20 Eylül 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kayıp kaçak bedelini tahsil etmenin zamanı

Adnan Gümüşer

17 Ocak 2015 tarihli yazısı

Elektrik dağıtım şirketleri yurdun büyük çoğunluğunda hizmet veriyor. Sedaş, Bedaş, Toroslar, Dicle, gibi şirketler elektrik hizmetlerini sunan büyük firmalar. İlimizde bu işi yüklenen firma hepimizin bildiği gibi Sedaş(Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi A.Ş.)tır. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerine hizmet ediyor. Yaklaşık 20.000 km2 lik bir alanı kapsıyor. Bu alanda 4 il, 45 ilçe, 66 belediye 1.441 köyde ve 3.22 milyon nüfusa hizmet edip 24 saat elektrik hizmeti sağlamaktadır.
İlimizde Sedaş dışında daha başka elektrik şirketleri de vardır. Bunlardan bu hizmet talep edilebilir. Ancak onlardan elektrik hizmeti talep edebilmek için aylık min. 150 TL ödemeyi taahhüt etmek lazım veya bu bedel kadar elektrik harcamak gerekiyor. Genel olarak Sedaş ve yan kuruluşu olan Sepaş ilimizde elektrik ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Kullanıcılar olarak bu şirketin bize görünen yüzü evlerimize gönderdiği faturalardır. Elektrik faturasının kabartan birçok kalem vardır. Bunlardan biri kayıp-kaçak oranıdır. Kayıp kaçak oranı, faturalarda tahsil edilir ve bilindiği gibi üretilen elektriğin belli bir miktarı kaçak olarak kullanılmaktadır. Bu kaçak durumuna düşen elektriğin haklı ve haksız olarak ücretsiz temin edenden (hırsızdan) değil de genel olarak faturalarda abonelerden alınır. Yani kullanıcıdan tahsil edilmektedir. Yargıtay’ın 17 Aralıkta gündem üzerine yaptığı toplantıda elektrik abonelerinden kayıp kaçak bedelinin alınamayacağına dair karar verdi. Yargıtay’ın hukuk genel kurulu, bir elektrik abonesinin kayıp kaçak bedelinin alınmaması üzerine yaptığı şikayeti ile bu karara vardı. ‘’Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez’’ diyerek abonelerden kayıp-kaçak bedelinin alınmayacağını hükmetti. Karar sonucunda bu kalem faturalardan düşecek. Fakat geriye dönük miktarı almak için birkaç işlem yapmak gerekiyor. 2014 yılı için bu miktar 5-6 milyar civarındadır. Tüketiciler için son derece yerinde bir karar. Alınan bu nihai kararla elk. Dağıtım şirketi, geçmiş 10 yıllık dönem için aldığı bedeli aboneye iade etmesi gerekecek. Yaklaşık 37 milyon abone için emsal teşkil edecek bir durumdur. Müracaatla tahsil edilebilecek bu bedel ne kadardır. Elektrik işini veya şuan da parasını ödediğimiz elektriklerin içinde yani faturada kayıp kaçak oranı denen bir maliyet kalemi vardır. Ve bunun aylık 4 TL olduğu 12 ay boyunca bu değerin 50 TL civarında olduğu ifade ediliyor. Hesaplamalara göre 10 yıl bazında düşünülürse abone başına 500 TL gibi bir miktara ulaşmaktadır.
Elektrik abonelerinden kayıp kaçak parası alınamaz kararına konu dava mersin Silifke’den müracaat ve şikâyet üzerine alınmış. Abone süreci, il tüketici hakem heyetine giderek başlattı. Heyet bunu haklı buldu. Ancak elektrik dağıtım şirketi olayı tüketici mahkemesine taşıdı. Tüketici mahkemesi bu itirazı da reddetti. Temyiz için yapılan başvuruda Yargıtay’ın ilgili Hukuk Dairesi ’de itirazı reddetti. Bu durum elektrik şirketlerini etkilemiş oldu.
Peki, aboneler ne yapacak? Bu bedeli almak için abonelerin dava açmaları gerekiyor. İtiraz tüketici sorunları hakem heyetine dilekçeyle başvurarak olacak. Bu dilekçede; şikâyet konusu, adres, parasal değerler gibi bilgiler eklenmelidir. Daha sonra bu itiraza gelen cevapla mahkemeye gidilip bu oranın son yıllık bedeli talep edilecek. Ve şirketten abone namına tahsil edilebilecek. Biraz uzun ve fedakarlık isteyen bir uğraş. Herkese başarılar. Gönül isterdi ki tek bir dilekçe ile iade yapılsın.
Mücadelesiz de olmuyor.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr