23 Nisan 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Fetih ruhu

Melek Engin Aktemur

16 Mayıs 2015 tarihli yazısı

 

 

‘’Konstantiniyye bir gün mutlaka fethedilecektir.

Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan,

Onu fetheden asker ne güzel askerdir.’’     

 

Hadis-İ Şerif

 

Resulullah efendimizin bu müjde ve duasına kavuşmak her Müslüman padişahın arzusu olmuştur. Osmanlı padişahlarından 2. Murat Han da bu padişahlardandı. Murat Han Hacı Bayram Veli hazretlerini çok sever, yanına küçük oğlu Mehmed’i de alarak ziyaretlerine giderdi. Bir ziyaret esnasında Hacı Bayram Veli hazretleri ile aralarında şöyle bir konuşma geçti;

 

-   Efendim İstanbul’u fethetmek, bu diyarı İslam nuruyla aydınlatmak şehr-i ezan sesleriyle buluşturmak istiyorum. Bu fetih bize nasip olur mu acaba?

 

-   Cenabı-ı Hak devletinizi payidar,bu halis niyetinizi de mübarek eylesin. Lakin bu fethi sen ve ben göremeyiz.(Bir köşede oynayan Şehzade Mehmet ile Akşemseddin’i işaret ederek) İşte onlar görürler bu fethi.

 

Bu söze sevinen Murat Han Akşemseddin’i oğlu Şehzade Mehmed’e hoca tayin etti. Ayrıca o devrin uleması, velisi şehzadeye ders verdiler. Tarih ve coğrafyayı iyi öğrenip geçmiş hükümdarları okuyan Şehzade Mehmed kültürlü, bilgili aynı zamanda dirayetli bir askerdi. Tahta çıktığında on dokuz yaşında bir gençti ve gönlünde tek bir isteği vardı; Rasulullah’ın övgüsüne mazhar olup İstanbul’u fethetmek!

O, konuyla ilgili çok düşünür, zihin yorar ve ‘’Ya Bizans’ı alırız, ya Bizans bizi alır’’ derdi. Bir gün;

tebaasının  ahvalini yoklamak için veziriyle beraber tebdil-i kıyafet Edirne Çarşısı’na çıkar. Bir dükkana girerler. Selam verir ve almak istediklerini sayarlar. Ancak dükkan sahibi almak istediklerinin bir kısmını verir. Sultan Mehmed sorar;

 

-          Diğerleri yok mu?

-          Var ama, bu günlük ben siftahımı yaptım. Kalanları da karşı dükkandan alın. Zira o daha siftahı yapmadı.

Karşı dükkana gittiklerinde selam kelamdan sonra almak istediklerini sıralarlar. Dükkan sahibi yine eksik verir. Sultan Mehmed sorar;

-          Sabun yok mu yoksa unuttun mu?

-          Hayır, unutmadım ama onu da yan komşumdan alın o da siftah yapsın.

Sultan Mehmed vezirine döner ve der  ki;’’ Ben bu halkımla değil İstanbul’u, Dünya’yı fethederim.’’

Sultan Mehmed kendi bilgisine, dirayetine güvenmekle beraber halkına da güveniyordu. Maneviyatı güçlü halkı ve askeriyle Allah (c.c) izniyle İstanbul feth oluncaktı.

Konstantiniyye Sultan Mehmed’in ordusu tarafından muhasara altına alınmıştı. Günler geçmesine rağmen surlara giremeyen ordu beklemede idi. Bizans’a yardım geldiği ve ümitlerin tükenir gibi olduğu zamanda Sultan Mehmed vezirini Akşemseddin Hazretleri’ne göndererek;’’ Hocama sor kaleyi fethetme ümidi var mıdır?’’ Bu soruya Akşemseddin’in cevabı şöyle olmuştu; ’’Ümmet-i Muhammed’in bütün gazisi, askeri bu kafir kulesine hücum ederse inşallah feth olur.’’

Bu cevapla yetinmeyen Sultan Mehmed vezirini ikinci kez göndererek ‘’ Vaktini tayin etsin’’ der. Hoca Akşemseddin bu istek üzerine murakabeye daldı, başını öne eğdi ve Rabb’ine yalvardı. Yüzü boncuk     boncuk terlemişti. Başını kaldırarak ‘’ Bu senenin cemaziyel evvel ayının yirminci günü, seher vakti falan taraftan yürüsünler.O gün Konstantiniyye  feth oluncaktır.’’ Ayrıca padişaha bir mektup gönderir.Mektubunda şunlar yazılıdır;’’ Kul tedbir alır, Allah takdir eder kaziyesi delili sabittir. Hüküm Allah’ındır. Kul da elinden geldiği kadar gayret göstermekte kusur etmemelidir.Rasulullah’ın sünneti budur.’’

 

Akşemseddin’in tayin ettiği gün gelmişti. Genç Sultan Mehmed ordusunun başına geçerken hocasından bir kez daha dua istedi. Hocası cevap verdi;’’ Ya Fakih Ahmed  diyerek  himmet iste. O’nu vesile kılarak Allah Teala’ya tazarru ve niyaz eyle.’’  Akşemseddin bunu söyledikten sonra çadırına çekildi ve çadıra kimsenin alınmamasını istedi.

Akıncılar, azaplar, yeniçeriler, erenler, evliyalar Sulan Mehmed’in buyruğuyla İstanbul’a  akın ediyordu. Bu sırada genç Sultan hocası Akşemseddin’in de yanında olmasını arzu etmişti. Haber gönderdi, gelmeyince bizzat gittiğinde çadırın kapatıldığını gördü. Elindeki kılıcıyla çadırda bir delik açtı ve oradan gördüğü manzara şu idi; Akşemseddin kuru toprak üzerinde secdeye kapanmış, sarığı başından düşmüş, ak saçı ve sakalı toprak içinde kalmış Rabb’ine dua ediyordu. İstanbul’un fethi için gözyaşı döküyor ve tazarru ediyordu. Onun bu yüksek halinden etkilenen Sultan Mehmed doğruca yerine döndü. Kaleye baktığında İslam askerlerinin kaleye tırmanmaya başladığını gördü. Askerlerinin yanında ve arkasında ak kıyafetli bir grubunda hisara girdiğini gördü. Az sonra fetih askerleri de surları geçip şehre girdi. İstanbul’un fethi ve Peygamber efendimizin sözü gerçekleşmişti. İstanbul sabahın erken saatlerinde alınmıştı. Sultan Mehmed Han şehre öğle saatlerinde beyaz bir at üzerinde giriyordu. Alkışlar ve coşku ile karşılanan Sultan Ayasofya Kilisesi’ne doğru yol alırken yanında komutan ve vezirlerinden başka Molla Gürani, Molla Hüsrevi, Akşemseddin Hazretleri de bulunuyordu. Halk yolları doldurmuştu. Sultan Mehmed çok genç olduğu için herkes Akşemseddin’i padişah sanıyor, ona demet demet çiçekler veriyordu. Akşemseddin Hazretleri ise genç padişahı göstererek ‘’ Sultan Mehmed ben değilim, O’dur’’ sözüne karşılık Sultan Mehmed’ de ‘’ O’na gidiniz, Sultan Mehmed benim ama O benim hocamdır. Bu şehrin manevi fatihi O’dur.’’ diyordu.

Genç padişahı Fatih yapan amil şüphesiz ki sarsılmaz inancı, peygamber sevgisi ve hocasına olan saygısı ve hürmetidir. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış Fatih Sultan Mehmed Han ve etbaanın ruhları şad, mekanları Firdevs-i Ala olsun.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi