24 Nisan 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Birgün Adalet herkese lazım olacak

Hayrullah Demiray

18 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Şimdi benim anlamadığım bir şey var birileri sürekli olarak ifade özgürlüğünden ve Adaletin yavaş ve geç işlediğinden bahsediyor. Evet, doğrudur belki bir kısmı yıllarca Adliye koridorlarında gidip gelen insanlara çok şahit olduk.

Bazı dosyaların uzun yıllar tozlu raflarda durduğu sonrada zaman aşımından dolayı o dosyaların düştüğünü, kimi zamanda sırf iyi araştırma yapılmadığı ve yapılamadığı için yıllarca haksız yere ceza evinde yatan insanları da gördük ya da duyduk.

Ama bugün teknoloji o kadar gelişti. Buna paralel emniyetin ve araştırma yapan birimlerin de işleri biraz daha seri ve kolay sonuca daha en azından doğru bir biçimde ve hata payının oldukça aza indirgendiği işlerde yapılmaya başladı.

Yalnız bir sorun var herkes adaleti kendi penceresinden bakmaya ve değerlendirmeye çalıştığı için bence en çok sorunu bu nokta da yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sürekli olarak haklarında sürekli olarak sırf gazetecilik yaptıkları için birilerinin de bu arkadaşların gazetecilik dışında işler yaptığı konusunda iki ayrı fikir vardı ve bu arkadaşlarda dolayısıyla tutuklu yargılanıyorlardı.

Adalet bu iki gazetecinin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Bunlar mahkemenin vereceği karar yalnız bu kararları herkes nedense yargılamaya kalkıyor. Hatta bu arkadaşların kendileri bile mikrofonlara açıklama yapıyor diyor ki bu komployu kuran polisler, hakimler, savcılar vs onlarda içeri girene kadar mücadele edeceğim.

Savaşacağım şimdi orada bunu söyledi diye kimse kolundan tutup götürmüyor. Demek ki bazı şeylerde hata yapıyoruz. Sonrada onları örtbas etmek için birilerini suçluyoruz. Atalarımız demiş ya iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır diye bizim anlayışımız aslında orada gizli birde nedense herkes işinden başka her şey konusunda ahkâm kesmeyi çok seviyoruz.

Tıpkı okul dönemlerinde yaptığımız gibi çocuklarımız hala yapar okulda alınan not eğer ise biz aldık, kötü ise mutlaka hoca vermiştir mantığını galiba büyüsek de atamamışız gibime geliyor hala aynı mantıkta hareket eden insanlar var diye düşünüyorum. Bu tavır ne kadar sürer bilemem ama bizlere hiçbir şey kazandırmadığı malumunuzdur ama birileri hala birçok konuda kendi ne yontmaya devam ediyor.

Ne zaman el birliği ile bu şeylere son verebilirmiyiz bilinmez ama çok uzun süre daha bu konular hep gündemde olacak. Kimse kendinde suçun olabileceğini düşünmeyecek herkes karşısındakinde suçu aramaya devam edecek, herkes kendini bir başkasının yerine koyup ahkâm kesmeye devam edecek. O zamanda şunu görmek lazım birilerinin sırf sesi çıkmadığı için sessiz çoğunluk dediğimiz insanlar hep ezilmeye mahkûmu olacak.

Yoksa herkesin eşit haklara haiz olduğu ve yaşamaktan haz duyduğu bir ülkeyi meydana getirebilecek miyiz yoksa ortaokulda lisede yaptığımız gibi eğer kazandıysak biz kazandık kaybettiysek adaleti suçlamaya devamı edeceğiz.

Adalet herkese her zaman lazım günün birinde mutlaka adalet dağıtanlara bile adaletin lazım olacağını unutmayalım hep kendimizi değil karşımızdakini de kendi yerimize koyalım ama adalet dağıtanların adaletle muamele ede bilmeleri ancak onların kanunların emrettiği şekillerle verecekleri kararlarla mümkündür bunu da unutmayalım. Ancak insanların eşit olduğu toplumlarda huzur ve refahın olduğunu da unutmayalım.      

   

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi