19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Osmanlıca ayrı bir dilmi ?

Melek Engin Aktemur

21 Aralık 2014 tarihli yazısı

Dil bir milletin imanını, irfanını ve kültürünü ifade eden, geçmişle gelecek arasında köprü kuran önemli bir araçtır.
Bir şeyin tanınması için tanımının iyi yapılması gerekir. Osmanlıcayı anlamak için de tanımının doğru yapılması gerekir.Ayrıca Osmanlıca mı , Osmanlı Türkçesi mi? Bunu da doğru isimlendirmek gerekir.
Osmanlıca Türkçeden ayrı bir dil midir?
Kuran harfleriyle yazılan Türkçe midir?
Osmanlıca bin senelik Türk İslam tarihinin, kültürünün, medeniyetinin, biliminin, felsefesinin oluşturduğu Kuran harflerini alfabe olarak kabul ettiği bir milletin, konuşma ve yazı dilidir. Kuran harfleriyle yazılıp Türkçe okunur, ayrı bir dil değildir
Dünyada üç tür dil vardır. Kurucu dil, koruyucu dil, ve taşıyıcı dil. Bunlardan Grekçe ve Latince Batı uygarlığının kurucu dilleridir. Grekçe, felsefi olarak Latince ise kültürel anlamda batı uygarlığının kurulmasında rol almışlardır.
Bu günkü Avrupa dilleri kurucu değil koruyucu dillerdir. İngilizce ,İspanyolca, Fransızca, batı kültürünün yaygınlaşması açısından taşıyıcı dil ,işlevi görür. Bu büyük ölçüde koruyucu ve taşıyıcı roller üstlenen dillerden Grekçe ve Latinceyi çıkarırsanız ortada dil diye bir şey kalmaz.
Bize gelince; İslam medeniyetinin ana kurucu dili Arapçadır. Farsça kurucu değil hem koruyucu hem taşıyıcı bir dildir. Osmanlı Türkçesinin omurgasını arapça oluşturur. Bu temel Osmanlıcanın bütün dillerden beslenmesini sağlayan bir filtre işlevi görür.
Osmanlıca Türkçesinin konumu kendine has özelliğiyle, yapısıyla ve kullanımıyla hepsinden farklı bir durumdadır ve çok zengin bir dildir. Osmanlı Türkçesi bizim üç kıtanın Asya, Afrika, Avrupanın kesişme noktasında bulunmamızdan dolayı hem kurucu hem koruyucu hem de taşıyıcı dil konumundadır.Kur’anı Kerim var olduğu sürece Osmanlı Türkçesi her zaman hayat bulabilir ve yeni bir medeniyetin yegane dili olabilir.
Ne yazık ki bir önceki asırda zoraki emekli edilen Osmanlıca günümüze kadar sadece yüksek öğretim okullarında ders olarak okutulmuştur.Şimdi ise Milli Eğitimin bakanlığının uygulamaları arasında Osmanlıcanın seçmeli ders olarak müfredatta yer alması gündemdedir.Bu uygulamanın müslüman Türk milletinin köklü bir geçmişe dayanan tarihinin,kültür ve edebiyatının daha iyi anlaşılması ve bilinmesi açısından doğru bir karar olduğu kanaatindeyim. Özellikle genç neslin bu uygulamayı iyi değerlendirmeleri kendileri için bir kazanım olacaktır.
Yeni ufuklar açacak öncü çalışmalara imza atacak gençlerin Osmanlıca öğrenmesi gerekmektedir. Günümüz Türkçesi ,islami kökleri ve içeriği yok edilmiş yabancı dillerin istilasına uğramış, bu ülkenin köklerine yabancılaşmış bir dil haline gelmiştir
Günümüzdeki mevcut Türkçenin içerisine yabancı sözcükler katılarak ne yapılmak istendiği anlaşılır gibi değildir.Özellikle gençler arasında yaygın olan, yarısı Türkçe yarısı yabancı sözcüklerden oluşan bu karma dilin aynı zamanda övünç kaynağı olduğunu da müşahede etmekteyiz. Ne hazindir ki, batı hayranlığımız bu konuda da kendini göstermiş ve dilimize de sirayet etmiştir.Dilimizden, özümüzden ve köklerimizden her geçen gün biraz daha uzaklaşmakta olduğumuzun farkına varmak için duyarlı olmak gerekiyor.Bunun için ise toplumun okuma alışkanlığını kazanması ,dilini daha doğru kullanmasını sağlayacaktır.Ayrıca Osmanlıca okumayı öğrenenler bu dilin ne kadar zengin ve kapsamlı olduğunu görecektir.Şu soru ile yazımı sonlandırmak istiyorum,çok değil yüz sene evvelinde ecdadın yazdığı bu yazıyı torunları olarak bizler niye okuyamayalım?...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem