22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumartesi günü harikalar sahilindeki denizi kirletmek serbest

Adnan Gümüşer

03 Mart 2015 tarihli yazısı

Harikalar sahilinde yürüyüş güzel oluyor. Erken saatlerde sakin ve huzur doluyor buralar. Sabah sakinliği ve durgunluğu görülmeye değer. Sabah yürüyüşlerini herkese tavsiye ederim.
Bu ruh halinde ve moralle sahile doğru inerken denizin çamuru ve bulanıklığı gözüme çarptı. Tokat gibi. Berbat bir deniz, berbat bir koku ve kötü bir manzara vardı. Hafta sonu olduğu için mi acaba dedim. Neden bu kadar kirli ve kontrolsüz diye fikir yürütmeye devam ettim. Yoksa bu gün özel çöp atma günümü diye düşündüm. Her eylemin bir günü var nasıl olsa. Anneler günü, babalar günü, dedeler günü. Vs. vs. Bir ara yine sahilde bembeyaz bir tabaka gördüğümde eyvah yine bir sorun var demiştim ve hakikaten sorun vardı. Çünkü denizanalarından adeta beyaz bir örtü vardı sahilde, hepsi de ölüydü. Yine onları öldüren muhtemelen gemilerin boşalttıkları zehirli atıklardı. İlk akla gelen deniz kirliliği ama herhangi bir açıklama da gelmedi yetkililerden veya ben bir şey duymadım.
Denizin kirli ve bulanık olduğu gün cumartesi günü idi. Madem cumartesileri serbest ve müsaadeli bundan sonra bütün çöplerimizi, mahallenin atıklarını, hatta izaydaşa gönderilen çöpleri de buralara atalım. İzaydaşa tıbbi atıkları dökmek biliyorsunuz ki bedel karşılığında oluyor. Onun için o tür masrafa da hiç gerek yok. O atıkları da sahile boşaltalım. Ama cumartesi günü veya Pazar günleri olsun yoksa ceza alırsınız! Bütün çöp atma günlerimizi denize özellikle hafta sonları kontrolün olmadığı ve denizin kirletilmesinin yasaklanmadığı güne denk getirelim ve çöpleri harikalar sahiline atalım. Denize bocalayalım. Herkes ulaşabildiğine, serbest olduğunu söylesin.
Acaba dedim bugün gemilere sintinelerini boşaltmak serbest mi? Malumunuz, gemiler sintinelerini boşaltınca ortalık kir yuvasına dönüyor.
Sintine nedir? Bilenler zaten biliyor. Bilmeyenler için açıklıyayım. Sintine geminin her türlü atıklarının toplandığı yerdir. Gemi makinalarının ve kazanların bulunduğu kısmın altında olur. Genellikle ambar güvertesinin altında kalır. Sızan yağlar, sızan sular ve gemide üretilen atıklar burada birikir. Bir nevi gemilerin çöp alanı.
Uzak yola giden gemiler, şilepler yol boyunca biriken atıklarını istedikleri denize boşaltamazlar. Bunun için kontrolü sık olmayan, sahipsiz denizlerde, okyanuslarda ve kimin hakim olduğu bilinmeyen yerlerde atıklarını boşaltıyorlar. Ama Manş denizine mesela boşaltım yapamazsınız. Amerika İngiltere sahillerine boşaltamazsınız. Hele İsrail sahillerinde balık bile yakalayamazsınız. Ama Burası Kocaeli ve körfez ise hafta sonları serbest bir şekilde, hatta ödeme yapmadan, ceza kesilme korkusu olmadan etrafı kirletebilirsiniz.
Etrafı şöyle bir gözledim. Denizdeki karabataklar ve karabaşlar o gün çok keyifsiz hareket ediyor ve adeta onlarda isyandaydı. Suya dalıp bir şeylerde yemiyorlardı. Belki buraları terk etmek istiyorlardı.
Sahil güvenliğinden ve temizliğinden sorumlu sayın yetkililer, tatlı rüyalar. İyi uykular. Atı alan Üsküdar'ı geçti.
Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr