17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Halil İbrahim sofrası

Melek Engin Aktemur

02 Aralık 2014 tarihli yazısı

Halil İbrahim (as) misafiri ve ikramı çok seven biriydi. Sofrasında misafiri olmadığı zaman üzülürdü. Bir defasında misafirsiz sofraya oturmayacağına yemin etmişti. Hikmeti ilahi olarak evine tan bir ay misafir gelmemişti .O’da yeminine binaen sofra kurdurup yemek yememişti.
Bu duruma son derece üzülen İbrahim(as) misafir aramaya koyuldu. Evinden epeyce uzaklaşmıştı. O sırada uzaklarda bir adam gördü. Adama doğru giderek bu ıssız yerde ne aradığını sordu. Adam cevaben şöyle dedi- soframa buyur edeceğim bir misafir arıyorum dedi ve ekledi; misafirsiz yemek yemeyeceğime nezrettim. Evime tam üç aydır misafir gelmedi bende misafir aramaya çıktım dedi. ALLAHA şükürler olsun ki seni buldum haydi buyrunda evime gidelim dedi.
Halil İbrahim (as) hayrete düşmüştü, kendisi evinde bir aydır sofra kurdurmamıştı ama karşısındaki adam tam üç aydır sofraya oturmamıştı. Birlikte eve gitiler Allah’ın verdiği nimetlerden yedi içtiler. Ayrılma vakti geldiğinde Halilullah ev sahibinden kendine dua etmesini istedi. Ev shibinin cevabı manidardı; ben uzunca zamandır dua etmeyi bıraktım, bundan sonrada dua etmeye utanıyorum dedi.
Halil İbrahim (as) neden duayı terkettiğini sorduğunda şu cevabı verdi ; Yıllardır Rabbimden şunu niyaz ettim , YaRabbi senin dostun peygamberin benim zamanımda yaşıyormuş fakat ben onu göremedim ne olur onu bana göster diye çok duada bulundum ama duam kabul olunmadı.Bende Allah (cc) benim dualarıma icabet etmiyor düşüncesiyle dua etmeyi bıraktım dedi.
Adamı dinleyen Halilullah ; müjdeler olsun sana ey güzel insan ! Allah senin duanı kabul buyurdu. İşte senin görmeyi murad ettiğin Halil İbrahim peygamber benim. Demek senin duan kabul olduğu için Allah beni taa buralara kadar getirip seninle görüştürdü dedi.
Asırlar öncesinden taa günümüz insanına kadar her devirde inanan gönüllerde yer bulan ‘Allah’ın dostu İbrahim peygamber misafir perverliği ile bilinir.
İslam dininin paylaşmaya verdiği önemi efendimizin hayatında net bir şekilde görebiliyoruz. Misafir on rızk ile gelir birini yer dokuzu ev sahibine kalır hadisiyle ümmetine misafire ikram ve hürmeti tavsiye buyurmuştur. Asrı saadette yaşayan o kutlu sahabiler çoluk çocuğunu aç olarak uyutup ışığı karartarak kendileri de yemek yiyormuş gibi yapıp evine gelen misafiri doyuruyordu.
Biz yoksuluz misafir ağırlayamayız demiyor seve seve elindekini sofrasındakini paylaşıyor ve bunun hazzını yaşıyordu. Ukbada ki hazzı ise dünya da yaşanılan ile kıyas bile edilemezdi, bunu biliyordu.
Misafirperverlik eski Türk kültüründe de önemli idi. Her evin kapısı ve sofrası gelene açıktı. Köylerde köy odaları olur yabacı misafirler orada ağırlanırdı.
Günümüzde ise bu güzel hasletinde yavaş yavaş yok olduğuna şahit oluyoruz.Bir takım mazeretler öne sürerek misafir kabul etmekten imtina ediyoruz. Bunda bayanların çalışıyor olması önemli rol oynuyor. Diğer kısmı ise kabul günleri dışında evine sofrasına misafir kabul etmiyor. Dahası; kabul gününde herkes yiyeceği ( lahmacun ,pidesini) kendi ısmarlıyor!..
Neden? neler oluyor bize? Neden bu kadar kaçınır olduk misafirden, yedirmek içirmekten. Oysa sofralarımızda yok yok. Kültür ve değerlerine arkasını dönen bir toplum yabancı kültürlerin istilasına uğrar. İçinde bulunduğumuz durum ve gidişat da bunu gösteriyor. İşin en düşündürücü yanı ise bilinçli ve mütedeyyin insanlarında bu yozlaşmaya onay vermesi.
Ne olur ki? Diye düşünmemeli kültürümüz ve manevi değerlerimizle olan bağımızı yok edecek olan ameliyelerden vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem