21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mekanik hayat

Hayrullah Demiray

20 Mart 2012 tarihli yazısı

Ben teknolojinin çok iyi kullanılmasından yana olan ve teknolojinin nimetlerinden de sürekli olarak faydalanan insanlardan biriyim ve aynı zamanda da teknolojinin çok gerekli olduğuna ve geçmiş yıllarda teknolojinin gelişmemesinden dolayı ya da ülkemizde iyi teknolojik cihazlar bulunmadığından dolayı yaptığımız işlerde çok da zorlukları gören biriyim.

Daha İlk özel radyo ve televizyonların açıldığı 1993 yılında Radyo yayıncılığını öğrenmek için ortaokul dönemlerinde radyoya başladım. Kasetlerle ve bozuk kasetçalarlarla yayın yapmak için ve radyo vericilerinin kablolarının lehimleri koptuğu ve evin bir odasında radyo yayını yaptığım için babamın bile kızmıştır.

Gece uyurken vericinin koptuğu kablosunu rüyamda görüpte arızanın nereden olduğunu ve gece yarıları o arızayı gidermek için canla başla çalıştığımı ve sırf dinleyicilere daha iyi eserler dinlete bilmek için 1,5 saatlik kasete kayıt yapmak adına kaç gece sabahlayan ve televizyonda sırf montaj yapacağız diye montaj setine kafa attığımız dönemler oldu. Hepsini bir bir saysam satırlar yetmez.

Velhasıl mesleğe başladığımız dönemlerden şimdiye baktığımızda artık bunların hepsi geride kaldı ve bugün teknoloji gelişti ve çok kullanılıyor bundan mutluyuz.  Artık tasarım yapan arkadaşlarımız saçını başını yolmuyor. Bugün bilgisayar teknolojileri gelişti ve bunlar ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Hatta bir araca ya da tabelaya yapıştırma yapabilmek için akla karayı seçiyorduk ama bugün fotokopi çeker gibi işi hızlı ve kolay ve daha uygun yapabiliyoruz. Ogünleri ve ondan daha öncesini bilenlere bugün yaşadıklarımız rüya gibi geliyor beklide bizleri bu kadar azimli kılan o günlerde yaşadıklarımız olabilir.

Şimdi neden bunları anlatıyorsunuz diyebilirsiniz. İşte bunların hepsine evet ama teknoloji doğru kullanılmasa başa bela bir dönem msn’ler ocaklar yıkıp insanların başına bela oluyordu. Bugünde facebook diye adlandırılan sosyal paylaşım sitesi insanlar hem yararlı ama kötü kullanılırsa da çok zararlı bir hal alabiliyor.

Bunun en son örneğini geçtiğimiz günlerde gördük AK Parti içerisinde fırtınalar koptu. Asla bir insanın yüzüne karşı söylenmeyecek sözleri hem de bir bayanın ağzından sarf edilmiş olması gerçekten ne Ahlak kurallarına nede insanlıkla bağdaştı.

Bu şekilde hem de orada sergilenmesi bir kez daha benim nazarımda kötü bir intibası olan çünkü insanlarımız iyi ve doğru bir biçimde kullansa anlarım ama kötü amaçla kullanıldığında varılan ve gelinen noktanın ne olduğunu görmüş durumdayız. Ben her zaman şundan yanayım bir insan bir şey söyleneceği zaman bunun o insanın yüzüne karşı söylenmesi en doğru bir şey olduğuna inanıyorum, bu sadece bir örnek.  

Son yıllarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi adeta insanlarda beraberinde ahlaki çöküntüyü de beraberinde getirmiş durumda çünkü telefonlar bile bir zamanlar ne ocaklar söndürdü ne acılar yaşattı.

İnsanlara son dönemlerde de sosyal paylaşım siteleri bunu doruğa çıkarmış durumda ama elbette bu teknolojinin suçumu derseniz hayır bütün her şeyi insanın kontrolünde olan bir şeyde el bette suçlu olan insanlardır çünkü insanın iradesi var o sitenin kumandası da insanın elindeyken gereksiz şeyler yapmanın ne âlemi var.

Günümüzde Toplumda kadınımıza gerektiği kadar değer verilmeye çalışılırken bu tür olaylar insanı gerçekten üzüyor bu yapılan kim tarafından kime yapılırsa yapılsın yapılan davranışı ve sözleri bir insan olarak kınıyorum.

Ve toplumumuzun bu konuda öncelikli olarak gelecek nesillerimizi iyi ve güzel yetiştirmezsek geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız teknolojinin nimetlerinden yanlış faydalanırlarsa bu bizler için büyük kayıp olacaktır.

Toplumda oluşan bu tür karmaşalara belki de sosyal paylaşım dediğimiz siteler ya da benzeri durumlar sosyalleşmekten öte argolaşma ve abesle iştigal etme konumuna dönüşüyor ve bunun neresinde sosyallik benim bildiğim ve anladığım soysallık bu değil çünkü insanların bir birine küfretmesi, hakaret etmesi ne zamandan beri sosyalleşme oldu doğrusu bunu merak ediyorum.

Ben yıllardır bilgisayarı kullanıyorum ve interneti de iyi kullanmaya gayret ediyorum ama insanların her türlü güvenliğini ve kişilik haklarına yapılacak saldırıların önüne acilen geçilmesi gerektiğine inanıyor ve bu konuda ki yaptırımların bence daha farklı olması gerektiği inancını taşıyorum.

Saygılarımla…

       

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem