16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nihat Ergün Siyasetini konuşturdu

Hayrullah Demiray

22 Aralık 2014 tarihli yazısı

Nihat Ergün kimine göre çok soğuk kimine göre de kendini beğenmiş olarak adlandırılır.
Oysa ki Nihat Ergün her şeye rağmen bana göre gerçekten de önemli ve deneyimli bir siyasetçi.
Ak Parti’de kurucular arasında yer alan ve sonrasında en üst makamlara kadar çıkan ama sonra aniden Bakanlık koltuğundan olan ama buna rağmen partiden uzaklaşmayan ve son günlerde de partinin bütün programlarında yer alamaya ve konuşmalar yapmaya başlauyan bir isim. Bu aslında Nihat Ergün’ün siyasi deneyimini Ak Parti’nin kaybetmek istemediği yorumlarını yaptırıyor.
Nitekim birçok programda olmadığım için bu konuda daha önce bir şey yazmadım ama Önceki Gün bizzat Ak Parti Başiskele ilçe Başkanlığı kongresini takip ettim. Elbette orada ki gözlemlerimin neler olduğunu daha sonraki günlerde de sizlerle paylaşacağım ama bugün özellikle sizlerle Nihat Ergün’ün yapmış olduğu konuşmadan çıkardığım dersleri aktarmak isterim. Nihat Ergün uzunca bir konuşma yaptı aslında konuşmasını çok dikkatli dinleyenler bazı şifreleri çözmüştür. Pekâlâ, konuşmasında kentimizde çok fazla başvurulan adamcılığa vurgu yapmasından tutun partinin kurulduğu günden bu güne gelene kadar birçok evreden geçtiğini ve bazı şeylerin tahrif olduğunu ya da bazı konuların parti programından saptığını birilerinin sözü ile gittiğini.
Bu süre içerisinde bazı şeylerin gereksiz şekilde tartışıldığını. Anlamsız düşmanlıklar yaratıldığını bu sürecinde bir anlamda Ak Parti’ye zararlar verdiğini ve bu sürecin atlatılabilmesi için aslında Ak Parti’nin fabrika ayarlarına geri dönülmesi gerektiğini söyledi. İşte bu sözleriyle Ergün, bir anlamda Ak Parti’nin misyonundan uzaklaştığını vurguladı. Konuşmasının içeriğinde aslında partinin ileri gelenlerinden tutun da partinin sadece liderle yürüdüğünü söyleyenlere de bir eleştiri yaptığını anlarsınız. Partinin 2015 seçimlerinde daha başarılı bir şekilde çıkacağını söylerken bile şunları ima etti: Eğer parti fabrika ayarlarına dönmezse bazı şeyler kaybedilebilir.

Başiskele olması dolayısı ile daha önceki seçimlerde yaşanan birkaç örneği vermesi de adamcılığı herkesin yaptığını sadece bir kesimin yapmadığını ve bu arada birileri kendileri adamcılık yapıp ta bir başkasını suçlamalarının da manasızlığını dile getirmiş oldu. Ayrıca Büyükşehir belediye Başkanının Yuvacıklı olmasından dolayı Yuvacıklıların kendilerini ayrıcalıklı görmesinin de anlamsız olduğunu.
Diğer yandan Başiskele Belediye Başkanını sırf Muhacir diye istememenin ve ona karşı durmanın anlamsız olduğunu ve adamcılığın gelecekte bu partiye zarar vereceğini ve bir şeyler yıkılırsa sırf bu yüzden yıkılacağını hatta sadece partiye değil adamcılığın ülkeye de zarar verdiğini de vurgulamış oldu. Aslında bir anlamda Nihat Ergün bir manifesto bülten niteliğinde bir konuşma yaptı.
Ve bugün ülkede yaşanların birçoğunun gereksiz olduğunu ve uğraşmamız gereken daha önemli işlerin olduğunu anlatarak insanların bir şey söylendiğinde hemen o işe sarılmadan önce o işi bilmeleri ve öğrenmeleri gerektiği konusunda önemli bir konuşma yapmış oldu. Zira bu konuşmadan birçok dersler çıkarılabilir. Ama bana göre salonda birçok kişinin belki dikkatini çekmemişti. Birkaç pankart benimde gözümden kaçmamıştı zira Osmanlıcayı azda olsa bilirim. Ama Arapçayı tam olarak bilirim onun içinde pankartlarda yazanların Arapça olduğunu okuyunca anladım hatta birkaç arkadaşa bunlar Arapça ne alaka dedim sonrada Nihat Ergün konuşmasında bunlar Osmanlıca değil Arapça dediğinde anladım ki bu yazıları Arapça değil Osmanlıca yazacaklardı ama ne yazık ki yazamamışlar. Sonrada bu olayın ayrıntısını sorduğumuzda bir reklamcı Ak Partili hem de uzun yıllardır partide yöneticilik yapan bir isim yapmış bu pankartları Arapçayı Millete Osmanlıca diye yutturacaktı. Ama olmadı. Kendi Arapçayı bilmiyor olabilir ama işte böyle Osmanlıca diye ya da bilmediği her şeye aniden biliyormuş gibi yaklaşırsan böyle olur. Orada da Nihat Ergün çokbilmiş olan bu arkadaşa önemli bir ders vermiş oldu. Yani Nihat Ergün bana göre siyasette ne kadar tecrübeli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Seversininiz, sevmezsiniz, beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama söylediklerinde inanın hiçte haksız değil. Birileri artık kendine gelmeli. Koltuk kadıya mülk değil. Oturduğunuz koltuklarda milletin; Babanızın malı değil. Buda benim katkım olsun. Saygılarımla…

köşe

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem