22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsanlığı fikirlerle yargılamayın

Hayrullah Demiray

17 Nisan 2015 tarihli yazısı

Günlerdir siyasi partilerin yaptıkları milletvekili listeleri üzerine yazılar yazdığım bu köşede bugün siyaset dünyasına farklı bir gözle bakmayı sizlere tavsiye edeceğim. Türkiye'nin ve malum ilimizin siyasi gerginliği ve gerilimi hepimizin bildiği bir durum.
Parti liderlerinin tavır ve davranışları üç aşa beş yukarı parti tabanlarına kadar, hatta seçmenlerine kadar yansıyor. İnsanlar gönül verdikleri liderlerini nerede ne yaparken görürse onu benimsiyor, o yola gidiyor. Bu aslında basit gibi görünen hatta küçümsenen partilerin liderlerine dahi büyük bir sorumluluk getiriyor. Hatta STK temsilcilerine dahi belli bir ortak misyon yüklüyor. Tüm liderler kendilerini takip eden kalabalıklara örnek oluyor, haliyle bu liderlerin yapacağı açıklamalar, kullanacakları söylemler ve üslup büyük önem kazanıyor. Sokakta gördüğünüz vatandaşların çok büyük bir kesimi, özellikle siyasetle çok iç içe olmayan ya da yeni yeni bir parçası olmaya başlayan gençlerin aldıkları ilk model liderler oluyor. Bu liderlerin gösterdiği agresif tavırda üzerinde dört beş katılarak en ücra sokağa kadar ulaşıyor.
Bugün çok önemli kurumların başında bulunan insanların yaptığı hatalar dahi sokağa kolayca sirayet edebiliyor. Bilinen hepimizin, benimde zaman zaman yaptığım hata ana başlığa bakarak insanları yargılamak. Hepimizin düştüğü ortak bir hata bu. Kitleleri kötü yada iyi olarak yaftalamak günümüzde halkımızın yaptığı en büyük hata. Fakat bizi bu hataya sürükleyen şey doğrudan doğruya liderlerin sert ve dikkatsiz kullandıkları üslup.
Sevmediğiniz bir partinin üyesi, sırf siz o partiyi sevmiyorsunuz diye kötü değildir. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde ağırladığımız Haydar Akar bunlardan bir örnektir. CHP'nin eylem ve hareketlerini sık sık eleştiren biri olarak açıkça söyleyebilirim ki Haydar Akar CHP'nin içinde bir hazine gibidir. Duruşu, sade yaşantısı, saygısı ve diyaloglarıyla sadece CHP'lilerin değil onu tanıyan herkesin sevdiği bir insandır. Fakat onun masasına oturmamış, bir kez sözünü duymamış CHP karşıtı bir insan kolaylıklar Akar'a "kötü" diyebilir. İşte yaptığımız en büyük hatada budur. Benzer örnekleri her partide vermek mümkündür. SP'li Zafer Mutlu, CHP'de Turan Dumlu, BBP'li Serhat Duyar, Ak Partili İlyas Şeker, MHP'li Aydın Ünlü, yine Ak Parti'li Zeki Aygün, tıpkı Haydar Akar gibi duruşları, söylemleri ve insanlarla kurdukları diyaloglarıyla tanıyanlarının örnek gösterdiği insanlardır. Fakat hatamız aynı. "Şu partinin adamıysa kötüdür", "şunu savunuyorsa beş para etmez" gibi klişe sözlerle tanımadan yargılıyoruz insanları.
Unutmamamız gereken bir şey var ki aslında tüm bu eksikliklerimizi ortadan kaldırabilecektir. Yunus Emre'lerin, Mevlana'ların diyarının çocukları olarak biz ne vakit hoşgörü ve koşulsuz birlikte olmayı, bir olmayı göze alabilirsek o zaman Türkiye'nin siyasi gerilimi de, büyük sorunları da, sokak kaygıları da bitecektir.
Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi