21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye tarihine kara leke süren darbeler

Hayrullah Demiray

28 Mayıs 2015 tarihli yazısı

Türkiye’de tarihin yüz karası olarak adlandırdığımız ve ülkenin ayaklarına vurulmuş bir prangadır darbeler.

Ülkenin her alanda geriye gitmesini sağlayan darbeyle ilk defa 27 Mayıs’ta tanışan ülkemiz gerçekten de o günlerde belki bizler bilmiyoruz ama anlatılanlar, yazılanlar ve bu güne kadar büyüklerimiz anlattıklarıyla ve izlediğimiz o günlere dair yayınlara baktığımızda ve bazı senaryolarının bugünde tekrar edilmesini izlediğimizde o günlere gitmeye bile gerek kalmıyor.

Ne kadar zor ve meşakkatli yolardan ülkemizin geçtiğini ve ne oyunlar oynandığını bizzat bu günde farklı biçimlerde yaşamaya devam ediyoruz.

Ülkenin en güvenilir kurumu olan silahlı kuvvetlerinin içinde bulunan, aslında bir grup zavallı insan demek gerek, o kişilere hem kendi çocuklarının geleceğini hem de bütün bu ülke insanın kaderini değiştirecek bir olaya imza atmakla büyük bir iş yaptıklarını sananlar.

Onlar bugün de aslında başka şekillerde bu ülkenin altını kazmaya devam etmek istiyorlar.

Lakin artık insanımız o yüzleri çok iyi tanıyor ve böyle şeylere itibar etmiyor.

Çok şükür ki artık ülkemizde her şey sivil otoritenin elinde ve halk kendi istediğini seçimle iş başına getirip seçimle iş başından gönderiyor.

Ülkemizin daha iyi noktalara taşına bilmesinin aslında bir tek yolu var.

O da darbelerin ürünü olan Anayasa’nın bir an önce yapılması ve sivil bir Anayasa ile bu ülkenin gerçekten demokratik bir yapıya kavuşması belki de ülkenin şahlanışına katkı sağlayacak en büyük unsur olacaktır.

Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam etmek isteyen zihniyet aslında Adnan Menderes’in yaptıklarına karşı idiler, kendisine değil.

O günlerden aslında bir yadigar kalan İzmit şehir içi geçişi yapıldığında buraya uçak mı indirecekler diye alay edenler bugün o yolun yetmediğini görünce acaba ne düşünüyorlar.

Bugün de yapılanların gereksiz olduğunu söyleyenlerin belki isimleri değişik karşı durup hizmetleri provoke etmek isteyenlerin aslında sivil de olsa askere de olsa mantıklarının ve mantalitelerinin aynı olduğunu görürsünüz.

Bu ülke darbelerden çok çekti ve her şeyi yaşadı.

İşte o günlerin kısa bir tahlilini yaparsak olayı daha net anlamış oluruz.

27 Mayıs Darbesi,27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe. Ayrıca 27 Mayıs Askerî Müdahalesi ya da 27 Mayıs İhtilâliolarak da anılır. Darbe emir komuta zinciri içinde yapılmamıştır; 37 düşük rütbeli subayın planları ile icra edilmiştir. Kritik mevziler bu subayların ellerindeki asker ve silahlarla önce ordudaki komuta kademesinin etkisiz hale getirilmesi ile ele geçirilmiştir. Sonra cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri tutuklanarak, hükümet; 235 general ve 3500 civarında subay (daha çok albay, yarbay, binbaşı) emekliye sevk edilerek, ordu; 147 üniversite öğretim görevlisi görevden alınarak ve bazı üniversiteler kapatılıp el konularak, üniversiteler; 520 hakim ve yargıç görevden alınılarak, yargı kontrol altına alınmıştır

Darbeden sonra darbeyi planlayan ve icra eden 37 düşük rütbeli subay ve Emekli Orgeneral Cemal Gürsel'in oluşturduğu Millî Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlendi.

1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü gerekçelerini ileri sürerek Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koydu. 37 subaydan oluşan Millî Birlik Komitesi bu harekat ile anayasa ve TBMM'yi feshetti, siyasi faaliyetleri askıya aldı, Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Başbakan Adnan Menderes başta olmak üzere birçok Demokrat Partiliyi tutuklattı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun, İstiklal Savaşı kahramanlarından Ali Fuat Paşa, Kore Gazisi Tahsin Yazıcı ve emekli olduktan sonra DP'den milletvekili seçilen eski Genelkurmay Başkanı Mehmet Nuri Yamut da tutuklananlar arasındaydı.
3. Ordu Komutanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala'nın, eğer darbenin lideri kendisinden daha kıdemli değilse ordusuyla Ankara'ya yürüyüp isyancıları yakalayacağını söylemesi üzerine darbeden haberi olmayan Emekli Orgeneral Cemal Gürsel Milli Birlik Komitesi'nin başına getirildi. Bu darbenin daha sonraki yıllarda meydana gelen askeri darbelerden farkı, Türk Silahlı Kuvvetleri emir komuta zinciri içinde yapılmamış olmasıydı nitekim dönemin Genelkurmay Başkanı da yönetime el koyan askeri güçler tarafından tutuklanmıştı.
İşte o tarihte yaşananların kısa bir özeti olan bu olaylar bizleri her alanda en az elli yıl geriye götürmüştür.
Bugün bunları düşünerek geleceğimize sahip çıkmamız gerekiyor.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem