21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KTO'da saltanat sürüyor...

Hayrullah Demiray

29 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Kocaeli Ticaret Odası ihtişamlı bir binaya daha kavuşuyor. Daha öncede belirttiğim gibi bunun üyelere ne gibi avantajlar sağlayacağı kimse tarafından ne söyleniyor, ne de açıklanıyor. Ticaret odasının ilimizde üye sayısı hayli yüksek ama maalesef bugüne kadar üyelere yönelik aidatınız şu kadar oldu, ya da şu meslek gurubuna mensupsunuz yazısından başka bir yazı gönderdiğini ben görmedim. 

Gören duyan varsa söylesin.

Bir yazıya bile dünya kadar para alan ticaret odası o ihtişamda bir binayı yaptı iyi çok güzel oldu ama bunun kime ne kadar faydası var o bilinmiyor. Maşallah yıllardır alışılagelmiş birilerinin paralarını har vurup harman savurmaktalar bunun aksini kimse söyleyemez.

Buna bir son vermek gerektiği inancındayım ya da Ticaret odasının bundan sonraki süreçte üyelerine yönelik ayrıcalık tanıması gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü her yıl üyelerinden milyarlarca para toplayan ve bu güne kadar bunları üyelerinin her hangi bir durumunda kullandığına rastlanmayan ticaret odası o ihtişamlı binayı böyle kısa sürede yapmış bitirmiş olması ticaret odasının para yönünden gayet güçlü olduğu anlamına geliyor.

Bu değirmenin suyu eğer üyelerden geliyorsa, o suyunda üyelerin faydasına kullanılması gerekmez mi?

Hiç kimse kusura kalmasın sadece üyelerini seçim zamanlarında hatırlayan ve bugüne kadar ne iş yaptığı ile ilgili çok fazla düşüncem olmayan kurumlardan bir tanesi zaten maşallahımız var Türkiye’de bürokrasiyi kaldıralım diyoruz ama maalesef ticaret yapmak isteyen insanların önüne ne kadar engel varsa o kadar fazla daha engel koyuyoruz.

Bu bürokrasilerden bir tanesi de bence ticaret odalarıdır, bırakın üyelerinin faydasına iş yapmayı oraları kendi babalarının çiftliği gibi kullanan yöneticiler olmasa şaşardım. Bakıyorum da kimse de bu konuda bir şeyler yapabilmek için gayret sarf etmiyor kimsede bu ihtişama dur demiyor. Onca sıkıntıya rağmen onca güçlüğe rağmen üyeleri ticaret yapmaya çalışırken bankalarda olan onca paraları nereye harcayacaklarını bilemiyorlar ve insanlar bazen bankaların kapısından ayrılmıyorlar. Krediyi alabilmek için üyenin parası olan o paraları ihtişam ve saltanata harcayacaklarına kendi üyelerini kalkındırmaları gerekmez mi?

Bunlar eğer yanlışsa çıksın biride yanlış desin ama biliyorum.

Her zamanki gibi susmayı tercih edeceklerdir. Çünkü hep birileri amiyane tabirle halkımızı da iş adamlarımızı da yolunacak kaz gibi görmeye devam ediyor. Bizler ticaret erbapları olarak gür bir sesle ne oluyor demez hep kendi kabuğumuza saklanırsak, bana ne dersek, bunları dile getirmezsek kimse bizi düşünmez ona göre.

Çünkü birilerinin rahatı yerinde dünde dedim ya birileri has bel kader ya da birilerinin vasıtasıyla bir yerlere gelmiş durumdalar. Ondan sonrada o birilerini unutup sayesinde yerine gelmiş oldukları kişileri ezmeye çalışırlar. Bu durum sadece devlet kurumlarında geçerli değil, özel kuruluşlar veya diğer kurumlarda da bu şekilde süregelmektedir. Bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğine ve Ticaret odasının en azından o mekânın kullanımında üyelerine yönelik bir takım faaliyetleri olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem