18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kadın hakkı reklam aracı olmak değil

Hayrullah Demiray

10 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Dünya kadınlar günü ile ilgili dün özellikle bir şeyler yazmak istemedim. Kim ne diyecek neler söylenecek bu konuda diye merak ettim. Çünkü herkes mutlaka bir şeyle söylüyor. Ya da bu konuda herkes bir şeyler söylemek zorunda hissediyor.

En garibi de şu ki bu konuda ülkemizde sanki çok az tatil günümüz var. Birde bu günüde tatil edilmesi olayı var. Ben buna karşı olanlardanım. Çünkü zaten ömrümüz hep tatille geçiyor.

Kadın haklarını savunanlar kadını aslında hep reklam aracı olarak gördüler. Bu konuda çok farklı şeyler yapıldı. Bu kadına değer vermek değil bence tam aksine kadının hakkını gasp etmektir.

Şimdi birileri diyecek ki olur mu canım? Ne alakası var. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Ama bugüne kadar maalesef kadınlar birçok zaman seçti, seçilme konusunda sadece belli kalıplara yerleştirildi. Okuma hakkı en kutsal hak olmasına rağmen yine bir kalıba sokulmaya çalışıldı. Yani hak hukuk yine hikâye oldu. Bunun aksini bana kimse ispatlayamaz. Temennimiz odur ki geçmişte yaşadığımız saçmalıklar bir kez daha yaşanmaz.

Kadınlar elbette hayatımızın bir parçası. Biz eşlerimizi, annelerimizi, kardeşlerimizi ve çocuklarımızı bir gün değil yılın 365 günü seviyoruz ve saygı gösteriyoruz. Onlardan da aynı sevgi ve saygıyı görüyoruz ve görmek istiyoruz. Yılda sadece bir gün ürün satışını arttırmak için kadınlar gününü kullanmayalım.

Bundan yıllar önce demokrasiyi savunan ve insan hakları olduğunu söyleyen ve lafa gelince mangalda kül bırakmayan sözde demokratlar, ülkemizde kadınlar seçer ve seçilir, kılık kıyafetine bakılmaksızın seçiyor ve seçiliyor olması gerekmez mi? Ama bir tane başörtülü birisi meclise girdi diye kıyamet koptu. Hem meclisten dışarı atıldı, hem de vatandaşlıktan çıkarıldı. Allah aşkına söyler misiniz bunun neresinde kadın hakkı, neresinde adalet ve eşitlik.
Ama bu ülkenin Başbakanı o dönemlerde hatırlayanlar bilir bu kadına haddini bildirin dememiş miydi? Ve bunu yapanda maalesef halkçı diye tabir edilen sol bir partinin genel başkanıydı. Bence o günleri geride bıraktık ama hala bazı zihniyetler kadını reklam aracı olarak görmeye devam ediyor. Aslında kadınlara verilebilecek en güzel hediye onları bu şekilde görmekten vazgeçmek olur.

Ve ayrıca bugün çok tartıştığımız konuların başında gelen ve kadına şiddet konusunda nedense hep odaklandığımız nokta kadına şiddet uygulayan insanların daha çok kırsal kesimde oldukları. Varoş diye tabir dilen insanlar olduğu bilinir ya da öyle söylenir. Ama ben bunun böyle olmadığını iddia ediyorum. Çünkü günümüzde bir şeyleri yasalarla garanti altına almaya çalışıyoruz. Ama sonu gelmiyor. Her geçen gün daha fazlalaşıyor. O zaman bence toplum değer yargılarının körelmesi ve aile kavramının zayıflamasından kaynaklanıyor.  Kadın erkeği para ağacı görüyor, erkek de kadını adeta çocuklarına dadı ve kendine hizmetçi görmekten ne zaman vazgeçerse işte o zaman kadınlar günü olarak kutlaya bilirsiniz.

Kadınlar ve erkekler bir gün değil bir ömür boyu beraber olmak için yola çıkın. Yoksa bir gün ve bir gül sizi mutluluğa taşımaz.

Saygılarımla…     

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem