23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP'nin Sancaklı takıntısı

Hayrullah Demiray

23 Mart 2015 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde yine bu sütunlarda sizlere MHP Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan'ın MHP Merkezince hak ettiği değeri görmediğini, Saffet Sancaklı'nın Kocaeli'de birinci sıradan aday gösterilmesinin akıllıca bir seçim olmayacağından bahsetmiştim.

Sanırım gayet yerinde bir yazı olmuş, keza geçtiğimiz gün MHP Merkez Yürütme Kurulu'na Kocaeli'den sadece Saffet Sancaklı seçildi. Durum bize bir kez daha şunun gösteriyor ki, MHP genel merkezi için Kocaeli hakkında bilinen tek şey haritadaki yeri.
Sancaklı'nın MYK listesine girmesi bize bir şeyi daha gösteriyor. CHP ve MHP için Kocaeli önemli bir yer değil. Ak Parti'nin bu güne kadar ilimizden milletvekili olarak meclise taşıdığı isimlerin neredeyse tamamı Kocaeli'den. Bunun yanı sıra yine Kocaelili bazı isimler önemli yerlere taşındı. Nihat Ergün, Fikri Işık, İlyas Şeker ve daha bir çok isim hem parti içinde hem de hükümette önemli görevler aldı.
İktidar ve muhalefet partilerini birbirlerinden ayıran en temel özellik bu. CHP'de uzun yıllardır il başkanı genel merkezce atanır, milletvekilliği için yereldeki aday adayları ve partililer istişarede bulunurken, genel merkez damdan düşercesine pat diye bir liste ile karşılaşır. O listeninde, merkezce atanan il başkanında özeti "biz buna karar verdik, bu olacak" şeklindedir. CHP'de örgütlerin ne yaptığı, istişarelerde kimin çıktığı pek değil, hiç önemli değil genel merkezce. Yani kısaca CHP Genel Merkezi, örgütlerinin ummalı çalışmalarını bir kalemde çöpe atacak kadar cüretkar.
Nispeten etkili teşkilatları olduğunu düşündüğüm MHP'de özellikle son iki dönemdir beni bir hayli şaşırtıyor. Hele ki büyükşehir belediye başkanlığı yarışında bir anda Saffet Sancaklı adının ortaya çıkması, il teşkilatlarının bir anda bu ismi tanıtmak ve taşımak zorunda bırakılmaları akıl alacak gibi değildi.
Fakat iktidar partisi Ak Parti'de işler böyle yürümüyor. Danışma meclisleri, teşkilat toplantıları, temayüller, il başkanlarının genel merkeze çağırılarak fikirlerinin alınması gibi, hangi noktaya kim getirilecekse isim belirlenmeden adeta kılı kırk yarıyorlar. Sonunda ekseriyeti memnun edecek isme ulaşıyor Ak Parti. Sadece isimlerin belirlenmesi noktasında bile tercih edilen uygulamalarla Ak Parti'nin başarısı açıklanabilir.
MHP'de Sancaklı son dönemlerde adeta bir saplantı haline geldi. Büyükşehir seçimleri ortada, yerel seçimlerden beri Sancaklı'nın nerede olduğunu bilen var mı? Dahası tüm bu olumsuzluklara rağmen genel merkez başarılı bir ilinden neden çalışan, partisi için ter döken birini MYK listesine almazda ısrarla, inadına Sancaklı'yı bu listeye alır?
MHP'nin içinde de bu ve diğer konularda Sancaklı adının genel merkezce sık telaffuz edilmesi özellikle Kocaeli teşkilatlarında küskünlüğe yol açabilir.
Açacaktırda.
Son olarak görünen o ki MHP Kocaeli İl Teşkilatları'nın çalışmalarını Ankara'dan gören yok.
MHP'nin önde gelen Kocaelili isimlerini de gören yok.
Sancaklı'nın yerine yeni aday adayı olan ya da Kocaeli'nin önde gelenlerinden birinin tercih edilmesi daha makuldür bence.
Bu ve benzer durumlarda partinize küsmeden, bu olumsuzluklar hiç yaşanmamış gibi çalışmaya devam etmek oldukça zordur.
Allah MHP Kocaeli teşkilatlarında görev alanlara sabırlar versin.
Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem