18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ne kadar da az şükrediyoruz

Melek Engin Aktemur

23 Haziran 2015 tarihli yazısı

Akıl ve beden sağlığı yerinde olan her insan, bu iki mefhumun kıymetini ancak rahatsızlandığı zaman anlar. Sağlık ve sıhhatin en büyük zenginlik olduğunu da hasta ve yakınları çok iyi biliriler. Kanuni Sultan Süleyman’ın şu sözü konuyu ne kadar güzel hülasa eder.’’ Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi ,Olmaya cihanda bir nefes sıhhat gibi’’. Öyle ise sağlık sıhhat içerisinde yaşadığımız her anımıza şükrederek hastaların halini düşünmemiz ve onlara dua etmemiz gerekmez mi?

Bütün sevdikleri yakınları ve milleti ile huzur içinde aynı vatan toprağında yaşamanın ne kadar önemli olduğunu da vatanından ülkesinden ayrılmak zorunda kalanlar çok iyi bilirler. Bu gün dünyanın dört bir yanında yaşanan haksızlık ve zulümler neticesinde birçok insan zorunlu olarak ülkesini terk etme yoluna itilmiştir. Maddi çıkarları için bebek , çocuk, kadın demeden her türlü zulmü işleyen ve insanların yaşama hakkını yok sayanlara karşı, millet olarak birlik beraberlik içinde zulme ve her türlü haksızlığa karşı tavrımızı koymalıyız. Öyle ise ,vatanındaki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınmış olan Suriyelilerin ahvalini idrak ederek, huzurlu, müreffeh bir ülkede yaşadığımıza şükretmek gerekmez mi?
İslam alemi olarak bir oruç mevsimine daha girdik. Senenin en uzun günlerinde on sekiz saat oruçlu olacağız. Oruç tutmak sağlık açısından çok önemli olduğu gibi manevi olarak da bir disiplin ve terbiyedir. Açlık ve susuzluğa Allah’ın emri olduğu için dayanan insanda-kulluk bilinci - oluşur .İftar zamanı yaklaştıkça daha çok hissedilen açlık neticesinde eller semaya doğru açılarak en içten duygularla Rabbe dua ve niyazda bulunma ihtiyacı hasıl olur. Merhamet duyguları tuğyan ederek bir lokmaya muhtaç olan insanlar hatırlanarak onlara da dua edilir

Öyle ise; bizi türlü türlü nimetlerle perverde eden Rabbimize şükretmemiz gerekmez mi?
İnançsız toplumlarda düşünce sistemi sadece dünyalık zevkler , menfaatler üzerine kurulmuştur. Kendini her konuda sınırsız özgürlüğe sahip olarak gören insan yine her türlü kötülüğü işlemekte bir beis görmemekte gayri insani tutum ve davranışları neticesinde topumun düzenini ihlal etmektedir. Oysa ahiret inancını benimsemiş olan insan ,yaptığı her şeyden hesaba çekileceği bilincinde olarak hareket eder. Hayatında kötülüğe yalana ve haksızlığa yer olmayan insan dünya ve ukba saadetine kavuşmuş olur.
Öyle ise inançsızlık batağında çırpındıkça batanları, insanlık dışı her türlü rezilliği özgürlük sananları görüp onların hidayeti için dua etmemiz ve bizi İslam diniyle müşerref kılana şükretmek gerekmez mi?
Bizi insan olarak yaratan ,akıl ve izan verene ne kadarda az şükrediyoruz!

Ruh ve beden sağlığımızı verip çeşit çeşit nimetlerle bizi donatan Rabbimize ne kadar da az şükrediyoruz!
Vatanından ,milletinden koparılmış veya ülkesinde zulüm gören nice insanların ızdırap ve acısına karşı ülkemizde huzurlu müreffeh yaşayışımıza ne kadarda az şükrediyoruz!
Müslüman olmanın gereklerini ,hususiyetlerini unutup yabansı felsefi akımların rüzgarına kapılarak kimliğimizi unuttuk. Oysa biz hani Müslümandık!.. Bizi müslüman olarak Yaratana ne kadar da az şükrediyoruz!
Sizi yaratan, akıl nimetini veren, gören gözler ,işiten kulaklar ,hisseden gönüller veren Rabbinize ne kadarda az şükrediyorsunuz. (Mülk suresi ayet 23)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem