17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehitlik kimsenin inisiyatifinde değil

Hayrullah Demiray

31 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Son günlerde sanki sorunumuz yok, gündem olacak hiçbir şeyimiz yok gibi gündemimiz şehitlik mertebesi oldu.

Bizler için çok değerli olan ama o değeri galiba farklılaştırılmak istenen şehitlik mertebesiyle ilgili oluşturulan suni gündem, bu konuda kim bir şey derse desin kim ne söylerse söylesin aslında çizgileri ve hatları net olan bir konu.

Neden böyle bir duruma getiriliyor onu anlamış değilim.

Bu ülkede bu kadar sorun varken; ticaret yapanların, çalışanların, emeklilerin, toplumun hem ekonomik hem de psikolojik anlamda çok fazla sorunları bulunduğu bir ortamda. Hele de yıllardır bu ülkenin başına bela olan terör belası hem maddi hem de manevi kayıpları olurken.

Bu ülkeye son 30 yıldır bu millet çok ağır bedeller ödemişken, neden böyle önemli bir mertebeyi sanki normal sıradan bir hale getirmek isterler anlamak çok güç.

Buna bence kimsenin hakkı yok

Bu konuya AK Parti ya da Başbakan ciddi anlamda bir açıklık getirmesi gerektiği inancındayım.  Çünkü bu konu üzerinde farklı taraflara çekilecek, çağın gereklerine uydurulacak, yaşadığımız toplumun çeşitliliğine göre şekillenecek bir konu olmadığını hem siyasiler hem de din adamları hem de her Müslüman bilir.

E o zaman tartıştığımız konu bence herkesin üzerinde bir şey söyleyeceği yada herkese göre şekillenecek bir konu değildir.

Dinimizde kimin şehit olacağının çerçevesi çok açıktır onun için Kitabımız Kuran-ı Kerim'de ve sonrada peygamberimizin hadislerinde bu konuda bilgiler vardır. Onları anlatmakta  Diyanetin ve hocaların görevi.

Bu konuda biz fetva makamı değiliz.

Bazıları bu konuda bir şeyler yazıp çiziyor.

Herkes işini yapmalı, bu konuda ki yanlışlıkları da, ülkemiz de din adına söz söyleme ve din konusunda açıklama yapma yetkisi olan diyanet işleri başkanlığının çözümlemesi gerektiğini düşünmekteyim.

Ama bu durumda da farklı bir şey ortaya çıkıyor.

Çünkü Laiklik din işleriyle devlet işlerinin ayrı olduğu bir durum olduğunu biliriz, fakat bizde farklı uygulanır. Nasıl derseniz,  Diyanet işleri Başkanı kendine özgü bir kurum gibi hareket edemez. Dolayısıyla Hükümete Bağlı görev yapan bir bürokrattır. Buda din adına verilecek fetvalar konusunda bazen sıkıntı doğurabiliyor.

Diyanet işler Başkanının yapması gereken açıklamayı Başbakan yapmamasını gerekir. Ama maalesef ki bizdeki durum biraz farklı. Aslında herkes kendi alanında ki işler üzerinde dursa bu gereksiz ve yersiz tartışmalar olmaz.

Çünkü şehitlik mertebesinin o kadar yüce bir mertebe olduğunu biliyoruz ki ona erişmek için neler yapmayız.  Bu konuda söylenen bir sözün içeriğini anlamadan ve bu konudaki söylenen sözü de bu şekilde dallandırıp budaklandırarak bu ülke için, vatan ve millet için din, namus ve mukaddesat için Allah için canlarını hiçe sayan binlerce şehidimize haksızlık etmeye ve bu konuda daha fazla şeyler söylemekten kaçınmaya her aklıselim insanı davet ediyorum.

Bu tartışmaların daha da büyümemesi adına ve şehitlerimizin içlerinin daha fazla yanmaması adına AK Partinin ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın en kısa sürede açıklama yapacağını ve yanlış anlaşılmanın ya da bu açıklama neden yapıldığının gereğini kamuoyuyla paylaşacağını ümit ediyorum.

Bizim ülkemizde suni gündem oluşturmak çok basite indirgendiğini artık biliyoruz.

Her konu üzerinde de böyle suni gündemler oluşturmak toplumumuzu derinden yaraladığını yöneticilerimiz unutmamalı. Eğer ki bir yanlışta varsa o yanlışın yanlış olduğunu söylemeyi bilmeliyiz.

İnsanlarımızın değer yargılarıyla geçmişte çok oynandı. Bundan sonrada oynanmaya devam edilirse milletimiz bu konuda biraz duygusaldır. Çok uysal bir milletiz ama asla bu gibi değer yargılarıyla oynanmasına müsaade etmeyiz. Pahalılığa alışıktır, aç kalmaya alışıktır ama bazı değerlerinden ve gururundan asla ödün vermez. Onun için herkesten biraz daha duyarlı, dikkatli ve tedbirli adımlar atmasını bekler.

Her şehit oluşundan sonra dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir metanet var insanlarımızda. Vatan Sağ olsun der bir evladı daha olsa, kendi canını bile seve seve verir vatan ve Milleti için.  Bu Milletin bu azmini ve iradesini el birliği ile kırmayın. Bu konuda Tüm siyasilerimizin biraz daha duyarlı olmasını bekliyorum.

Saygılar sunuyorum...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem