16 Aralık 2018 Pazar
Öztekin Kaşukci
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ÇABUK TÜKETİYORUZ

Melek Engin Aktemur

13 Temmuz 2015 tarihli yazısı

              Tüketmek; zamanı, ömrü gayesizce yaşayarak harcamaktır. ‘’Vakit nakittir’’ sözünün sadece dillerde dolaştığı, gerçek manasının ise bir türlü anlaşılamadığını görmekteyiz. Değerli zamanların boşuna geçirilmemesi gerektiğini ise ancak iş işten geçtiğinde anlıyoruz.

             Oysa öğrenilecek, yapılacak ve kendimizi müspet anlamda geliştirecek o kadar çok şey  var ki!.. Yeterki isteyelim. ‘Beşikten mezara ilip talep ediniz’ diyen Efendimiz bize ömür boyu sürecek olan bilgiye talip insanlar olmamızı salık vermekte ve şu sözüyle bunu pekiştirmektedir; ‘İki günü müsavi (aynı) olan helaktadır ’ buyurarak her gününü boş geçiren, yeni bir bilgi edinme ihtiyacı duymayan ve kendini insani manada geliştirmeyen her ferdi uyarmaktadır.

             Gerçek arkadaşlık ve dostlukların yok olduğu günümüzde edindiğimiz arkadaşları da çok çabuk harcıyoruz. Arkadaşlığın karşılıklı menfaatler üzerine kurulması bunun en önemli sebeplerinden biridir. Arkadaşlığım özveri gerektirdiğini, sadakat ve vefa duygusu ile gelişip dostluğa doğru ilerlediğini bilerek hareket etmek gerekir. İşte bu başarılamadığı için arkadaşlıklar çabuk bitip tükenmekte, ‘dostluğa’ ulaşılamamaktadır. ‘’ Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır ‘’ sözüyle atalarımız pek çok şeyi ifade etmişlerdir.

             Yaşamak ve hayatımızı devam ettirmek için önemli bir yere sahip olan havayı, suyu ve tabiatı da hızla tüketmekteyiz. Sorumsuz davranan sanayi kuruluşları bacalarından çıkan dumanla havayı, atıkları ile suyu kirletmekte bir mahzur görmemektedir. Olaya sadece maddi kazanç yönüyle bakanlar birçok insana iş kapısı olmuşlardır ama gerekli tedbirleri almayan sanayi kuruluşları doğaya ve canlılara karşı tehdit olmaya devam etmektedir. Çevreyi kirletenler sadece sanayi kuruluşları değil elbette. Bilinçsiz toplum ve fertlerin de bunda payı vardır.

             Tüketimin özendirildiği bir dönemde yaşamaktayız. Aldığımız bir eşyayı eskitmeden yenisini almaya adeta teşvik ediliyoruz. Basın ve yayın organlarının yaptığı cazip reklamlar toplumun her kesimini etkilemekte ve tüketimi özendirmektedir. Kapitalist düzenin öngördüğü bu sistem insanlığı daha çok tüketerek ve harcayarak israfa sürüklemekle hedefine ulaşmıştır. Reklamı yapılıp piyasaya sürülen her şeyi almakla mutlu olacağını düşünen tüketiciler ise doyumsuzlaşarak  mutsuz yaşamaktadır. Çünkü kolay ve çabuk elde edilen hiç bir şey insanı mutlu edemez.

             Toplumun yaşadığı özel gün ve ayları, mevsimleri hatta dini kuralları çok iyi bilip bunu ranta çeviren gıda sektörünü de unutmayalım. Daha çok çocuklarımızın rağbet ettiği türlü yiyecek ve içecekler olanca albenisiyle market raflarında endam ediyor. İçeriğini tam olarak bilemediğimiz ürünler yetişme çağındaki çocukları obeziteye doğru hızla sürüklemekte, sağlık açısından sakıncalı olan gıdalarla (genetiği değişmiş ürünlerle) insan sağlığı hiçe sayılarak sağlıklı yaşamlar tüketilmektedir.

                Sonuç  olarak; hayatta her şeye maddi açıdan bakarak, sadece rant elde etmek ve daha çok kazanmak için yaşamanın elbette bir bedeli vardır. Bu bedeli bazen sağlığınızı kaybederek, bazen bir dost ve arkadaşınızı kaybederek ve huzurunuzun yok oluşuyla ödersiniz. Bunun birde ahiretteki hesabı olduğunu da asla unutmayalım. Sahip olduklarımıza şükrederek, israf ve aşırı tüketime karşı bir duruş sergilemek durumundayız. Tüm insanlığın bilinçlenmesi dileğiyle. İyi bayramlar…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu