
Son seçimlerde de bunu bir kez daha yaşadık.
Malum partinin doğu bölgesinde bazı yerlerde aldığı oylar aslında bunun en iyi göstergesidir.
Çözüm sürecinde devleti ve hükümeti bana göre birileri oyaladı, diğer yandan da terör örgütü silahları bırakmak yerine daha da güçlendi.
Bu süre zarfında gerçekten de iyi niyetle birileri bu sürecin devam etmesi yönünde adımlar atarken hak ve özgürlükler adı altında aslında birilerine verilmemesi gereken hakları vererek kendi yurttaşlarının da fedakârlıklar isteyen ve bazı özgürlükleri bir tarafa verirken diğer yandan kısıtlayan durumlar ortaya çıkmıştır.
Yani bu ne demek oluyor.
Bu ülkede yıllardır aslına bakarsanız kimsenin arasında bir problem yoktu zaten bu durumları çıkaran da devletin kendi eliyle o bölgede daha doğrusu devletin görevlileri zannettiğimiz kişilerin eliyle yanlış uygulamaların bir yansıması idi.
Bugünde benzer bir durum meydana gelmektedir.
Nasıl diyecek olursanız o bölgede bugün de kendilerini halkın temsilcileri olarak görenlere verilen sınırsız özgürlük bir yanlış olmuştur.
Bana göre terör örgütü ve yandaşları kol kola verip ülkemiz yöneticilerini kandırmışlardır.
Bunu nasıl yaptıklarını bilemiyorum ama galiba çözüm sürecini bahane eden terör örgütü ve onların yancılarının da desteği ile daha da fazla güçlenmişlerdir.
Artık bu konuda birileri özeleştiri yapmalı ve eğer yanlış yapılan yer varsa bunlar acilen düzeltilmeli.
Bugün ülkenin bir erken seçimden önce birlik beraberlik içerinde kurulacak bir hükümete daha fazla ihtiyacı vardır.
Nitekim bu konuda bir siyasi parti, terör örgütü ile birlikte hareket ettiğini her fırsatta göstermesine karşın diğer üç siyasi parti neden hala bir araya gelemiyorlar doğrusu onu çok merak ediyorum.
Matematiksel olarak ta baktığımız zaman şuan bir bağımsız diğer yandan üç partinin toplam da 469 halkın vekili ne iş yapmaktadır.
Bu süreci iyi görmeli ve iyi tahlil etmeli.
Amacımız halkı kamplaştırmak değil lakin diğer halkın vekilleri olduklarını söyleyenler halkı bırakıp dağdakilerin dediğini yaptıkları için onları bu durum dışında bıraktığımızı söylemek isterim.
Zira kim bu süreçle ilgili hata yapmışsa hata insanlara mahsustur deyip bu sürecin bitmesi gerekiyorsa bitirecek ya da bu süreci birileri ile değil halkla yapacak.
Belki de en büyük hata bu süreci halkla değil de birileri ile götürmek olmuştur.
Şimdi onlar da bunu fırsata çevirip bir kez daha devleti kandırdıklarını zannetmeleri onların da en büyük hataları olmuştur.
Bunu bir gün gelecek anlayacaklar.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür, üç beş çapulcuya pabuç ta bırakmayacaktır.
Yeter ki biz birlik olalım, güçlü olalım.
Ha bu yazımda bir kere bile terör örgütünün adını ve yancıları olduklarını haykıran partinin de adını özellikle belirtmek istemedim.
Daha fazla onlardan bahsedip onları büyütmeyelim.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem