20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Dünya Seyre Durabilir Biz Duramayız

Hayrullah Demiray

22 Mart 2012 tarihli yazısı

Suriye de yaşanan insanlık dramına dünya seyirci duruyor. Hala onca olan bitene, yapılan zulümlere rağmen kendi halkına hiç acımadan kurşun sıkan bir anlayış neyle ifade edile bilir bilmiyorum. Ama dünya göstermelik birkaç kınamadan öteye bir şeyler yapmaması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor.

Dünya neden bu kadar sessiz bir biçimde duruyor akıl sır erdire bilmek mümkün değil. İnsan hayatının bu kadar ucuz mu? Neden kimsenin kılı kıpırdamıyor? Yeri geldiğinde Kurban Bayramı’nda müslümanların kurban kesmelerine karşı çıkan sözde hayvan hakları savunucuları ve bir kısım akıl, mantıktan yoksun zavallılar. İnsanlar orada bombalarla diri diri yanarken seslerini hala çıkarmamaları farklı bir hesaplarının olduğunu gün yüzüne bir kez daha çıkarıyor.

Bugün Suriye’nin başında buluna Beşer Esat yönetimi halkına bu kadar zulmetmesi anlaşılamadığı gibi bu zulmü kim ne için durdurmuyor diye düşünmekte fazlasıyla haklıyız.

Çünkü zalimler her zaman olduğu gibi zulmediyor. Dünya da buna seyre duruyor.

Ama Suriye yönetimini İsrail’in teminatı olarak görenler aslında buna seyirci kalanlardır. Neden diyecek olursanız, yıllarca Irak’ı destekleyenler ve Libya’yı destekleyenler hemen kendileriyle ters düşen iki devrik lideri alaşağı ede bildiler. Çünkü kendi menfaatlerine ters düştükleri için. Yoksa orada inim inim inleyen insanların derdinden değil kendi hesapları vardı.

Ama bugün sırf İsrail’le ilgili Suriye’yi kurtarıcı, önleyici olarak gördükleri için bu yapılanlara seyirci kalmaları normaldir.

Çünkü İsrail’in bu kadar şımarık davranması da, Suriye yönetiminin de kendi halkına zulmetmesi bana çok şeyi çağrıştırıyor. Çünkü yıllardır Filistin halkına zulmeden İsrail’e kimse ses çıkarmıyor. Zihniyet aynı buna da ses çıkarmaması benzerlik arz etmiyor mu?

Bugünlerde Suriye halkı komşu ülkelere sığınmak için akın akın ülkelerinden kaçıyor ve bunların birçoğu ülkemize de geliyor. Yaklaşık olarak 16 bini aşmış durumda. Bizler bu insanlara seyirci kalamazdık ve kalmıyoruz da. Bu konuda her ne kadar kardeşim bize ne dese de hükümetin bu konuda göstermiş olduğu tavır davranış ve sergilemiş olduğu hareket takdire şayandır.

Bazıları hep şunu unutuyor. Ecdadımız yıllar yılı nerede bir zulüm olmuşsa, nerede biri haksızlığa uğramışsa onun hep karşısında durmuştur. Yani zalimin yanında değil, mazlumun yanında, zalimin karşısında olmuşuzdur. Bu bize yüklenen bir misyon değil, bu bize ecdadımızdan kalan iyi bir emanettir.

Dünyanın bu kadar seyirci kaldığı bir konuda neden bizler bu kadar uğraşalım diyenler, çıkabilir. Onun için sevgili peygamberimizin bir sözüyle yazımı noktalamak istiyorum.

‘’Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.’’

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem