19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversiteli toplum

Melek Engin Aktemur

14 Aralık 2014 tarihli yazısı

Geçtiğimiz hafta sonu AÖF sınavları yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünde kendimde girdiğim vize sınavlarına toplumun her kesiminden ve her yaştan yoğun bir katılım vardı. Daha çok genç ve orta yaş grubu bayanların çoğunluğu teşkil ediyor olmasının izahı çok bilinen bir nedene bağlı olması, baş örtüsü yasağı nedeniyle öğrenimlerinin yarıda kalmasıydı.
Yıllarca inancı gereği başını örten kızlarımızın eğitim ve öğrenim hakları ellerinden alınmış türlü hakaretlere maruz kalmışlardı. Nihayetinde hakkıyla kazandıkları fakülte ve okullarına alınmamışlardı.
Demokrasi ve özgürlükten , eşitlikten bahseden bu konuda’ mangalda kül ‘bırakmayan zihniyet inancını yaşama hakkını ihlal ederek yasakçı bir politika izliyordu. Bunun sonucu olarak binlerce genç kızımız mağdur olmuş ve sosyal hayatın dışına atılmıştı.
Bunlar artık geride kaldı . İnşallah bir daha benzeri durumları yaşamayız.
Öğrenimini tamamlayamamış bayanlar bu fırsatı değerlendiriyorlar. Ayrıca çalışma hayatına atılmış gençler içinde büyük bir fırsat olarak görülüyor. Hem çalışmak hem de okula devam etmek zorunda kalan gençlerin tercihi açık öğretim oluyor. Umarım her genç ideallerinin ve hedefinin peşinde koşarken yorulmasın ve pes etmesin.
Açık öğretim sınavlarına katılımın yüksek olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Benim esas merak ettiğim konu şu ki, okulunu bitirip diplomasını alan yığınla insanın yaşama ve topluma nasıl bir katkısı olacak?..
Yüksek tahsil görmüş bir toplumda neler daha iyi ve güzel olur? Aile ve çocuklarına yansıması ne yönde olur? Bu soruların cevaplarını kendi adıma, müspet olarak vermek isterim ama bunu zaman gösterecek.
Konuyu biraz irdelemek ve açmak istiyorum. Okumak tahsilli olmak bunun sonucunda bir yerlere gelmek statü sahibi olmak vs bütün bunlar çok güzel şeyler.
İnsanlar bilgi ve eğitimle elbette çok şeyler kazanabilir. Önemli olan ise bu kazanımların boş bir temele oturtulmamasıdır. İçinden çıkılan toplumun kültürel değerlerine ve örfüne bigane kalmak tasvip edilemez bir haldir. Eğitimli ve tahsilli kişi, bilgisi , görgüsü ve kişiliğiyle toplumda yerini bilmelidir. Yaşadığı çevreye, doğaya ve tüm canlılara saygı duyma konusunda hassasiyetiyle bilinmelidir. Hak ve hukuka ,her yerde ve şartta uyan ve uygulayan olmalıdır.
Okumuş olmak için veya filan üniversiteden mezunum demek için okunulmaz. Niceleri var ki övünç için sayarken aslında en önemli olanın İNSAN olmak olduğunu idrak edemiyor. Yine öyle güzel insanlar biliriz ki, konuşması, duruşu ve saygınlığıyla dikkatinizi çekerler. Hemen şu soruyu sorma ihtiyacı hissederiz. Ne mezunusunuz?
Cevap şudur=Hayat okulunda hala öğrenciyim!..
İnsanların hayatında okul dönemleri biter ama öğrenmenin sınırı ve yaşı yoktur. Hayattan alınacak derslerin geleceğe ışık tutacağı bir gerçektir. Yeter ki bu derslerden doğru çıkarımlar alabilelim.
İnsan yalnız yaşayan bir varlık değildir. Toplu yaşama ayak uydururken diğerlerinin de yaşam hakkına hukukuna riayet etmelidir. Bu bağlamda Avrupa da insani kuralların daha ilerlemiş olduğu söylenir. Kısmen doğru olmakla birlikte anlatmak istediğim tamamen bu konudur. Türk toplumu olarak ahlaki, kültürel değerleri bir tarafa bıraktığımız zaman başkalarına hayran oluruz. Oysa geçmişte gıpta edilen, hayran olunan toplum bizim toplumumuzdu.
Sonuç olarak mesele sadece diploma almak ve iyi bir meslek için okul okumak değil bununla birlikte müreffeh ve huzurlu bir toplumda yaşamak için lazım olan donanıma sahip olmaktır. Aksi düşünüldüğünde ise yığınlarla diplomalı cahillerle bir yere varmak mümkün değildir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem