20 Eylül 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

40 yıl hatırı kalsın diye

Adnan Gümüşer

13 Aralık 2014 tarihli yazısı

Pastaneler dostlukların pekiştiği, derin arkadaşlıkların kurulduğu, streslerin atıldığı yerlerdir. Pastanelerde tatlı yenir tatlı konuşulur. Hoşça vakit geçirilir. Muhabbet demlenen otantik mekanlardır.
Kocaeli’nin en iyi pastanesi hangisidir? Diye sorsalar bilmem ama Hoşgör pastanesinin bu işi hakkıyla becerdiğini ve profesyonelce yaptığını gördüm. Geçenlerde yurt dışından gelen misafirlerimle oturup dinlenecek ve muhabbet demleyecek yer ararken yürüyüş yolundaki Hoşgör pastanesi dikkatimizi çekti. Oturup birer kahve içelim dedik. Sunduğu hizmet ve lezzet çok iyi idi. Garsonlar hiçte rahatsız etmedi. Siz çağırınca geldi. Hemen gelip çayı elimize yapıştırmadı. Hoş geldiniz deyip hemen elinize bir şeyler tutuşturuveren diğer pastane ve kafeler gibi yapmadı. Bir an önce siparişinizi verin ve kalkın gidin de demediler. Bunlar benim dikkat ettiğim, aynı zamanda hepimizin de önemsediği hususlardır. Biz siparişimizi bitirip kalkacağımız sırada sahibi olduğunu anladığımız ve bizim yanımıza gelip müşteri memnuniyetini de sorması çokta iyi oldu. Soran pastane sahibi Mustafa Bey idi. Mütevazi ve bir o kadar da sevecen. Pastanesini gezdirdi. Bizim geleneklerde vardır; yeni ev alanlar gelen misafirleri gezdirir, ilgilenirler. Mutfağının hijyenliğini gösterdi. Tertemizdi. Elemanlarını tanıştırdı. Garsonlar sanki özel eğitim almış gibiydi. Anlattığına göre imalathanesi Real alışveriş merkezi civarındaymış. 1950 yılından beri bu işte olduğunu ve baba mesleği olarak bu işi yaptığını bize anlattı. Anılarını ve hayallerini film şeridi gibi sıraladı. Taze ve güzel kokan çikolatalardan tatlılardan bahsetti. İmalat aşamasını sıraladı. Tatlılarda, çikolatalarda ve pastalarda kullandığı malzemelerin en iyisini kullanmaya azami gayret gösterdiğini sözlerine ekledi. Mamulleri her ne kadar pahalı gözükse de Kaliteli ürünü hakkettiği fiyata sattığını söyledi. Mesela çikolata kaymağının aslında birçok verimsiz ve organik olmayan maddelerden imal edildiğini fakat kendisinin aslında pahalı olmasına rağmen organik ve orijinal maddeden imal ettiğini belirtti.
Hal böyle olunca da keyfimiz yerine geldi ve arkadaşlarla muhabbetimiz bir o kadar da arttı. Durumdan da son derece memnun olduk. Maksat bir esnafı öne çıkarmak değil insanımıza değer veren, kaliteli hizmet üreten, iş adamlarına layık oldukları kıymeti vermek, iyi yapılanı taltif etmek ve teşvik etmektir. Neticede marifet veya güzel hizmet iltifata tabidir.
Asıl rekabet bu olsa gerek. Kalitede, hizmette, üretimde, temizlikte müşteri memnuniyetini temel almak. Ancak böyle olunca beklenebilecek ve toplumun hoş gördüğü hizmet gerçek yerini bulur. Yoksa rekabet yapacağım diye kaliteden düşürmek, ehli olmayan garson ve usta çalıştırmak ve ucuz olsun diye işin bin bir hilesinin yapmak değil tabi ki esnaflık. Merkezinde ve hedefinde müşteri memnuniyeti bulunan esnaflar ve işverenler asla mahcup olmaz. Büyümeleri ve gelişmeleri kaçınılmazdır.
Tatlı yedik ve tatlı konuştuk Hoşgör pastanesinin güzel ortamında. Böyle esnafların çoğalması dileğiyle.
Teşekkürler.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr