23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kutsal topraklar

Hayrullah Demiray

17 Mart 2012 tarihli yazısı

Gerçekten işten güçten zaman ayırabildiğimiz de hep maddiyat konuşulmaz ya ruhunda dinlendirmeye ihtiyacı vardır. Bence ondan dolayı hep özlem duyduğumuz her Müslümanın hali vakti yerindeyse hacca gitmesi farzdır.

Hacca gitmek günümüz yoğunluğundan dolayı insanlarımızda umre yapmayı tercih ediyor. Geldiklerinde de o mübarek beldeyi anlata anlata bitiremiyorlar. Gerçekten her dinlediğimde büyük keyif alıyorum ve haz duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle her hacdan ya da umreden gelen insanları ziyaret etmeye gayret ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde umreden gelen AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu’yu ziyaret etik. Hem o mübarek beldenin havasını soluyan birisinden oraları tekrar dinlemek ve yaşadıkları o güzellikleri paylaşmak için. Hem zemzem içtik hem de hurmamızı yedik.

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım istedik. Yaklaşık 1 saate yakın sohbetimizin çok az bir kısmında siyaset konuşuldu. Diğer kısmı hep o güzelim beldeyi sevgili peygamberimizin doğduğu yerleri dinlemekle geçti. Cidden iyi geldi.

Kâbe’nin o güzelliklerini ve o ihtişamlı halini görmek gerçekten insanda farklı bir heyecan yarattığı malum. Bunu oraya giden birçok kişide görebilirsiniz. O yerler o kadar mübarek beldeler ve yerler ki Rabbim bizlere de nasip eylesin diyorum.

Gerçek anlamda insanın tüyleri diken diken oluyor. Bu sohbeti bile yaparken oraları görsek acaba hayatımızda ne gibi değişiklikler olur çok merak ediyorum.

Hayatta her geçen gün biraz daha insanın ölüme yaklaştığını hatırlaması ve yok olan eski dostlukların maneviyattan kaynaklandığını unutmamak lazım. Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşamakta ve yılda milyonlarca insanın akın ettiği o mübarek beldeyi görmek ve oranın havasını koklamak, manevi hazzı duymak için gayret sarf edenlere Rabbim güç kuvvet versin. Peygamberimizin şefaatine mazhar eylesin inşallah.

Gerçekten insan böyle zamanlarda bazı şeyleri daha farklı düşünüyor. Hayatta sadece maddiyatın önemli olmadığını maneviyatın insanlar üzerindeki etkisinin daha fazla olduğu düşünülüyor.

Hayat boyu insanlar birçok şeye değer verir ama yıllar boyu sürecek, asırlardır devam eden, kıyamete kadar da devam edecek, Allah’ın kullarına bahşettiği birçok güzellik var. İşte onlardan bir tanesi de sevgili peygamberimizin ve ondan önceki peygamberlerin yaşadığı mekânlara yapılan yolculuklar. Hem yolculuk yapıp hem de sevap kazanılan ve huzur bulunan yerler.

Ve oralara gidenleri de ziyaret etmek orayı daha fazla arzulamamıza sebep olur. Allah oraya giden herkesin niyetini kabul eylemesi ve hakkıyla oraya layık olmayı nasip eylesin.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem