21 Temmuz 2018 Cumartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Boşanmaların sebebi kimlerdir sizce?

Adnan Gümüşer

10 Ocak 2015 tarihli yazısı

Bazı sorunlar kişisel olarak değerlendirilse de aslında çok yönlü ve çok boyutlu tarafları vardır. Bu bazen kişilerle bazen de ailelerle, akrabalarla, okul ve üniversitesindeki çevrelerle ilgilide olabilir.
Okulda, üniversitede ve sokakta biriken sıkıntılar bilinçaltına atılır ve günü ve zamanı gelince dışa vurularak kontrolsüz sonuçlar çıkarır. Toplumsal olaylar ve vuku bulan bazı durumlar yalnızca bireyi ilgilendiren birçok düşünce ve eyleme aktarılmış işlerin aslında geniş sorunları ve ilişkileri yansıttığını görmemizi sağlar. Örnek boşanma. Bu konu başlangıçta bireysel bir konu ve sorun olarak durmakla birlikte aslında öyle değildir. Değişik bileşenleri vardır. Ancak evliliklerin 3’te birinden daha fazlası, ilk 10 yıl içinde bozulduğu görülür. Aynı zamanda boşanma toplumsal bir sorundur da. İntihar da öyledir. Her ne kadar kişisel bir sorun ve durum gibi gözükse de pek çok toplumsal süreçle ve toplumsal olgularla irtibatlıdır.
Boşanma sebepleri arasında uzmanlarınca sayılabilecek çok sebepleri vardır. Maddeler halinde sayacak olursak aşağıdaki hususlar belirtilebilir;
1- Eşlerin birbirini kötülemesi,
2-Hapsolmuşluk duygusu,
3- Mesajı yanlış verme,
4-Duygusal mesafenin yitirilmesi,
5- İnsanların çocuklaşması,
6-İnsanların biri birine tahammülsüzlüğü,
7-Aile içi geçimsizlikler.
Evli çiftlerin biri birine tahammül edememeleri ve onların sorunlarını çözebilecek güvenilir kimselerin olmaması işi iyice sarıp sarmalar. Çıkmaza sokar. Güvenilir liman arayışı başlar. Basit bir sorunda eğer evlilerin konuyu alttan almayı becerip o esnada geçiştirmeyi konunun ateşini düşürdükten sonra çözüme gitmeyi öğretemediysek tabi ki sıkıntılar kartopu gibi büyür ve artar.
Yukarıda saydığım boşanma sebeplerine siz başka madde ve sebep ekleyebilirsiniz artırıp azaltabilirsiniz de. Ama bu sebeplerin yanında da özne durumundaki kişilerden kaynaklanmayan ama ailelerin eğitimini veremediği, yetiştiremediği, tecrübe ile elde edilecek bilgilerini sunmayan kişilerin de görev ve sorumluluğu vardır. Bir aile hemen boşanacak kızına hadi yarın adliyeye ben dilekçeni vereyim deyip eşini arayıp, olmadık hakaret ve sözler sarf edebiliyorsa o evliliğin devamı çok zor olabilmektedir.
Toplumda, ailede, özne durumundaki kişilerde görev ve sorumluluğunu öğrenmelidir. Herkes üzerine düşen vazifeleri yerine getirmesini bilmelidir. Sorunlardan kaçarak değil bizzat tedavi ederek sonuca gidilmesi tavsiye edilir. Yoksa evlenmemek ve işi ötelemek olan en kolay yol seçilir. Bu evlenme yaşını yükseltmek olur ki, onunda ayrı sakıncaları ve dertleri vardır.
Hz. Muhammed ’’Evleniniz çoğalın, sizinle iftihar edecem .’’ buyurmaktadır.
Balzac,’’ iyi bir evlilik için sağır bir koca ve kör bir kadın gerekir.’’ der.
Meşhur filozof Sokrat ise şöyle der: ’’ mutlaka evleniniz. Ya mutlu olursunuz. Ya da benim gibi filozof.’’
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr