17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Engelsiz hayat

Hayrullah Demiray

30 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Belediyelerin asıl hizmetlerinin yanında birde sosyal anlamda yapılan işlerinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak; Türkiye’de bir ilk olacak ve her yıl Mayıs ayında kutlanan engelliler haftasında su altına açılacak resim sergisiyle taçlandırılacak olan Gölcük Belediyesi’nin öncülük ettiği çalışmayı gösterebiliriz. Ben bu konuda Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ve tüm ekibini kutluyorum.

Her insan bir engelli adayıdır. Engellin yaradan tarafından verildiğine kanaat getirip, her an bizlerinde karşılaşabileceği bir yaşamsal durum olarak düşünmeliyiz.  Biz sağlıklı insanların engelli insanlara yardımcı ve destek olması gerektiğini düşünüyorum. Onları gördüğümüzde şükretmemiz gereken ne kadar çok şeyin elimizde olduğunu da görebiliriz.

Gölcük Belediyesi, Gölcük Engelliler Derneği, Gölcük Fotoğraf Sanatı Derneği ve DESSAT işbirliğinde düzenlenen ve engelliler haftası etkinlikleri çerçevesinde 10 Mayıs’ta sergilenecek fotoğraf sergisinin bir yarışmadan ziyade engellilerin yaşama azminin bir göstergesi olacaktır.

Bir nebzede olsa bu etkinliklere katılmakla onlara destek verebiliriz. Hayatlarındaki engelleri kaldıramıyor olsak bile hayatı onlar için engelsiz hale getirebiliriz. Gölcük Belediyesinin öncülük ettiği bu çalışma benim açımdan bakıldığında yol ve su kadar değerlidir.

Bizleri yüce yaratan Rabbimize Hamd senalar olsun ki sağlıklı bir birey olarak bizlere bu hayatı yaşamı emanet vermiş. Ama bilmeliyiz ki bu gün engelli dediğimiz insanlar da hayatlarına şükrediyorlar. Aslında yaşadıkları azim ve istek bazen görmeye değer. Birçok sağlıklı insandan daha mutlu ve huzurlular.

Onların aslında yardıma ihtiyaçları yok. Yaşama hakkı olduğunu bilen ve onları destekleyen toplumlara ihtiyaçları var. Bizim onlara gereken ilgi ve alakayı göstermeli ve onları hayata hazırlayarak mutlu birer birey olarak hayattaki yerlerini almalarını sağlamalıyız. Bu doğrultuda yapılacak en ufak şeyin bile onları mutlu ettiğini ve hayata sımsıkıya sarıldıklarını göreceksiniz.

Bu konuda Gölcük belediye Başkanı Sayın Mehmet Ellibeş in açıklamış olduğu ve hayata geçirilecek projelerin devam edeceğini duymak ve bu konuda gereken çalışmaların Gölcük’ten harekete geçecek olması da Gölcük adına bence önemli.

Bu doğrultuda yapılabilecek tüm çalışmalarda her zaman gazete olarak da birey olarak ta destek olacağımızı ve her türlü duyuruları seve seve yapacağımızı belirtmek isterim. Bu ve benzeri yapılacak her türlü projeye canı gönülden destek vermeyi borç biliyoruz.

Yalnız burada bir konuya da dikkat çekmek isterim bazen toplumda o insanları sırf istismar aracı olarak gören ve onların üzerinden menfaat sağlayan herkesi de nefretle kınıyorum. Bizler onlara engel çıkarmasak bazen onların engelleri umurlarında olmaz.

Saygılarımla…   

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem