20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Her şeye müsait olma

Hayrullah Demiray

29 Kasım 2014 tarihli yazısı

Yaklaşık dört yılı aşkın bir süre, önceleri haftalık sonra da günlük olarak belirli konularda yazıları kaleme almaya başladım. Bazen birkaç yazarın yazıları çok hoşuma gittiği için alıntı yapıp aynen yayınladım ama yazılarımı hep doğal yazmaya çalıştım. Bazen de çok sevdiğim dostlarımın söylediklerinden ve sohbet esnasında ortaya çıkan konulardan yazılarımı seçtim kimi zaman da bir haberden esinlenerek yazılarıma yön verdim. Bazense izlediğim bir haberden etkilendim, bazen de toplumun düşüncesine tercüman olmaya çalıştım. Bugünkü yazımı da Cuma'dan sonra yerime oturduğumda düşündüm. Ne yazmalıyım diye şöyle bir etrafa göz gezdirdim. Yazacak birçok şey var diye düşünürken aklıma bugünün maneviyatına da uygun bir şey olabilecek bir yazı geldi. Bugün aynı zaman da tüm ölmüşlerimizi yâd etmek hem de ahirete göçmüş önemli bir siyaset adamını yâd etmek istedim. Aslında bu konu ile ilgili daha önce bir yazı kaleme almıştım. Ama bugünkü biraz farklı olsun istedim. Kimdi o isim, Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca. Milli görüşün efsane lideri ve bugünkü birçok siyasinin de geçmişte dizinin dibinde olduğu bir isim. İster kabul edin ister etmeyin ama Necmettin Erbakan tam anlamıyla gerçek bir liderdi. Onun içinde onun bir sözünü şimdi daha iyi idrak ediyoruz.
Neydi efendim o söz? “Bizim arkadaşlar önce mücahit, sonra müşahit, sonrada müteahhit en sonunda ise her şeye müsait duruma geliyor. Bu işin en tehlikelisi.” Evet günümüze ne kadar da uyuyor değil mi hele son dönemlerde siyasette yaşanan yer değiştirmeler ve gelinen nokta partilerin ilçe başkanları ve oluşturulan yönetimlere aslında. Rahmetli Erbakan hocamın o günlerde bunu bir anlamda görebilmesi de oldukça önemliydi. Belki bizzat bu konular üzerine bir şey söylememiş ama söylediği sözünün bugün doğruluğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Evet, birileri bugün yaptıkları davranışlarla her şeye müsait duruma geldiler. Yani bütün aşamaları geçmişler ve bugün o aşamaların sonuncusu olan her şeye müsait durumu yaşıyorlar. Bilmem anlatabildim mi?
Şimdi şöyle bir etrafınıza bakın artık kim hangi partiden bunun bir önemi kaldı mı? Bana göre kimin nerede olduğu ya da hangi siyasi partide olduğunun çok büyük bir önemi yok. Onun içinde bu sözün ne kadar doğru ve yerinde söylenmiş bir söz olduğuna şimdi daha çok inanıyorum. Sağ sol, dindar ya da Atatürkçü her kim olursa olsun herkes ayni dümeni tutturmuş gidiyor. Herkes tek bir şeyin peşinde koşuyor o da ‘Menfaat’. Herkesin gözünü kör etmiş onun içinde şucu bucu diye artık kimseyi ayrıştırmıyorum. İnsanlara insan olarak bakıyorum. İnsanlık kişisine göre değişir. Ama benim kafamdaki insanlıkla yaşadığımız insanlığın aynı olmadığını ifade etmek isterim. Onun içinde duruşumuzu kişisine göre değil de karakterimize göre belirlersek o zaman daha faydalı olabiliriz.
Bugün gerçekten de insanlara baktığımızda kimin hangi safta durduğunun bir önemi kalmadığını düşünüyorum. Çünkü bir noktaya geldikten sonra tüm tarafların düşünceleri bir tek ortak nokta da buluşuyor. Oda menfaatte. Bu da ne zaman oluyor diye düşünüyorsanız, her şeye müsait olmaya başladıktan sonra. Onun içinde bu söz sadece bir çevreyi ilgilendirmiyor. Siyasetin içerisinde olanlar bunu iyi düşünmeli.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi