22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir bonzai vakasında gözünü kaybeden üniversite öğrencisi- 2

Adnan Gümüşer

28 Aralık 2014 tarihli yazısı

Geçen hafta Bonzai vakasından yaralanan üniversite öğrencisi konumuzdu.
Olumlu olumsuz bir çok görüş ileten oldu.
Olumsuz tepkiler olayı topluma mal edip toplumda suç bulmayı önerdi ve böyle olması gerektiğini söyledi. Konumuz kimin suçlu kimin suçsuz olduğundan ziyade, bu suçluluk oranının kişilere hangi oranda dağıtılacağını tarif eden ve saptayan bilirkişi tecrübesinde işler yapmak ta değildi.
Konumuz bu mağduriyeti okuyucularıma sunmak ve bunu kamuoyu olarak bilgilendikten sonra tedbirli olmak, bu konuda daha da bilinçlenmek.
İlimizde, bir öğrenci evine saldırı ile başlayan söz konusu olay bu ev sakinlerinin saldırıya uğramaları ve yaralanmaları ile son buldu. Tabi ki eylemi yapanla yapılan arasında herhangi bir ticaret veya bir alışveriş veya bir çekememezlikten değil sarhoş edici ve bilinç kaybettiren maddeleri içtikten sonra insanda oluşan ve denetimini yitirmesine sebep olan yan etkilerden dolayı olduğunu beyan etti görgü tanıkları.
Olay sonrası genç üniversiteli gece 4.00 sularında ameliyata alındı ve o gözünde görme oranı % 40’a kadar düşmüş durumda. İyileşme oranının ve imkanının olmadığını söylüyor doktorlar.
Temennim, aynı olayın tekerrür etmemesi ve insanımızın gereken eğitimden geçirilmesidir.
Sorulara gelecek olursak;
Laboratuvar testleri ile Bonzai kullanıldığı tespit edilebilir mi?

Yasadışı birçok uyuşturucu madde gibi Bonzai kullanılıp kullanılmadığı, idrar, kan, tükürük, saç ve ter testleri ile belirlenebilir. Ancak, hastane laboratuvarlarında çoğunlukla, daha kolay ve hızlı sonuçlar alındığı için, negatif ve pozitif test sonucu veren idrar testleri kullanılabilir. Daha sonra ise, bu test sonuçları yorumlanarak çok daha hassas ve spesifik doğrulama testi ile uyuşturucu maddenin içicilik durumu tespit edilir.
Bonzain kullanımının belirtileri nelerdir?

Bonzai kullananlarda, vücut sıcaklığı yükselir, ağrı duyusu azalır, hareketleri yavaşlar ve yüz ifadesi donuklaşır. Vücutlarını, kol ve bacaklarını farklı bir pozisyona sokarlar ve uzun süre öyle kalırlar. Bonzai, vücutta doğal olarak bulunan maddeyi beyinde bulunan bağışıklık sistemi ile ilgili reseptörleri çok daha güçlü uyardığından etkileri daha uzun sürer. Bu nedenle Bonzai kullanımında ölüm oranları sık sık görülmektedir.
Kimler tehlike altındadır?
Öğrenciler, vatandaşlar kısaca herkes konunun mağduru olabilir.
Kullanıcılar ise bu tür ortamlardan uzaklaşması/uzaklaştırılması gerek. Zararlarının iyi analiz edilerek her aklına geldiğinde ailesini ve kötü sonuçlarını düşünmek ve bir adım geri atmayı öneriyor. Bu da tek başına yeterli değildir. Tedavi basmaklar halinde olmalıdır. Tedavinin diğer basamakları da vücudun maddeden temizlendiği dönemdir. Bu maddenin birden bırakılmasında ilaç kullanılmalı, bu şekilde bağımlı olmaları fiziksel belirtileri ve ani ihtiyaç sendromundan ortaya çıkışını önlemek gerekir.
Olayla ilgili genel durum bu.
Bu konuların tüm mağdurlarına Cenab-ı Allahtan acil şifalar dilerim.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr