18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çanakkale ruhuna ihtiyacımız var

Hayrullah Demiray

21 Mart 2012 tarihli yazısı

  

18 Mart’ta bu memleketin kurtuluşu için ayrım yapmadan herkes Çanakkale’ye koşmuş ve orada bu vatan için seve seve canlarını vermişlerdir. 97 yıl önce verilen bu mücadelenin yıl dönümünde yurdumuzun dört bir yanında coşkuyla kutlandı.

Bir kez daha o destanı hep birlikte yaşadık. Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha andık. O mücadelede herkes vardı. Bu ülke de yaşayan kimse ayrım yapmamıştı. Ama maalesef ki bugün bazı şeylere gölge düşürmek isteyenler sahneye çıktı. Nevruz kutlaması adı altında bu Çanakkale ruhuna gölge düşürmek ve insanları ayrıştırmak isteyenler bence bu olayları tertip ediyorlar. Bunun başka bir açıklaması yok. Üç beş tane tabiri caizse çapulcu halktan destek de görmüyor. Bunu da görmek aslında sevindirici bir durum. Çünkü bu vatan için canlarını veren ecdadın torunları olarak yapılan bu ayrıştırmaya pirim vermemek gerekiyor.

Aslında bugüne baktığımızda o günleri anımsayanlar okuyanlar iyi bilirler ki o günde de hainler vardı. Bugünde varlar. Yine bu memlekete hainlik edenler mutlaka çıkacak. Ama asıl olan bu memlekete birlik beraberlik içerisinde yaşayan herkesin seve seve canının verdiği o Çanakkale Zaferi ruhunun tekrar canlanmasından birileri adeta korkuyor. Onun için de halkın arasında nifak tohumları ekmeye ve ekilen nifak tohumlarının büyümesi için gayret sarf ediyorlar.

Çanakkale ruhunun bu kadar yıllar geçmesine rağmen canlı olması aslında bu memleketin her karışının şehit kanlarıyla sulanmış olması. Lazı, kürdü, çerkezi, arnavutu, manavı, boşnağı, göçmeni kim varsa bu ülkede birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edecek. Üç beş tane çapulcuya bu memleketi asla ve asla teslim etmeyecektir. Huzurunu bozmaya çalışanlara da dersini verecektir.

Kimse bu cennet vatanın birliğini ve dirliğini bozmaya gücü yetmeyecektir. Yeter ki bizler güçlü olalım. Bir olup birlik olalım, siyasi görüşümüz ne olursa olsun hangi partiye hangi etnik kökene mensup olursak olalım kalbimiz bir atıyor. Bazı şeyleri atalarımız ayrıştırmamış bizler neden ayrıştırmaya uğraşırız. Atalarımızdan, dedelerimizden daha zeki olduğumuz için mi? Elbette hayır.

Dün hainler vardı, bugünde var, yarında olacak elbette. Ama dün bu ülke için canlarını seve seve verenler vardı. Bugünde var, yarında olacak. Ama şunu da unutmamak lazım bir ülkede hainler kadar vatan perver insanlarında cesaretli olmaları gerekmektedir.

Bizler atalarımızın canlarıyla bedelini ödeyip bizlere emanet bıraktıkları bu memlekette daha uzun yıllar yaşayıp evlatlarımıza bırakacağız. Onlarda evlatlarına bırakacaklar. İnşallah Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın ve sapıklığa düşenlerden eylemesin.

Bu ülkede bayrağın inmemesi, ezanın dinmemesi, milletimizin vatansız yurtsuz kalmaması ve esaret altında yaşamaması için gün birlik günü, gün ayrışma ya da ayrıştırma günü değil.

Bu vesileyle bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını ve bu ülke için canlarını seve seve veren şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor saygılar sunuyorum.

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem