20 Temmuz 2019 Cumartesi
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başından Savmak Bu Olmalı

Melek Engin Aktemur

24 Temmuz 2015 tarihli yazısı

Ramazan bayramının ikinci günü yoğun bir bel ağrısı ile uyandım. Gün içinde ağrı bacağımı da etkiledi ve yürüyemedim, oturamadim. Ertesi gün de aynı durumda idim ,evimde bulunan ağrı kesici ilaçlardan alarak rahatlamaya çalıştım.

Bayram tatili bittiğinde bana en yakın olan bir sağlık kuruluşuna giderek beyin cerrahından randevu aldım. Muayene için odaya girdiğimde şikayetlerimi anlatmak istedim, hemen uzanmamı söyledi Ayak parmaklarımı ileri geri oynatarak çok basitçe tanıyı koyuverdi... 'Fıtığın patlamış o yüzden yoğun bir ağrın olmuş ama şimdi geçmiş. Dikkat etmezsen diğeri de patlarsa ameliyat olmak zorunda kalırsın.!' Dedi.

Ağrının sebebini sormak ve bilgi almak için konuşmaya başladığımda, doktorun tutumu rahatsız ediciydi. Göz göze gelmekten ve hastası ile konuşmaktan kaçınan bir doktor ile karşı karşıya idim.Bana tuhaf gelen şey şuydu; benim daha önce bu şikayetler ile bir doktora gitmediğim ve de’ bel fıtığı’ olduğumu bu kadar basit bir yöntem sayesinde öğrenmem idi.Demek mr ve röntgene gerek kalmadan,hastayla iletişim kurmadan da tanı konulabiliyormuş diye düşünmeden edemedim!...Bu doktor kendini aşmıştı…

Belfıtığı teşhisi bu kadar basit midir diye içimden geçirirken hemşiresine hemen reçete yazdırmaya kalktığında ise son bir kez soru sormaya cesaret ettim. Bunun üzerine röntgene gönderdiği çok şükür.

Öğle sonrası tekrar gittiğimde röntgeni şöyle bir baktı bana hiç bir açıklama da bulunmadan hemşireye ilaçları yazdırdı, ben ise çok garip duygular içinde tedirgindim. Kendi adıma, diğer hastalar için endişeli idim.

Doktor bey ile bir kez daha diyalog kurma çabasına girdim ve sabah bana söylediği şeylerin beni korkuttuğunu ve bu şikayetlerim ile ilk defa kendisine başvurduğumu söylediğimde’ ben öyle demedim sen yanlış anlamışsın’ dedi ve konuyu hemen kapattı , abuk çehresi ile diğer hastasını cağırdı.

Ben ise güvenmediğim, inanmadığım bir doktorun yazdığı reçeteyi tabii ki kullanmadım kullanamamda.

Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğini hele de sağlık alanında önemli gelişmelerin olduğunu gururla takip ediyoruz. Kocaeli'de bu konuda önemli adımlar atıldı, yeni hizmete açılan bir çok sağlık kuruluşu bunun en iyi göstergesidir. Hastaneler gerekli donanıma sahip olmakla birlikte halkın ihtiyacına cevap verebilmektedir. Bu madalyonun bir yüzü tabi, bir de diğer yüzüne bakmak gerekir.

Hastane çalışanlarının doktor ve hemşiresinin de mesleğini severek ve hakkını vererek yapması hizmetin kalitesini arttıracaktır. Hasta psikolojisini doktor ve sağlık çalışanları en iyi bilen kişilerdir . Kendilerine inanarak başvuran hasta ve yakınlarına biraz daha güven vererek ilgilenerek yardımcı olmaları gerekmiyor mu?

Bazı meslekler vardır ki onlar gerçekten kutsaldır. Bunlardan biri de hekimliktir. İnsan sağlığı, canı değerlidir.Hiç bir şeyle kıyaslanamaz. Ve hekimin kalbi insan sevgisiyle,merhametle dolu olmalıdır ki hastasını ilk gördüğünde bu duygusunu hissettirerek en etkili bir ilacın yapamayacağını yapsın.

Hekimin hastasını önemsemesi onu dinlemesi ve teşhis koyma da gerekli hassasiyeti göstermesi bir hasta için çok önemlidir. Maalesef devlet hastanelerindeki hekimlerden bazıları hala kendini kaf dağında zannediyor, hastasıyla arasına görünmeyen engeller koymaktalar.

Kendilerine göre belkide haklıdırlar. Çünkü onlar senelerce okumuş dirsek çürütmüş ve doktor olmuşlar...

Tabii bu bir genelleme değil olamazda. Türkiye ve Kocaeli'de çok iyi doktorlarımız var hasta ve yakınlarının ettikleri dualar bunlara dünyada ve ahirette yeter.

Her insan adem olarak doğar ama herkes adam olamaz ,meslekler makam mevki sadece etikettir aslolan insan kalabilmektir vesselamm.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem