17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

HDP'de Konca parantezi

Hayrullah Demiray

16 Nisan 2015 tarihli yazısı

Siyasi partilerin yapmış oldukları listeleri değerlendirdiğim köşelerimde bu kezde HDP'den bahsedeceğim.
Geçtiğimiz seçimlerde yarışa bağımsız adaylarla katılan HDP bu kez büyük risk alarak oy pusulasında yerini parti olarak alacak. Açıkça görünen şu ki, alınan bu kararın en büyük tetikleyicisi cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş'ın ulaştığı oy. Keza Demirtaş azımsanmayacak derecede oy almıştır. Beklenmedik şekilde tüm illerden oy toplamayı başaran Demirtaş, aynı başarıyı HDP adıyla gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Özellikle sol seçmenin önünde çok geniş bir parti yelpazesi duruyor. Fakat bunların arasından mecliste boy gösterebilen tek parti CHP. Her geçen gün kendi çizgisinden uzaklaşarak sağ parti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen CHP bu haziranda seçmenlerinin büyük bölümünü kaybedecek. İşte tam da bu noktada HDP için bir şans oluşuyor.
Bu genel HDP değerlendirmesinin ardından yerelde HDP ne durumda biraz ona bakalım. Kocaeli'nin güneyinde yani Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe bölgelerinde HDP'nin herhangi bir örgütlü çalışması yok. Zaten bu bölgede de seçmeni bulunmayan HDP tüm gücünü kentin kuzeyine yoğunlaştırmış durumda. Zaten ezelden beri Gebze, Körfez gibi noktalarda kürt sol partileri destek görmüş, bu alanlarda örgütlenmiştir.
Fakat bu kentin tamamına ulaşabilecek bir gücü elinde barındırıyor HDP. Diğer partilerin aksine listesini akıllıca seçen HDP yönetimi birinci sıraya kentin tanınan hukukçularından Ali Haydar Konca'ya emanet etti. Konca bu kentin siyasetinde yer almış ve bilinen bir isim. Sirmen'in belediye başkanlığı döneminde meclis üyesiydi Konca.
Dürüstlüğü ile tanınan kaliteli bir siyasetçi. HDP'nin uzun yıllardan beri üzerinde duran imajı Kocaeli'de silebilecek bir isim. CHP'nin oy kaybı yaşayacağına kesin gözüyle bakılan bu seçim döneminde Konca Kocaeli'de HDP için bir sürpriz yaratabilecek tek kişi. Konca ve HDP'nin seçim çalışmaları sırasında kentin güneyinde neler yapabileceği merak konusu. Eğer çalışmalar güneyde de etkin ve akıllıca yönetilirse HDP, CHP'den bir milletvekili koparabilecektir.
Önümüzdeki tabloya bakılınca HDP bu seçimlerde Ak Parti ve CHP'den oy koparacak gibi görünüyor. Her iki partinin de doğu kökenli seçmeni bu seçimlerde kendi partilerine oy verebilir. Bu da iktidar ve ana muhalefetin Kocaeli'de ve Türkiye genelinde oy kaybetmesi, hatta meclisteki sandalye sayısında ciddi kayıplara neden olabilecektir.
Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem