26 Nisan 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Benim Güzel Memleketim

Hayrullah Demiray

11 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Geçen akşam bir fırsatım oldu Adapazarı Bilecik Kütahya üzerinden Meşhur Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’ya yolum düştü.

O yoldan 2004 yılında Afyon’a gitmiştim ve hatta bir seferinde kaza bile atlatmıştım, şimdi o yollardan ve kavşaklardan eser yok. Bazı kısımlarda yeni çalışmalar yapılıyor, bazı yerlerde çalışmalar bitmiş, ayrıca kimi yerlerde yolun yakınında yeni bir çalışma daha var. Ve ardı sıra tüneller yapılıyor. Bunu da yanımdaki arkadaşlar, tren yolu yani hızlı tren yapılıyor dediler de öğrendim.

Gerçekten yapılanı eleştirelim ama bir dönemi de unutmamak lazım. O meşhur Süleyman Demirel’in sözü vardır ya “İstanbul’un suyu vardı da biz mi içtik?” diye taklitlere konu olan yediden yetmişe herkesi kahkahalara boğan.

Deyim yerindeyse, bu ülkenin her zaman unu, yağı, şekeri vardı ama helva yapacak ustaları yoktu. Herhalde başka bir nedeni olamaz.

Yapılan bu çalışmalar elbette halka yansıyor ve tabi ki bunların paraları bu ülkenin tüm insanlarından çıkıyor. Elbette gelen zamların yüksek olması, sürekli zam yapılması vatandaşın her kesiminde rahatsızlığa ve zorluğa neden oluyor ama bir taraftan verdiğiniz paraların, bir şeylere harcandığını da görmek içimizi biraz olsun rahatlatıyor.

Elbette devletin görevi hizmet üretmek ama bu iradeyi ortaya koyabilmekte bence takdir edilmeli. Ülkeye hizmetin görüşü, düşüncesi olmaz, olamaz. Siyasi amaçları vardır mutlaka insanların ama bunun tek amaç haline getirilmesi belli sakıncaları da beraberinde getirir ve oldukça farklı sonuçlar doğurur.

Baktığınızda memleketimizde bir günde dört mevsimi birden yaşıyoruz, bakıyorsunuz alabildiğine boş arazilerimiz var, hepsi ayrı bir güzel, hepsinde ayrı şeyler yapılabilir ama birçok yer belli nedenlerle boş duruyor. Birçok şeyimizi yurtdışından almaya başlar duruma geldik. Bazı insanlarımız olarak bu durumu hep siyasi iktidarlara mal ederiz. Bu alışkanlık haline gelmiş ama kendimizi hiç sorgulamayız. Her şeyi devletten bekler olmak yerine neden kendimiz gayret sarf etmiyoruz, dönüp kendimizi sorgulamıyoruz.

İnanın memleketimizin her köşesi ayrı bir güzel ve bu güne kadar birçok yerine gittim. Bazen yurt dışına gitmeye gerek duymayacak kadar da güzel bence. Hem de her tarafı ayrı bir güzel. Bu güzellikleri bizler bazen yaşanmaz duruma getiriyoruz, bazen hırslarımız yüzünden bazen başka kaygılarla ama yaşadığımız ve paylaştığımız toprakların değerini hakkıyla bilelim.

Dünya üzerinde yaşayan insanların yaşantılarına zorluklarına bakıp onlardan ders çıkarıp ona göre davranalım… Bu arada yazıma son verirken şöyle de bir teze yer vermek istiyorum; alışmışız ya yiğidi öldür hakkını ver demeye, ben de diyorum ‘yiğidi öldürme hakkını da verme’ ama doğru olanı doğru gözle bak ve doğruyu söyle…

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi