17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçilenler halkın temsilcileri olmalı

Hayrullah Demiray

03 Temmuz 2015 tarihli yazısı

Ülkemizde birlikte bir şeyleri başarabilme, yapma kültürüne pek alışık değiliz.

Neden diyecek olursanız yaklaşık son iki yıldır devam eden bir durum söz konusu.

Bazı kesimler ve kitlelere birkaç partiyi bir araya getirmeye uğraşıyor ama bir türlü olmuyor.

Tabi burada şunu da ifade etmek gerekir madem bu partileri bir araya getirmek istiyorsunuz tek çatı altında siyasete devam etmelerini sağlayın olsun bitsin.

Bunu başarmak ve yapmak oldukça zor, bu bir kez daha anlaşıldı.

Baktığımızda 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti’ye karşı hemen bütün siyasi partiler ittifak yapmış gibi idi.

Ama seçimler bitip Meclis tablosu ortaya çıktıktan sonra hiçte öyle olmadığı ortaya çıktı.

Aslında son gelişmelere bakıldığında Ak Parti attığı adımlarla gerçekten de hala üstünlüğünü ve etkinliğini korumaya devam ediyor.

Özellikle Meclis Başkanlığı koltuğuna da bir Ak Partili ismin oturmasının aslında birkaç önemli etkisi de görülmüş oldu.

Bu da nedir, İsmet Yılmaz yeni Meclis Başkanı oldu, dolayısı ile daha önce Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu artık bir MHP milletvekili, lakin üzerinde diğer muhalefetin uzlaştığı bir isim olmadığı görülmüş oldu.

Diğer yandan Meclisteki üç partiyi bir araya getirme projesi de çökmüş görünüyor.

Bunun dışında meclis aritmetiğinde halkın verdiği belirsizliği halk hemen çözer, elbette bunun ülkeye zararı olur mu olur.

Şu dönem bir erken seçim yapılması durumunda ülkenin daha da sıkıntılı günler geçireceğini görmemek körlükten başka bir şey değildir.

Öncelikle seçimlerin üzerinden 25 gün geçmesine rağmen hala bazı konularda mesafe kat edememiş olmamız bunun bir göstergesidir.

Türkiye’de bana göre koalisyon kültürünün hiç mi hiç doğru bir şey olmadığı ve olmayacağı kısa bir süre sonra anlaşılacak.

Daha öncede ifade ettiğim üzere bana göre sayısal olarak bugün en uygun koalisyon seçeneklerinden bir tanesi Ak Parti- CHP koalisyonudur.

Neden diyecek olursanız sayısal üstünlüğü fırsata dönüştüre bildiğimiz takdir de bunun ülkenin bu güne kadar beklediği ve herkesimin beklentilerine cevap verebilecek ve hatta yeni Anayasa konusunda da işi sonuçlandırma bakımından en güzel fırsatlardan bir tanesini kaçırmamak gerektiği inancımı hala taşıyorum.

Eğer bu ortaklaşa bir şeyler yapma kültürünü becere bileceksek bu şekilde başarmalıyız.

Ve şu anda bu koalisyonun kurulması demek Türkiye’nin gerçekten de birçok kazanımlarını da kaybetmeden yeni kazanımlar elde etmesi gerekiyor.

Son dönemlerde yapılmaya çalışılan ve bir birinden söylemleri çok farklı olan partilerin bir araya gelemeyeceğini her halde bazıları da anlamıştır.

Türkiye’de öncelikle her alanda birlikte yaşamayı başara bilen halkın seçtikleri nedense bir türlü ortaklaşa bu millet için bir şeyler yapmayı beceremiyor, doğrusu bunu anlamış değilim.

Sorun galiba seçende değil seçilende, neden derseniz, seçilen insanlar kendilerinin vekil olduklarını, halkın temsilcileri olduklarını akıllarından çıkarıp, sadece liderlerin emrinde olmaları ve sadece işin bu şekilde yürüdüğünü ve yürümesi gerektiğini akıllarından çıkarıp, bazen de halkın temsilcileri olduklarını hatırlamaları gerekiyor.

O zaman belki yapılması gerekenler daha hızlı ve halkın yararına olacaktır.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem