18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaban kazları

Melek Engin Aktemur

29 Haziran 2015 tarihli yazısı

Yükseklere çıkıldıkça oksijen miktarının azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir genel kuraldır. Bu kural bir çok canlı ve kuş çeşitleri için de geçerlidir. Yalnız,’’ yaban kazları’’ bu kuralın dışında tutulmuştur. Çoğu kuş türünün belli bir irtifadan sonra uçamadığı yükseklikte, kazların 8000 metre yükseklikte rahatlıkla yol aldıkları tespit edilmiştir. Bunun nasıl olduğu ise şu şekilde açıklamaktadır;
Yaban kazlarının ciğerleri sekizbin metre yükseklikteki havada çok az bulunan oksijeni alıp, onu yüksek oranda enerjiye çevirmeye uygun olarak yaratılmıştır. Kazların bu yaratılış özelliklerinden dolayı binlerce metre yükseklikte saatlerce uçabilmektedirler. Bu konuda bazı araştırmacı ve gözlemciler incelemeler yapmış ve şu sonuçlara ulaşmıştır.
Göç eden yaban kazları ‘’V’’ şeklinde bir dizilişle uçarlar. Araştırmacılar bunun nedenini araştırdığında şu bilgileri elde etmişler .’’ V’’ şeklinde uçan her kazın kanat çırptığında arkasındaki için onu kaldıran bir hava akımı meydana getiriyor. Böylece ‘V’ şeklindeki bir dizilişle uçan grubun kanat çırpınışları sonucu ortaya çıkan hava akımıyla uçuşlarını 100'de 70 oranında artırarak tek başlarına alacakları yolu ikiye katlıyorlar.
-- Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar hedeflerine daha kolay ulaşır—
Bir kaz grubundan ayrıldığında uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğerlerinin hava akımından yararlanamıyor. Bu durumda geri dönüp, yoluna grup ile devam ediyor.
-- Beraber aynı yöne ve hedefe gidenlerle bilgi alışverişi yapmak, fikir teatisinde bulunmakla işbirliğinin sürekliliği sağlanır—
‘V’ grubu başındaki kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor dolayısıyla diğerlerinden daha çabuk yoruluyor.Bundan dolayı yerini hemen arkasındaki kaza bırakıp kendisi en arkaya geçiyor .Bu değişim sürekli yapılarak her kaz, grubunun her noktasında yer almış oluyor.
-- Yapılan her işi, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekiyor—
Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kazlar, hızlı gitmeleri için birtakım sesler çıkartarak önlerindeki kazları uyarıyor.
-- Hedefe doğru ilerlemek için bazen başkalarının uyarılarına ihtiyaç vardır,bu uyarılar alınganlık gösterİlmeden memnuniyetle karşılanmalıdır—
Gruptaki bir kaz hastalanır yada bir avcı tarafından vurulursa, buna yardım etmek için iki kaz grubundan ayrılarak onun yanına giderler.İyileşince yada ölünceye kadar onuun yanında kalırlar, sonra kendilerine başka bir grup bulup onlarla yollarına devam ederler. Hiçbir kaz grubu bu şekilde yolda kalmış ve kendilerine katılmak isteyenleri geri çevirmez.
-- Güzel hasletlerin sadece insana has olmadığını, her canlının bundan nasibini almış olduğunu gözler önün önüne seren bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Bir çok insanın bu vasıflardan yoksun olduğunu görüyoruz.Kazlar ve diğer canlılar biz insanlara, sergiledikleri halleriyle örnek oluyorlar.Tabiki ibret alanlara!! ‘’ Kaz kafalı’’ sözüyle onlara büyük bir haksızlık yapmıyor muyuz ne derseniz?...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem