25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bembeyaz ve lekesiz sayfa

Adnan Gümüşer

28 Mart 2015 tarihli yazısı

Duygu önemli motivasyon kaynağıdır.1980 yılında insan duyguları üzerinde araştırmalar yapan bilim adamı R. Pluthick insanda hangi milletten olursa olsun ve nerede yaşıyorsa yaşasın fark etmeyen temel 8 duygu olduğunu söylemektedir. Bu temel duygular, korku, hayret, üzüntü, tiksinti, öfke, umut, sevinç ve kabul edilme' dir. Bu duyguları şekillendirme ve geliştirmede kişinin ve çevrenin etkisi olduğunu söylemektedir.
Sanırım gündelik yaşantılar içinde duygularımızı ifade etmenin veya başkalarının duygularını bilmenin en kolay yolu sormak, araştırmak ve yakın ortak arkadaşların konu ile ilgili düşüncelerini bilmekle mümkün olabilmektedir. Çoğu kez bu beyanlara güvenilebilir. Bireyler duygularını sözel olarak ta ifade etmeye özen göstermektedirler. Bazı ifadelerimiz resmi açıklama veya üstü kapalı bir şey anlatma olarak da geçiştirilebilmektedir.
İşlerimizde sözlü ifadeler yeterli olsaydı, tiyatroların sinemaların açık şekilde okunması ile sözler kendilerini ifade ederdi. Sanatı ve oyunculuğu önemli kılan aslında bu sözlerin arka fonunda yatan kelimelerin manalarını yüz ifadeleri ve beden dili ile de ifade ederek biz seyircilere aktarabilmeleridir. Epey zorlandığımız duyguları ifade etmenin, anlatmanın en önemli yollarından biride yüz ifadeleri ve beden dilidir. Yüz ifadeleri en açık ve belirgin duygusal verilerdir. Var olan duygular aslında belirsiz ve bilinemez hareketler değildir. Her durumda uzmanlaşmış zihinsel ifadeler olarak karşımıza çıkarlar.
İnsanlık tarihi boyunca; insanlar, yırtıcı hayvanlarla karşı karşıya kalmış, çok yakın tanıdıkları ölmüş, beklemedikleri hoş olmayan durumlarla karşılaşmış, kötü bir şey gördüklerinde tiksinti duymuş, savaşı kazanamadığı için rakibe öfkelenmiş, bir hedefe ulaşmak için moralini yüksek tutmuş, hedefini yakalayıp başarınca birileri tarafından tebrik edilmiş, güzel sonuçlar veya yeni buluşlar yaparak insanlık nezdinde kabul görmüştür.
Yüz kasındaki değişmeleri inceleyen uzmanlar hayvanlar üzerinde değişik deneyler yapmış, hayvanların çoğunda yakından izlendiğinde ortak bir davranış sergiledikleri görülmüştür. Örneğin köpekler, kaplanlar, aslanlar sinirlendiklerinde ve insanlar öfkelendiklerinde dişlerini gıcırdatır.
İnsanların doğuştan itibaren yüz ifadelerine duyarlı oldukları biliniyor.3-4 aylık bebekler farklı yüz ifadelerindeki değişimleri, farklı duygu ifadelerini gösteren resimleri biri birinden ayırt edebilmektedir. Bebekler bir aylık iken kendi bulundukları durumları belirten yüz ifadelerini takınabilmektedirler. Bir aylık bebeklerin gülümseme,3 aylık bebeklerin kızgın ve üzüntü durumlarına uygun tavırlar sergileyebilmektedirler.
Uygulana gelen araştırmalarda duyguları ifade eden mimiklerin doğuştan insana Yaratıcımız tarafından nakşedildiği görülmektedir. Farklı kültürler arasında yapılan çalışmalarda duyguların ifade edilmesi bakımından anlamlı farklar bulunmaz. Çinli, Orta Asyalı, Amerikalı, Japonyalı, Meksikalı bebekler temel duygulara aynı tavrı göstermektedir.
Dünya genelinde insanların, ırkları, cinsiyeti, kültür farklılıkları veya eğitim ve öğretimlerine bakılmaksızın temel duygular kültürler arasında ortaktır. Bunlar doğuştan gelen biyolojik eğilimlerdir. Temel duygular dışındaki durumlarda kültürel etkiler kendilerini farklı şekilde gösterir. Örneğin pek çok ülkelerde ve değişik kültürlerde yas tutma farklılık gösterir. Kimilerinde sessiz durmak, kimilerinde siyahlar giyinmek, kimilerinde yüksek sesle bağırıp ağlamak, en uygun ifade tarzı olabilmektedir. Ülkemizde bile bölgeler arası farklılıklar gözükür. Güneydoğuda Siirt, Batman, Diyarbakır'da taziye çadırları kurulur ve bu çadırlarda taziyeler kabul edilir. Okumalar gerçekleştirilir. Çocukları tertemiz ve bembeyaz kağıt olarak Allah bize yarattı ve nasip etti. Şükürler olsun. Biz bu lekesiz tertemiz ve bembeyaz kağıtları büyütüyoruz ancak kimisi, hırsız, kimisi çapulcu, kimisi ayyaş kimisi Anne baba katili olabilmektedir.
Şimdi biz kendimize soralım bebekleri, çocukları nasıl yetiştirelim ki büyüyünce edepli olsun bize çalışmalarından hayır duaları gelsin. Hayırla yad edilelim.
Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr