22 Temmuz 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti'de Mahmut Civelek faktörü

Hayrullah Demiray

14 Mart 2012 tarihli yazısı

 

AK Parti’nin başarısının altında birçok neden arayabiliriz. Her seçimde oylarının artması ve hele hele ilimizdeki oylarını buna paralel olarak yukarıya çıkarmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, AK Parti rakipleri gibi seçimden seçime değil ara dönemlerde de hız kesmeden çalışmalarına devam etmesidir.

Bunun en son örneği parti de nöbetleşe duran yöneticilere Milletvekillerinin de eklenmesi. Bu konuda AK Parti il başkanı Mahmut Civelek’in çoğu zaman acımasızca eleştirildiği de oldu. Olmaya da devam ediyor.

Ama bir konu unutuluyor. AK Parti’de Mahmut Civelek İl Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra hem üye sayısında hızlı bir artış gözlendi. Hem de gelen bütün eleştiriler göğüslemeyi bildi. Mahmut Civelek’in bugüne kadar sızlandığını görmedim, duymadım.

Hiçbir zaman bunu da ben yapmadım demedi. Hem de bütün şimşekleri üzerine çekmesine rağmen. Yani partide yapılan ne varsa iyi yada kötü yönetim anlamında hepsinin üstesinden gelmeyi bildi. Kimi zaman parti içerisinde belkide kendiyle alakası olmayan tüm konuların müsebbibi benim dedi. Çünkü bu partinin ilimizdeki temsilcisi olmanın vermiş olduğu sorumluluğun bilincinde olunmalıydı. O da davranması gerektiği gibi hareket etti. Bu yönüyle gerçekten takdir edilecek biri. En son Milletvekillerinin de İl Başkanlığında vatandaşın dertlerini dinleme nöbeti konusunda da gayretleri vardı. Bunu da gerçekleştirmiş oldu.

Bu arada içten içe birileri parti içerisindeki dengeleri kendilerine göre şekillendirmek ve değiştirmek isteyecektir. Önümüzdeki aylarda yapılacak AK Parti il Başkanlığı seçimlerinde Mahmut Civelek’in karşısına aday çıkarma gayretleri de var. Bunlar biliniyor. Ama siyaset de bence rüzgara göre hareket edenler değil ki yerinde ve zamanında nasıl hareket edileceğini bilenler mutlak suretle başarıyı yakalamışlardır.

Bugüne kadar öyle olmuştur. O nedenle bugünden sonrada bu olgunun pek değişeceğine ihtimal vermiyorum. AK Parti ilimizde yaklaşık iki yıl sonra yapılacak yerel seçimlere de genel seçimlerdeki yöneticilerinin bir çoğunu değiştirmeden gidecek. Bunu ilçe seçimlerinde gördük. İl Başkanının değişebileceği ya da başka birisinin çıkmasını pek de mümkün görmüyorum.

Siyasette hızlı düşünebilen çevik ve atak hareketler yapabilen insanlar genellikle başarı sağlayabiliyor. İlimizde siyasetin içerisinde olanlar çok iyi bilirler ki çok kozmopolit illerden birisidir. Bu nedenle hangi parti daha iyi çalışıyorsa o parti ekseninde insanlar kenetlenir. Bunun en bariz örneğidir,

Kocaeli CHP’nin kalelerinden biriydi. Bunu bilmeyen yoktur ama son dönemlerde Ak Parti’nin kalesi haline gelmesi bunun en bariz örneğidir.Şimdi belki şunu diyebiliriz bu başarı iktidarda olmanın nimetlerinden faydalanma başarısıdır. Onun etkisi mutlaka vardır ama şunu da unutmamak gerekir ki halkımız artık eskisi gibi değil. Birçok olayı artık araştırıyor ve ondan sonra kararını veriyor. Artık babadan, dededen gördüğü siyaseti devam ettirmiyor.

AK Parti Kocaeli’de ki yükselişinde bence her şeye rağmen uyumlu çalışmasına bağlı. Her ne olursa olsun parti içerisindeki dengeleri İl Başkanı Mahmut Civelek göstermiş olduğu farklı yönetim tarzıyla ve dik duruşuyla sağlamasının etkisi büyük. Partinin Kocaeli’de sağladığı başarı ve yükselişte elbette bütün unsurları ile birlikte hareket etmesi başta geliyor.

Her ne kadar uyum sorunu var gibi görünse de bunun etkisi kısa sürüyor. Bence esas önemli olanda bu.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem