20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Biz galiba bir şeyleri de tartışmayı beceremiyoruz

Hayrullah Demiray

13 Aralık 2014 tarihli yazısı

Neden derseniz daha önce de değinmiştim birkaç kez bir şeyler ne getirir ne götürür diye hesap etmeksizin aniden o işin ya yanında ya da karşısında oluyoruz. Son günlerde bir tartışma konumuz daha oldu oda Osmanlıcayı öğrenelim mi? Öğrenmeyelim mi? Şimdi iyi de bir kere bunu yapmadan önce bir şeyleri demokratik ortamda tartışmayı öğrensek bunu ha Türkçe ha Osmanlıca ha İngilizce ha Arapça öğrenmişiz fark eder mi? Önce bana göre bu kültürü bir elde edelim sonra öğrenmeye koyulalım. Kimileri kardeşim eskiden öyle derlerdi bir şey olduğunda Laiklik elden gidiyor.
Bende hep sorardım kendi kendime laiklik acaba hep elde taşınan bir nesnemi de elden gitsin diye.
Şimdi öncelikle Osmanlıca ya da diğer adıyla eski Türkçe acaba kimlerin kullandığı bir dildi.
Biz hep övünürüz ya geçmişimizle bizlerde adettir. Hemen her bir şey olduğunda herkes kendisiyle değil de geçmişiyle övünür. Hem Laik olanı hem Müslüman olanı hem de en sağcısı en solcusu kim olursa olsun geçmişi ile övünen bir toplumuz ve her şeyimiz dedelerimizin babalarımızın adı ile yürür.
Bu ülke de birçok kişi geldiği makamlar babalarının dedelerinin ismi ile gelmiştir. Bazıları da kendi bileklerinin alın terleri ile yani gayret ederek. Herhalde bizler bu ülke kurulurken başka yerlerden ithal gelmedik. Yani bu ülkenin geçmişinde birileri vardı ve onların devamıyız. Hatta bugün baktığımızda bu ülkenin kuruluşun da Büyük emekleri olan Mustafa Kemal Atatürk ve birçok arkadaşının da konuştuğu yazdığı bir dilmiş Osmanlıca yani eski Türkçe. Bu ismi neden kullanıyorum bazıları daha iyi anlasın diye. Efendim şimdi biz Osmanlıcayı öğrenip geçmişimizde olanları öğrenirsek bu ülke batar mı dersiniz o zaman eskiler madem zararlı bu kadar bizim şu anda kullandığımız alfabede eski onu da çöpe atalım. Atalarımızdan çok akıllı zannediyoruz ya kendimizi o zaman yeni bir dil mi oluşturmak lazım şimdi. A olur mu öyle şey dediklerini duyar gibiyim bazılarınızın. E o zaman geçmişimizi daha iyi öğrenip o zamandan dersler çıkarmalıyız doğru olanları alıp uygulayıp yanlış yapılanlar varsa onları da yapmamak yolunu izlemek bu işi daha doğru yapmamıza yol açmaz mı?
Madem öyle neden bu koparılan yaygara. Bir oturup konuşmayı beceremeyen bir toplum olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz farkında değil misiniz. Hep başkalarının bize sunduklarını harcıyoruz kendimiz geçmişimizden hiçbir şey kullanmıyoruz. Bazen övünmek dışında hiçbir şey yapmıyoruz. Bizim olan değerlerimizi uygulamıyoruz bile. Bunu sırf Cumhurbaşkanı gündeme getirdi diye bu işin yanında olmak durumunda hisseden de bu işin karşısında durmak isteyenlerde var. İşte bu sözlerim herkese ve hepimize. Elbette sadece geçmişimizle hesaplaşmayacağız geçmişimizle barışık olup geçmişte hatalarımız varsa onlarla da yüzleşeceğiz. Bundan korkmayacağız.
İyisini de kötüsünü de bilmeliyiz. Dünyanın en süper gücü olan Osmanlı’dan geriye kalan ve küllerinden doğdu dediğimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni daha ileriye taşımak için gerekirse Osmanlıca da öğrenelim Dünya ya da öğretelim ama yok sırf lafta kalacaksa bize hiçbir şey kazandırmayacaksa boş yere tartışmayalım. Ama unutmayın ki aslını inkâr edenin nesli haraptır yani bitiktir.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi