21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Halk Meclisten Uzlaşma Bekliyor

Hayrullah Demiray

16 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye de bazı şeylerin çok çabuk unutulduğu herkesin malumudur. Ama nedense insanlar bazı şeyleri gerçek anlamda söylemiyor ya da işlerine gelmiyor. Hep duyarız ya herkes söyler demokrasi diye ama ben bugüne kadar maalesef birçok demokrasi diyenin bunu uygulamak istediğini görmedim. Yani nedense hep demokrasi başkalarının hakkını elinden alıp gasp etmek olarak mı algılanır, doğrusu onu bilmiyorum.

Bugün baktığımızda hesapta 28 Şubat sürecine herkes karşı. Ama o gün getirilen eğitim sistemi bu ülkede birilerinin okuma hakkını elinden aldı. Birçok kişinin hayatlarının kararmasına, dünyalarının yıkılmasına sebep oldu. Ama demokrat geçinen birçok kişi kıyameti koparmadı. Bugün olduğu gibi. Maalesef bu halkın yüce meclisinde yaşananları esefle kınayarak ve hayretler içerisinde seyrediyorum. Bu kinin bu öfkenin bir türlü sebebini anlamıyorum.

Meclis adeta güllük gülistanlık olmuş yumruklar havada dolaşıyor. Birileri dağ kanunları uygular gibi komisyon basıp hava atıyor. Milletin kürsüsünü işgal ediyor ve tanktan tüfekten bahsediyor. Yapmayın Allah aşkına sizin yaptıklarınızı çocuklar yapmaz. Milletimiz size bakıp örnek alması gerekirken eğer bu halk meclisi örnek almaya kalkarsa vay halimize.

Her halde demokrasi bu olmasa gerek. Çocuklarımız sorduğunda bizler onlara ne anlatalım? Demokrasinin eğer bu olduğunu öğretirsek çocuklarımız, geleceğimiz olan yavrularımız bu ülkeye nasıl faydalı olurlar. Ondan dolayı ekran başından hele hele haberlerden uzak tutmaya gayret ediyoruz.

Bugün anlamadığım bir şey daha var. Maksat geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim alması, okuması değil mi? Madem öyle 8 yıldansa 12 yıl olması daha iyi değil mi? Ya Allah aşkına sayı saymayı bu halk herkesten daha iyi biliyor. Ama ben meseleyi galiba çözdüm gibi. Bazılarının maksadı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Zorbalıkla bir şeyleri halletmek.

Yıllardır azınlığın çoğunluğa tahakküm göstermesi, yönetmesi devri bitmiştir artık. Eğer demokrasi halkın kendi kendini idare etme biçimiyse bunun birde halka sorulması gerekmez mi? Halk ne istiyor diye. Halkta bu tavrını bence seçimlerde gösteriyor. Referandumda gösteriyor. Yinede bazıları bunu anlamıyor.

Siyasete ne yaparlarsa yapsınlar bu bizi bağlamaz ama söz konusu geleceğimizse bunda elbette bizimde söz söyleme hakkımız olmalı.

Bu konuda CHP’nin göstermiş olduğu tavır ve davranış yanlıştır, doğrudur tartışılır. Ama MHP’nin göstermiş olduğu tavır bazen beni şaşırtmıyor değil. Çünkü bu güne kadar yapılan birçok işin karşısında gibi duruyor. CHP ile aynı fikri savunuyor diye adlandırılınca bunu da MHP’li yöneticilerinin de iyice tartması gerekir. Bence bu konuda da eğer farklı perspektifte yer alırsa ilk seçimde bunun karşılığı farklı olacaktır. Buda MHP’ye zarar verecektir. Tabiî ki bu benim fikrim. Katılırsınız katılmazsınız ama bu güne kadar öyle oldu.

Bu tabiî ki o partiye gönül vermiş insanların düşüneceği bir şey.

Son zamanlarda aslında kongreden sonra CHP’nin bazı konularda açılım gösterebileceği konusunda ümitliydim. Bence CHP’nin içerisinde bulunan herkesin de bunu bir fırsat olarak görmesi ve değişim adına atılabilecek en güzel fırsat bu. Bu konuda mecliste halkın faydasına uzlaşa bilirlerse bu herkes için de daha iyi olacaktır.

AK Parti’de bu süreçte daha dikkatli ve temkinli hareket etmek zorunda. Zira ülkenin geleceğini şekillendirirken bir krizle karşılaşmamak için oluşacak durum karşısında daha dikkatli hareket etmek durumunda olmalı.

Saygılarımla…      

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem