18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ak Parti

Hayrullah Demiray

23 Mart 2012 tarihli yazısı

AK Parti Misyonu ve Vizyonu açısından bakıldığında Türkiye siyasetine yön veren, gündem belirleyen ve her zaman kendiyle yarışan bir parti durumuna geldi. Bundan on yıl önce bakıldığında bunu kimse kestiremezdi. Yalnız hesap edilmeyen bir şey var. Bu gidişatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rolü artık tartışma götürmüyor. AK Parti içerisinde ki yöneticilerle sohbet ettiğinizde bunu onlarda yüzde yüz doğruluyor.

Ama buradan sonrası pek hesap edilmiyor. Neden mi? Çünkü Başbakanın Ak Parti’nin başından Çankaya Köşküne Çıkması durumunda partinin başına kim geçeceği konusunda kimsenin hiçbir fikride yok. Görünen o ki bu haliyle muhalefetinde bu konuda bir projesi ya da düşüncesi yok. Yani bugün Başbakanı birçok konuda eleştiri yağmuruna tutan muhalefetten de her hangi bir şey bekleyemiyoruz.

Ya da AK Parti içerisinde bulunanların bu konuda bir düşünceleri de olmaması açıkçası insanı gelecekle ilgili tedirgin ediyor. Geçmişte bunların örneklerini yaşadık. Bundan sonra artık denenen tecrübeleri bir kez daha yaşamak istemiyoruz.

Bu başarının sırrını Ak Parti’nin yönetim kadrosuna veya herhangi bir birimde görev yapan birine sorduğunuzda tek adres belirtirler Başbakan. Bir partide yada bir toplulukta lidere bağlılık çok önemli. Ama sadece liderin omuzlarında taşıdığı bir sistem gelecekte o partiye, o topluluğa nasıl bir etki yapar doğrusu onu kestirmek zor. Ama geçmişte yaşanan örneklere bakılırsa çokta iç açıcı durumlar olduğunu söyleyemem.

Ak Parti her zaman söylüyorum yine yineliyorum gücünün aslında bir kısmını da muhalefetten alıyor. Çünkü ülkemizdeki muhalefet sadece ve sadece iktidarın yaptıkları konusunda ön yargıyla bir yaklaşım içerisinde olduğu için halkta bunu mutlaka idrak ediyor.

Ve gördüklerine göre de kararını veriyor. Geçtiğimiz seçimlerde bunu en bariz bir şekilde gösterdi ve her iki kişiden birisi AK Parti ye oy verdi. Diyeceksiniz ki mutlak suretle Ak Parti’nin yaptığı, yöneticilerinin yaptığı, belediye başkanlarının ya da belediye görevlilerinin hataları yanlışları yok mu? Elbette var. Ama bunları da eleştirmenin bir üslubu var. Artık halkımız öyle kendisini şartlandırmış ki, muhalefet ne söylerse kesin iktidar yaptığı için yanlış diyorlar diye düşünülür. İktidarda güç bende ben ne dersem o olur dememeli. Bazı konularda uzlaşma göstermelidir. Bu konuda yine her zaman olduğu gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hitabet gücü bir çok şeyi bertaraf etmeye yetiyor.

Ak Parti’yi yarınlara taşıyacak bir kadro var mı derseniz o tartışılır. Neden diyecek olursanız, bu benim şahsi görüşüm herkes kendine doğru olan şeyleri yontmaya başladı. Parti içerisinde artık her şey eskisi gibi olmuyor. Kol kırılıp yen içinde kalmıyor artık. Buda büyümenin getirdiği bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

Ama bugün Ak Parti de görev yapan ya da AK Parti ile bir yerlere gelme hesapları olanlar vardır. Konuştuğunuz bir çok insan da biz Recep Tayyip Erdoğan için bu partiye oy veriyoruz diyorlar. Bunu da Ak Partili yöneticilerin bence dikkate alması gerekir.

Çünkü unutulmamalıdır demokrasilerde en büyük güç halktır. Gücünü halktan alanlar sakın ola halkı küçümsemeye kalkmasınlar. Benden söylemesi.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem